Choroby roślin – jak je zwalczyć?

Usiąść w fotelu na tarasie lub położyć się wygodnie w hamaku i podziwiać roślinność w swoim własnym, wypielęgnowanym ogrodzie – to jest cel każdego miłośnika ogrodu przy domu. Równo przystrzyżona trawa, doskonale zadbane rośliny, kwitnące kwiaty i ozdobne krzewy cieszą oczy. Pasjonaci ogrodnictwa wiedzą, że na tę chwilę w fotelu na tarasie lub w wygodnym hamaku trzeba się solidnie napracować. Znają też cienie tej pracy – walkę ze szkodnikami roślin, których nie jest mało.

Wprawne oko szybko wychwyci lekko pożółkłą trawę, nieco zszarzałe listki lub pomarszczone pączki na krzewach. Szkodniki roślin pojawiają się nie wiadomo skąd, a walka z nimi nie jest łatwa.

Ulubione iglaki żółkną?

Nie tylko iglaki mogą przestać zachwycać, również róże, rododendrony, tuje i hortensje. Pierwszym podejrzanym jest susza, lecz kiedy podlewanie nie pomaga, należy uważnie się roślinie przyjrzeć. Prawdopodobnie została zaatakowana przez patogeny grzybowe. Jedynym sposobem niełatwej walki z chorobami grzybicznymi roślin są specjalne preparaty grzybobójcze. O tym, które z nich najlepiej zastosować, najlepiej sprawdzić w specjalistycznym sklepie, np. internetowym sklepie Sklep Dla Ogrodu, który oferuje środki ochrony roślin o uniwersalnym działaniu lub dedykowane specjalnie do konkretnych gatunków krzewów ozdobnych i kwiatów. Warto zapoznać się z dokładnymi opisami środków grzybobójczych, szczególnie, jeżeli przy ogrodzie jest umiejscowiony również ogródek warzywny.

Drzewka owocowe i warzywa

Zrywanie jabłek z własnego sadu przy domu jest wspaniałym uczuciem, niestety, na nie również, wraz z wiatrem mogą osadzić się patogenne grzybnie i zaatakować drzewka. Rozpuszczalne preparaty stosuje się w określonych porach roku, przy czym należy pamiętać, by opryskiwać rośliny wieczorem, poza okresem aktywności pszczół.

Czy rośliny chorują na raka?

Niestety – tak. Szczególnie są na te choroby narażone ulubione iglaki ogrodowe – tuje i cyprysy. Rak pędów tui w pierwszym okresie powoduje brązowienie gałązek, później pękanie kory, a na końcu z pęknięć wysącza się sok. To oznaka walki rośliny z toczącym ją, jak rakiem procesem chorobowym. Najpierw zostaje rakiem zaatakowane pojedyncze drzewko, następnie może w ten sposób zostać zakażony cały ogród. Im szybciej problem zostanie rozpoznany, tym lepiej, ponieważ jest możliwe szybkie podjęcie leczenia.

Konieczne jest wycięcie zaatakowanych części rośliny a następnie zastosowanie dokładnych oprysków, o które najlepiej dopytać w specjalistycznym sklepie.

Latające szkodniki roślin

Nie tylko grzyby mogą zniszczyć ukochane rośliny. Mszyce, miseczniki, wciornastki i wiele innych to maleńkie owady, które składają jaja na roślinach, np. spodnich stronach liści, ich larwy oblepiają rośliny i wysysają z nich soki. W efekcie roślina coraz bardziej słabnie i usycha. Ratowanie roślin polega na stosowaniu oprysków, podobnie jak w pozostałych przypadkach, lecz zupełnie innymi preparatami. Owadobójcze środki ochrony roślin wnikają do organizmu szkodnika i zwalczają go od wewnątrz. Należy przy tym stosować szczególne środki ostrożności, by nie zmniejszyć w ten sposób populacji pożytecznych pszczół.

Niekochane kopczyki ziemi

Zmora każdego ogrodnika – poranne spojrzenie za okno na wypielęgnowany trawnik natychmiast podnosi ciśnienie wraz z najgorszą z możliwych emocji – złością i rozpaczą. Ulubione zwierzątko z bajek z dzieciństwa nie jest ulubieńcem. Krety nie powodują chorób roślin, lecz niszczą trawniki. Ich krewne, nornice, są jeszcze bardziej szkodliwe, ponieważ przegryzają bulwy i korzenie. Kwiaty obumierają. Mimo wielu domowych środków, walka z tymi małymi ssakami, niszczącymi ogrody nie jest łatwa. W odpowiednie preparaty i pułapki, zniechęcające gryzonie do penetracji ogrodu najlepiej zaopatrzyć się w dobrym sklepie ogrodniczym.

Piękny ogród wymaga włożenia weń ogromnej ilości czasu. Uprawa roślin jest jednak sprawą wielce przyjemną i ma prozdrowotne działanie. Niestety, czasami trzeba też uporać się z maleńkimi i większymi żyjątkami, by nie dopuścić do ich zasiedlenia na naszych roślinach.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty:

  • Jak należy dbać o panele podłogoweJak należy dbać o panele podłogowe Piękne pomieszczenie w naszym domu to nie tylko stylowe meble, przytulny i modny kolor ścian, ale również, a może przede wszystkim podłoga. Na rynku istnieje bardzo dużo rozwiązań […]
  • Budujesz dom? Sprawdź jakie ogrzewanie wybrać.Budujesz dom? Sprawdź jakie ogrzewanie wybrać. Każdy, kto planuje budowę własnego domu, już na wczesnym etapie musi podjąć decyzję, jaki sposób ogrzewania wybrać. Od tej decyzji zależy nie tylko komfort użytkownika, ale także poziom […]
  • Rodzaje oświetlenia zewnętrznegoRodzaje oświetlenia zewnętrznego Oświetlenie zewnętrzne to nieodłączny element każdej posesji. Nie tylko pomaga odnaleźć drogę do domu, gdy zapadnie zmrok, ale również ułatwia wjazd do garażu oraz doskonale chroni przed […]
  • Ile kosztuje fototapeta z własnego zdjęcia?Ile kosztuje fototapeta z własnego zdjęcia? Ile kosztuje fototapeta z własnym zdjęciem i dlaczego warto ją kupić?Do dyspozycji mamy wiele gotowych fototapet, które dostępne są w różnych rozmiarach. Jeśli jednak nie możemy znaleźć […]
  • Podtynkowy stelaż do wc – jakie rozwiązanie warto wybrać?Podtynkowy stelaż do wc – jakie rozwiązanie warto wybrać? We współczesnych, w większości nowocześnie urządzonych łazienkach zdecydowanie królują podwieszane miski wc. Do ich prawidłowego montażu niezbędny jest zakup nie tylko samego sedesu, ale […]