Zalety rur drenarskich z PCV?

Rury drenarskie wykorzystuje się do odprowadzania wody z określonego obszaru. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest usunięcie nadmiaru wilgoci lub przemieszczenie wody w inne miejsce. Korzystają z niej rolnicy, firmy budowlane czy przedsiębiorstwa zajmujące się odwadnianiem fundamentów. Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie i jakie korzyści się z tym wiążą?

W przeszłości rury odwadniające wykonywano z takich materiałów jak stal ocynkowana, żeliwo czy ołów. Były one ciężkie i podatne na korozję. Obecnie niemal zupełnie zastąpiły je rury z tworzyw sztucznych. Dzięki temu są one lżejsze, a co za tym idzie łatwiejsze w transporcie i montażu. Ponadto tego typu rury drenarskie nie ulegają korozji i są bardzo odporne na naprężenia. Zastosowanie wysokiej jakości PCV sprawia, że rury wykonane z tego materiału są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz nie wpływają na zmianę składu wody, którą transportują. Ponadto rury z PCV są bardzo gładkie co ułatwia przepływ cieczy dając możliwość zastosowania rur o mniejszej średnicy.

Gdzie wykorzystuje się rury drenarskie?
Systemy drenarskie służą do budowy melioracji wodnych na obszarach rolniczych, placach zieleni czy ogrodach w obrębie których występuje nadmierne zawilgocenie lub jest ono niewskazane z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności. Ponadto ważnym obszarem zastosowania rur drenarskich jest szeroko rozumiane budownictwo. Stanowią one podstawowy element drenażu opaskowego, który jest powszechnie stosowany do odwadniania obiektów budowlanych. Wkopany w ziemię system rur perforowanych okalający budynek umożliwia obniżenie poziomu wód gruntowych. Woda poprzez otwory w rurach przedostaje się do ich wnętrza i zostaje odprowadzona np. do kanalizacji czy rowu melioracyjnego. Dzięki temu fundamenty nie ulegają nadmiernemu zawilgoceniu, co przekłada się na dłuższą żywotność konstrukcji. W przypadku gruntów drobnoziarnistych takich jak gliny czy torfy konieczne jest zastosowanie rur drenarskich z filtrem, który chroni je przed zatykaniem. Rury bez filtra można stosować pod warunkiem wykonania w okół nich warstwy filtrującej. Rury drenarskie służą także do odwadniania ciągów komunikacyjnych, tuneli czy obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Dodaj komentarz

Informacja prawna