Zastanawiasz się, jakie puszki instalacyjne wybrać? Lepszą opcją są puszki podtynkowe czy natynkowe? Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz rodzaju ściany. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.
- Czym wyróżnia się puszka podtynkowa?
- Kiedy warto wybrać puszki natynkowe?
Puszki instalacyjne to podstawa wszystkich instalacji elektrycznych. To właśnie one służą do tego, aby stworzyć odpowiednią przestrzeń dla koniecznych połączeń elektrycznych. Aktualnie na rynku można znaleźć puszki podtynkowe i natynkowe. Jakie rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy w niniejszym wpisie.
Czym wyróżnia się puszka podtynkowa?
Czym wyróżniają się puszki podtynkowe i kiedy warto je wykorzystać? Aktualnie uważa się tego rodzaju puszki elektryczne za najpopularniejsze. To rozwiązania, które montuje się w ścianie. Do najważniejszych funkcji puszek elektrycznych ogólnie zalicza się funkcję ochronną, techniczną, montażową, bezpieczeństwa oraz estetyczną. Odpowiednio dobrane puszki instalacyjne osłaniają połączenia przewodów i tym samym chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych. Osłona minimalizuje ryzyko, że połączenia przewodów uszkodzą się i tym samym zapobiega powstaniu zwarcia czy nawet pożaru. Skutecznie maskuje przewody instalacji, które są ukryte w ścianie.
Na rynku znajdziesz puszki podtynkowe przeznaczone do montażu w murze czy ścianach wykonanych z karton-gipsu. Między sobą różnią się przede wszystkim wielkością oraz głębokością. Dostępne są rozwiązania pojedyncze, wielokrotne oraz modułowe.
Wybór puszki uzależniony jest między innymi od zastosowania oraz miejsca i metody montażu. W mieszkaniach najczęściej montuje się puszki podtynkowe. Są jednak sytuacje, w których podtynkowe rozwiązania nie znajdą zastosowania. Dotyczy to głównie cienkich ścian. A zatem puszkę podtynkową wybierz wtedy, gdy grubość i twardość ściany pozwala w ogóle na jej instalację.
Dobre podtynkowe puszki instalacyjne to jednorazowy wydatek, więc nie warto na nich oszczędzać.
Kiedy warto wybrać puszki natynkowe?
Puszki natynkowe to rozwiązania, które montuje się bezpośrednio na ścianie. Wykorzystuje się je nie tylko do ukrycia połączeń kabli, ale także przekaźników czy czujników. Standardowe komponenty posiadają pokrywę samozatrzaskującą, a całość natomiast montuje się za pośrednictwem kołków lub wkrętów do ściany, lub na kablowe korytko.
Natynkowe puszki będą doskonałą opcją w sytuacji, gdy mamy do czynienia z cienką ścianą. A zatem gdy istnieje ryzyko, że możemy z łatwością uszkodzić ścianę. Ponadto sprawdzą się wtedy, gdy nasza ściana jest stosunkowo twarda. Z reguły wykucie otworu w twardych ścianach sprawia spore problemy lub jest bardzo pracochłonne.