Herbicydy – rodzaje i zastosowanie

Chwasty są jednym z największych wrogów przy uprawie roślin. Przy małej ilości chwastów można wypielić je ręcznie, przy dużych ogródkach czy uprawach powinno się jednak sięgnąć po środki chemiczne – herbicydy. Jak powinno się ich używać i na jakie rodzaje się dzielą?

Podział herbicydów – sposób działania i aplikacji

  • Herbicydy układowe – są wchłaniane przez chwasty. Wchłonięty preparat hamuje wzrost i zatrzymuje procesy życiowe roślin, doprowadzając do ich obumarcia. Taki rodzaj herbicydów aplikuje się w formie oprysku w słoneczny dzień bez deszczu (deszcz zmyje preparat z powierzchni rośliny – a więc sprawi, że przestanie działać). Inną metodą aplikacji jest podlanie chwastów wodą zmieszaną z preparatem, na efekty trzeba czekać jednak nieco dłużej.
  • Herbicydy kontaktowe – niszczą te fragmenty roślin, z którymi się zetkną. Ta metoda aplikacji wymaga więc dokładności: należy bardzo dokładnie spryskać preparatem chwasty. Działają ekspresowo, jednak niszczą jedynie nadziemną część rośliny, należy więc pozbyć się także systemu korzennego. Co ważne: herbicydy kontaktowe nie niszczą jedynie chwastów, lecz wszystkie rośliny, których dotkną, należy więc aplikować je bardzo ostrożnie przy użyciu precyzyjnych spryskiwaczy.

Podział herbicydów – rodzaj zwalczanych roślin

  • Herbicydy selektywne – niszczą konkretny gatunek rośliny. Możemy więc używać ich bez obaw o to, że zniszczymy swoją uprawę. Wybór herbicydów selektywnych jest dość szeroki: możemy zdecydować się np. na środki, które niszczą wyłącznie chwasty jednoliścienne lub dwuliścienne, a także na takie, które niszczą wybrane gatunki – np. perz. Dowiedz się więcej i wybierz odpowiedni preparat dla siebie: opryski na chwasty.
  • Herbicydy nieselektywne – oprócz chwastów, niszczą wszystkie inne rośliny. Używa się ich przede wszystkim podczas przygotowywania gleby pod nową uprawę.

Wybór odpowiedniego herbicydu zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj chwastów chce się wyniszczyć i na jaką metodę aplikacji zamierzamy się zdecydować. Jedno jest pewne: po pojawieniu się chwastów należy działać natychmiastowo.

Dodaj komentarz

Informacja prawna