Jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Brudny piekarnik to prawdziwe wyzwanie dla każdego pasjonata kuchni. Zapieczony brud to rodzaj zanieczyszczenia należący do jednego z tych, których najtrudniej się pozbyć. Oczywiście pierwszym krokiem do utrzymania piekarnika w czystości jest jego regularne mycie. Świeży brud w małej ilości dużo łatwiej zmyć. Jest to niezwykle istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także higienicznych. Narastająca warstwa brudu stanowi idealne siedlisko dla szkodliwych bakterii, które dla dobra naszego zdrowia nie powinny mieć kontaktu z naszym jedzeniem. Jeśli jednak z jakiegoś powodu doprowadziliśmy do nagromadzenia grubszej warstwy zapieczonych zanieczyszczeń nie musimy od razu sięgać po drogą i bardzo często szkodliwą dla naszego zdrowia silną chemię gospodarczą. Istnieją bowiem sprawdzone, bezpieczne i co bardzo często ważne mniej nadwyrężające nasz budżet domowe sposoby na poradzenie sobie z problemem brudnego piekarnika.

Proste rozwiązania bywają najskuteczniejsze

Jak wyczyścić piekarnik, aby lśnił jak nowy? Z pomocą może przyjść woda z octem. Choć sposób ten z pozoru może wydawać się zbyt prosty, aby mógł być skuteczny to z porządkami jest jak z życiem – proste rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Pokolenie naszych babć używało octu przy domowych porządkach na wiele sposobów. W przypadku piekarnik wystarczy przygotować roztwór z wody i octu w proporcjach pól na pół i spryskać nim zabrudzone obszary. Pozostawiany na kilka minut płyn pozwoli na usunięcie brudu przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Spraw by brud wyparował

Problemu brudnego piekarnika możemy pozbyć się także używając pary wodnej. Jak wyczyścić piekarnik przy jej zastosowaniu? Wystarczy wstawić do piekarnika naczynie z parującą wrzącą wodą. W roli pojemnika świetnie sprawdzi się naczynie żaroodporne. Para rozmiękczy brud i pozwoli na jego łatwiejsze usunięcie przy pomocy gąbeczki.

Sodą i solą

Z nieco mocniejszymi zabrudzeniami możemy sobie poradzić przy pomocy sody oczyszczonej. Ta niepozorna i tania substancja powinna znajdować się w każdym domu ze względu na soją uniwersalność i mnogość możliwych zastosowań. Soda może posłużyć nam do posypania brudu. Następnie miejsca posypanej spalenizny zwilżamy i pozostawiamy na kilka godzin. Do usunięcia przypaleń może posłużyć nam także zwykła sól kuchenna. Posypujemy nią problematyczne obszary i rozgrzewamy piekarnik tak, aby sól zmieniła kolor na brązowy. Po ostygnięciu ścieramy sól i usuwamy je pozostałości wraz z brudem przy pomocy wilgotnej szmatki.

Mikstura do zadań specjalnych

Z mocno zabrudzonym piekarnikiem poradzisz sobie przy pomocy magicznej mikstury składającej się z substancji, które prawie każdy z nas ma w domu. Wystarczy wymieszać kilka łyżeczek sody oczyszczone z solą, octem spirytusowym i wodą tak, aby otrzymać papkę. Tak powstała pastą smarujemy brudny piekarnik i pozostawiamy na kwadrans. Po tym czasie przy pomocy szczotki ro ścieramy papkę od czasu do czasu nieco ją zwilżając. Powinniśmy zaobserwować proces oczyszczania piekarnika. Po pozbyciu się brudu zmywamy całość przy pomocy mokrej ściereczki.

Dodaj komentarz

Informacja prawna