Wykonywanie prac alpinistycznych wymaga przestrzegania restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa i wykorzystywania specjalnego osprzętu. Czym w zasadzie są usługi alpinistyczne i kto zajmuje się ich przeprowadzaniem? Przeczytaj nasz artykuł, a przekonasz się, czego dotyczą prace wysokościowe i jak są realizowane.
Co to są prace alpinistyczne?
Prace alpinistyczne często określa się mianem usług wysokościowych, ponieważ są one realizowane na różnego typu podwyższeniach. Podczas wykonywania usług alpinistycznych pracownicy znajdują się na podestach, rusztowaniach lub podnośnikach powyżej metra nad ziemią, co sprawia, że prace wysokościowe należą do jednych z najbardziej ryzykownych zajęć. Różnego typu profesjonalne usługi alpinistyczne oferuje steigerteam.pl, wykonując prace wysokościowe zarówno z dostępu budowlanego, jak i linowego. Pozwala to dopasować sposób realizacji usługi do panujących warunków i potrzeb klienta. Prace alpinistyczne z dostępu budowlanego wymagają zastosowania m.in. specjalnych platform, słupów, rusztowań i dźwigów, natomiast usługi alpinistyczne z dostępu linowego są realizowane ze specjalnego podwieszenia.
Jakie są rodzaje usług alpinistycznych?
Istnieje bardzo wiele rodzajów prac, które wykonuje się na wysokości. Wśród najpopularniejszych usług alpinistycznych można wyróżnić czyszczenie i malowanie elewacji, mycie okien, renowację fasad budynków i czyszczenie dachów. Prace wysokościowe obejmują również montaż i rozbiórkę różnych konstrukcji, rozwieszanie billboardów, przycinanie drzew czy też instalację systemów elektrycznych. Wykonywanie usług na wysokości wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ze względu na ryzyko wypadku zagrażającego życiu lub zdrowiu, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się powierzenie tego zadania profesjonalistom.
Kto wykonuje prace wysokościowe?
Do realizacji usług alpinistycznych konieczne jest przejście specjalistycznego szkolenia przygotowawczego, ponieważ wykonywanie działań na podwyższeniu wymaga bezwzględnego przestrzegania przepisów BHP. Przeprowadzaniem prac wysokościowych zajmują się najczęściej alpiniści przemysłowi, którzy posiadają wiedzę i umiejętności związane z obsługą urządzeń zabezpieczających. Osoby realizujące prace alpinistyczne muszą także uzyskać specjalne orzeczenie lekarskie zezwalające im na przeprowadzanie działań na wysokości powyżej 1 metra nad ziemią. Bardzo często pracownicy zajmujący się tego rodzaju pracami posiadają również dodatkowe certyfikaty IRATA, SPRAT i UDT uprawniające techników do wykonywania czynności z dostępu budowlanego lub linowego.
Usługi alpinistyczne należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych prac, dlatego ich wykonywanie wymagają odpowiedniego doświadczenia i precyzji. Pracownicy firm alpinistycznych przechodzą specjalne szkolenia, które mają na celu przygotowanie techników do bezpiecznej realizacji działań na różnego rodzaju podwyższeniach.