Elewacja budynku – rodzaje, materiały i koszty

elewacja budynku

Elewacja domu pełni niezwykle ważne funkcje. Oprócz tego, że musi się estetycznie prezentować, a zatem pełnić funkcję dekoracyjną, powinna również chronić budynek przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego wybór konkretnego rodzaju elewacji i jej właściwie wykonanie jest bardzo istotne. Na pewno dokonując ostatecznego wyboru, pod uwagę wziąć należy takie elementy jak styl domu, kolor dachu i otoczenie. Jakie zatem rodzaje elewacji cieszą się dziś największym zainteresowaniem?

Tynki na elewację

Tynk to klasyczny materiał, który spotkać można na większości budynków. Jego popularność wynika z kilku konkretnych powodów. Pierwszym z nich jest duża liczba dostępnych kolorów. Oznacza to, że kolor elewacji dobrać można idealnie pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań. Drugim powodem jest szybki i łatwy sposób nakładania tynku. Może być tak naprawdę zastosowany na niemal każdym rodzaju powierzchni. Co więcej, może go bez problemu dopasować do stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki temu elewacja z tynku może skutecznie pełnić funkcję dekoracyjną.

Elewacja drewniana

Innym bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w celu wykonania elewacji domu jest drewno. Nie da się ukryć, że elewacja z drewna nie wychodzi z mody. Jest tak przede wszystkim dlatego, że prezentuje się ona bardzo elegancko. Najlepiej sprawdza się w przypadku domów w stylu nowoczesnym i industrialnym. Oczywiście pamiętać trzeba, że wybór samego drewna nie może być tu przypadkowy. Warto postawić tu na pewno na drewno egzotyczne. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest również odporne na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Nowoczesna elewacja budynku może być także z powodzeniem wykonana z dębu, buku, a także z jesionu. Niemałe znaczenie ma tu również fakt, że drewno cechuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Drewniane panele elewacyjne to na pewno świetny wybór dla osób preferujących naturalne rozwiązania.

Kamień na elewację

Od wielu już lat coraz większą popularnością cieszy się także kamień naturalny. Wykonana z niego elewacja znakomicie pasować będzie do domu w stylu klasycznym i rustykalnym, jak i nowoczesnym i modernistycznym. Projekt elewacji zakładający wykorzystanie kamienia naturalnego ma jeszcze jedną istotną zaletę. Mowa tu o strukturze tego materiału, która jest bardzo twarda i odporna na warunki atmosferyczne. Co więcej, elewacja z kamienia naturalnego odporna jest na korozję biologiczną i jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Świetnym rozwiązaniem może być elewacja z drewnem i kamieniem naturalnym. Takie połączenie przykuwa wzrok i prezentuje się niezwykle estetyczne. Decydując się na kamień naturalny, uwagę zwrócić należy na oświetlenie elewacji. Istotne jest bowiem, aby w tym przypadku lampa na elewację swoim wyglądem pasowała do wybranego materiału.

Zabezpieczenie elewacji budynku

Niezależne od tego, jaki materiał wybierze się na elewację, pamiętać trzeba, że ta wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Idealnie sprawdzi się tu silikonowa farba do elewacji. Zewnętrzna powierzchnia budynku nieustanie narażona jest na działanie różnego rodzaju mikroorganizmów, które przyczyniają się do powstawania pleśni czy grzybów. Poza tym elewacja narażona jest także na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Bez odpowiedniego zabezpieczenia prędzej czy później ściany zaczną pękać, tracić kolor i swoje właściwości ochronne. Skutecznym sposobem zabezpieczenia elewacji jest zastosowanie wspomnianej farby silikonowej, którą pomalować można różne rodzaje powierzchni. Farba silikonowa tworzy estetyczną i gładką powierzchnię i co ważne, farba tego typu nie wchłania wody deszczowej, a tym samym powierzchnia nią pomalowana jest łatwa w czyszczeniu. Oczywiście, jeśli chodzi o farby silikonowe, to dziś dostępne są już najmodniejsze kolory elewacji.

Koszt elewacji domu

Koszty wykonania elewacji budynku są bardzo zróżnicowane. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki materiał elewacyjny się wybierze. Najtańszy będzie na pewno tynk dekoracyjny. Nieco droższa będzie elewacja drewniana, a najdroższym rozwiązaniem będzie kamień naturalny. Do tego doliczyć powinno się także koszty związane z zabezpieczeniem elewacji, a także koszty związane z samą robocizną. Nie bez znaczenia jest również sama wielkość budynku. Dlatego tego typu wyceny zawsze wykonywane są indywidualnie.

Informacja prawna