Nadać połysk – renowacja drewnianych mebli

Masz stare meble? Nie wyrzucaj!

Lubimy otaczać się rzeczami, aranżować wnętrze własnego mieszkania po swojemu, aby czuć się jak w domu. Zazwyczaj kupujemy meble drewniane: biurka, stoliki, krzesła, szafy, regały. I dopóki wszystkie te rzeczy są nowe albo chociaż mało używane, ten widok cieszy nasze oczy. Problem zaczyna się, gdy nagle zmienia nam się koncepcja, chcemy zmienić wygląd naszego mieszkania, bo dotychczasowy zwyczajnie nam się znudził. Nagle meble tracą w naszych oczach na wartości, ponieważ nie pasują do nowej wizji dekoracji wnętrza, a jeśli jeszcze dodać do tego małe zniszczenia, rysy, czy odbarwienia, mamy ochotę się ich pozbyć. Niektórzy wynoszą meble na śmietnik, bardziej łaskawi sprzedają je przez internet, bądź oddają innym za darmo. Warto jednak zastanowić się nad inną opcją, szczególnie jeśli jesteśmy sentymentalnie przywiązani do konkretnych przedmiotów. Wystarczy odrobina samozaparcia i z niewielką pomocą można nadać swoim meblom nowy, świeży wygląd.

Etapy renowacji

Przed przystąpieniem do renowacji starych mebli, musimy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy zależy nam tylko na ich odświeżeniu, czy chcemy je przemalować, czy całkowicie zmienić je wizualnie? Gdy już wpadnie nam do głowy pomysł, meble należy odpowiednio przygotować do procesu renowacji. Niezależnie od tego, co chcemy osiągnąć, kolejność etapów konserwacji jest taka sama. W drewnianych meblach najwięcej zanieczyszczeń powstaje w zewnętrznej warstwie, przez co nie wyglądają już tak estetycznie, jak wcześniej. Jeśli nie mamy doświadczenia w takich pracach, warto skontaktować się z profesjonalnym renowatorem.

Pierwszym etapem odnawiania jest szlifowanie. Należy usunąć z powierzchni mebla starą farbę, lakier oraz zanieczyszczenia. Do tego celu używamy szlifiarki lub papieru ściernego. Należy pamiętać o tym, że szlifowanie jest jednym z najważniejszych elementów konserwacji przedmiotów. Gdy zeszlifujemy powierzchnię nierównomiernie, farba miejscami będzie różniła się kolorem. Po wykonaniu pracy konieczne jest odkurzenie pyłu lub starcie go wilgotną szmatką.

Drugą fazę renowacji stanowi szpachlowanie, innymi słowy uzupełnianie ubytków w drewnie. Do tego celu posłuży nam masa szpachlowa i nałożenie jej na powierzchnię przedmiotu specjalną szpachelką. Po ukończeniu konieczne jest zeszlifowanie uzupełnionych miejsc.

Następnie przystępujemy do bejcowania i lakierowania. Bejca wnika do drewna, ale nie zabezpiecza go. Nadaje mu świeży wygląd. Aby odpowiednio uchronić mebel przed czynnikami zewnętrznymi, należy pokryć go na koniec lakierem. W sklepach dostępne są specjalne pędzle do lakierów, dzięki czemu nakładanie preparatu jest dużo łatwiejsze. Lakier zaczyna swoje działanie po 5 dniach.

Jeśli chcemy mebel przemalować np. na zielony kolor, możemy użyć do tego farby do drewna i zastosować ją po fazie szpachlowania.

Jak widać, odświeżanie drewnianych mebli nie jest wcale trudne. Wystarczy kilka narzędzi, materiałów i szczypta dobrej chęci.

Inne możliwości

Bardziej kreatywni mogą pójść o krok dalej i nieco ożywić wygląd komody, biurka, czy szafy. Świetnie sprawdzą się tu gotowe szablony dekoracyjne, ozdobne listewki, czy gipsowa sztukateria, dostępne w każdym sklepie budowlanym. Możliwości jest wiele. Łatwo jest coś wyrzucić, ale nietrudno jest też coś odnowić, a i satysfakcja jest większa, że coś zrobiliśmy sami. Dzięki temu można cieszyć się odnowionymi meblami jeszcze przez długie lata.

Informacja prawna