Ogród zimowy a zbytnie nasłonecznienie. Wybieramy przesłony okienne.

Ogrody zimowe są piękną ozdobą zarówno budynku mieszkalnego, jak i ogrodu wokół niego. Pięknie urządzony może stać się prawdziwą wizytówką każdego domu. Tego typu konstrukcje zapewniają domownikom, niezależnie od pory roku czy pogody, wyjątkowy odpoczynek w otoczeniu roślin, które nieraz są bardzo wymagające w uprawie. Oranżeria gwarantuje roślinom, nawet najbardziej egzotycznym, doskonałe warunki do rozwoju i rozkwitu, dzięki optymalnym temperaturom i unikalnemu mikroklimatowi w niej panującym. Urządzenie takiego pomieszczenia powinno być dobrze przemyślane i dostosowane do naszych potrzeb.

Przemyśl dobrze przeznaczenie Twojej oranżerii

Spraw, by Twoje potrzeby określiły przeznaczenie ogrodu zimowego. Możesz zdecydować się na urządzenie w nim jadalni lub nawet salonu, gabinetu do pracy lub sali fitness, albo po prostu miejsca, w którym zwyczajnie możesz odpocząć w domowym zaciszu w pięknym otoczeniu roślin – jako przedłużenie salonu znajdującego się wewnątrz budynku. Zasadniczo, w oranżeriach uprawia się rośliny, zarówno liściaste jak i kwitnące. To one właśnie są piękną ozdobą wnętrza, a do tego doskonale oczyszczają powietrze, wpływają pozytywnie na komfort przebywania.

Określenie przeznaczenia oranżerii, przed jej budową i urządzaniem, ma duże znaczenie, gdyż od tego właśnie będzie zależała jej wielkość. Dlatego, jeżeli mamy tylko taką możliwość, zdecydujmy się na budowę większego pomieszczenia, by w razie zmiany koncepcji co do dotychczasowego przeznaczenia, można było bez przeszkód zmienić aranżację, bez konieczności kosztownej rozbudowy.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Warto przemyśleć lokalizację oranżerii zarówno względem układu pomieszczeń wewnątrz budynku, jak i względem stron świata. Jeżeli oranżeria ma nam służyć jako jadalnia, ulokujmy ją w pobliżu kuchni i salonu. W przypadku przeznaczenia tego pomieszczenia na gabinet do pracy lub wypoczynek, zlokalizujmy je w pobliżu sypialni. Co do stron świata, niestety nie ma idealnego rozmieszczenia. Należy pamiętać przy tym o roślinności, która w zdecydowanej większości nie przepada za bezpośrednim słońcem, ale też potrzebuje stałego dopływu światła. Strona północna zatem raczej się nie sprawdzi w uprawie roślin egzotycznych, ponieważ rośliny odczują deficyt światła, chyba że zastosujemy sztuczne oświetlenie. Oczywiście, możemy również dostosować gatunki roślin do panujących warunków – wymaga to jednak dużej wiedzy ogrodniczej i cierpliwości.

Sposoby na przesłonięcie okien w ogrodzie zimowym

Sposób przesłonięcia okien w ogrodzie zimowym zależny jest od jego zlokalizowania względem stron świata. Największe nasłonecznienie w ciągu dnia charakterystyczne jest dla strony południowej i południowo-wschodniej. W sezonie zimowym, kiedy każdy promień słońca jest na wagę złota, taka lokalizacja okazuje się dużą zaletą. Jednak latem, przy bardzo wysokich wartościach temperatury, odczujemy nie tylko dyskomfort termiczny, ale również odbije się to negatywnie na stanie naszych roślin.

By połączyć przyjemne z pożytecznym, warto zdecydować się na zasłonięcie tego pomieszczenia markizami zewnętrznymi. Wygodna obsługa markiz i wysoki stopień zacienienia, jakie gwarantują, sprawiają że są najchętniej wybieraną przesłoną na okna w oranżeriach. Sterowanie markizami może odbywać się mechanicznie lub automatycznie – dzięki inteligentnemu systemowi sterowania.

Równie dobrym rozwiązaniem, a na pewno mniej kosztownym, są tradycyjne rolety, najlepiej w kasecie. Łatwy montaż i niewielki koszt zakupu (w porównaniu z markizami zewnętrznymi) sprawiają, że są bardzo chętnie montowaną przesłoną. Bogaty wachlarz kolorów i wzorów daje duże możliwości aranżacyjne.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien. Firma Solaro zapewnia fachową pomoc w wyborze odpowiednich produktów, wsparcie techniczne oraz serwis.

Informacja prawna