Aranżacja wnętrz wymaga sporej wiedzy i znajomości specyfiki konkretnych materiałów. Jeżeli ktoś chce, aby jego nowy dom lub mieszkanie w bloku było pięknie i funkcjonalnie urządzone może skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Może wydawać, że to duży wydatek, ale tak naprawdę jest duża oszczędność i zadowolenie z efektu końcowego.
Korzyści ze współpracy z architektem wnętrz
Warto zauważyć, że zamówienie usług specjalistów o dużym doświadczeniu w tej dziedzinie i dobrej wiedzy zapewnia wiele korzyści:
- Oszczędności kosztów. Może się to wydawać paradoksalne. Prawidłowo wykonany projekt pozwala nawet na etapie opracowywania racjonalnie zaplanować koszty wszystkich niezbędnych prac i znacznie zaoszczędzić. I oczywiście czas to pieniądz. Dzięki samodzielnemu planowaniu poświęci się znacznie więcej czasu i prawdopodobnie popełni błędy, które pociągną za sobą niepotrzebne koszty finansowe.
- Możliwość zobaczenia przyszłego wnętrza i wprowadzenia zmian nawet przed rozpoczęciem pracy. Zamawiając usługi architekta wnętrz, nie dostaje się rysunku, ale projekt wnętrz z wieloma rozwiązaniami planistycznymi, szkicami, wizualizacją 3D i dużą ilością ważnej dokumentacji. Po dokonaniu wszystkich zmian i zatwierdzeniu projektu prace zostaną przeprowadzone zgodnie z nim.
- Bezpieczeństwo, funkcjonalność, ergonomia. Oprócz gotowego obrazu wizualnego projekt uwzględnia również wiele aspektów technicznych, o których zwykły człowiek może nie wiedzieć. Na przykład schematy wentylacji i klimatyzacji, systemy zasilania i oświetlenia, odpowiednia przebudowa i podział na strefy. Uwzględnienie i właściwe planowanie tych czynników sprawia, że eksploatacja pomieszczeń jest bezpieczna.
Przykład profesjonalnej aranżacji wnętrza pokoju dziecięcego dla chłopca
Przed stworzeniem wnętrza trzeba wyobrazić sobie, jak nastolatek ma mieszkać w tym pokoju: trzeba wyposażyć miejsce do spania, miejsce pracy i tak dalej. Ważne jest, aby zapewnić, że w miejscach, w których dziecko spędza najwięcej czasu, nie ma problemów z dostępem do gniazdka. Należy rozważyć lokalizację punktów i upewnić się, że są one w wystarczającej ilości.
Jakie materiały i dekoracje najlepiej zastosować do ścian w pokoju dziecięcym?
Lepiej jest unikać złożonego wystroju w pokoju dziecięcym, różnorodne wzory, naturalne drewno i tak dalej będą zbędne. Idealną opcją byłoby wykończenie, które można szybko wymienić np. farba lub specjalna powłoka markerowa.Taka powłoka pozwoli rysować na ścianach, a następnie szybko usunąć napisy bez żadnych problemów. Ta opcja będzie bardzo praktyczna i uniwersalna: w bardzo młodym wieku dziecko będzie mogło rysować, a w okresie dojrzewania spróbować swoich sił np. w efektownych szkicach.
Meble do pokoju dziecięcego: jak wybrać?
Aby nie wymieniać mebli, co 2-3 lata, lepiej nie kupować mebli dla najmniejszych, wykonanych w postaci różnych maszyn z rysunkami dla dzieci.To, co dziecko lubiło w wieku 10 lat, spowoduje dyskomfort w wieku 14 lat. Trzeba wybrać meble, aby były równie wygodne i praktyczne zarówno dla dziecka, jak i nastolatka. Meble muszą spełniać potrzeby dziecka: biurko, łóżko, miejsce do przechowywania zabawek, rzeczy i tak dalej
Czy podczas projektowania pokoju dziecięcego należy wziąć pod uwagę preferencje dziecka?
Rodzice często, nie pozwalając nastolatkowi na samodzielne wybranie odpowiedniej opcji. Aby pokój był jak najbardziej komfortowy, należy wziąć pod uwagę życzenia nastolatka. Rodzice powinni pozwolić dziecku wyrazić siebie i zaaranżować pokój według własnych upodobań, w przeciwnym razie zamiast odpowiedniego komfortu odczuje on dyskomfort podczas pobytu w pokoju. Jeśli życzenia są zbyt ekscentryczne warto iść na kompromis: stworzyć wnętrze tak, jak chcą rodzice, ale zostawić dziecku miejsce do wyrażania siebie, na przykład w postaci pustej ściany, na której nastolatek może rysować, rozwieszać plakaty i tak dalej.