Każda osoba, która decyduje się na zakup mieszkania lub domu marzy o funkcjonalnym i pięknym wnętrzu, odpowiadającym jej potrzebom. Dobrze zaplanowany projekt pozwoli nam uzyskać taki efekt, aby jednak było to możliwe, warto skorzystać z pomocy specjalisty jakim jest architekt wnętrz. Osoby działające w tej branży są odpowiedzialne nie tylko za koncepcję układu funkcjonalnego, ale również przygotowanie pełnego projektu wnętrza, uwzględniając rodzaj materiałów wykończeniowych i wszelkiego rodzaju detale. W jaki sposób udaje się im osiągnąć spójność wnętrz?
Spójne wnętrze, czyli jakie?
Kilkanaście lat temu, projektowanie układu domów oraz mieszkań opierało się na wyodrębnieniu poszczególnych wnętrz, które były rozpatrywane osobno. Każde pomieszczenie pełniło swoje funkcje i zazwyczaj nie dochodziło do ich zazębiania się. Obecnie architekt wnętrz jest odpowiedzialny za stworzenie spójnej przestrzeni, co oznacza, że wszystkie pokoje muszą być “z tej samej bajki”. Pokoje mają wspólne strefy i pełnią kilka funkcji, bowiem tradycyjne granice została dawno zatarte. Ta zmiana stanowi odpowiedź na współczesny styl życia, gdyż dążymy do tego, aby obracać się w otwartej przestrzeni i móc wykorzystać ją w maksymalny sposób.
W jaki sposób uzyskać spójność?
Każdy architekt wnętrz ma świadomość tego jak istotnymi kwestiami wpływającymi na spójność wnętrza są kolorystyka oraz faktura. Myślenie o mieszkaniu czy domu jako o całości, a nie osobnych pomieszczeniach sprawia, iż dążymy do uzyskania jak największej liczby wspólnych elementów. Dotyczy to przede wszystkim doboru kolorów, posadzek, materiałów oraz wszelkiego typu dodatków.
- Obecnie coraz częściej stawia się na jednolite podłogi w całym domu. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w niewielkich mieszkaniach, bowiem pozwala na ich optyczne powiększenie.
- Architekt wnętrz doradzi nam również, aby dobrać jednakowe drzwi, framugi oraz listwy przypodłogowe. To samo tyczy się osprzętu elektrycznego, czyli łączników i kontaktów.
- Kolejne elementy, które powinny być z tej samej linii i w tej samej kolorystyce to rolety, zasłony oraz żaluzje. Podobne stylistycznie musi być też oświetlenie.
W kwestii kolorów ścian, dążymy do tego, aby odcień który pojawia się w większości pomieszczeń był jak najbardziej neutralny. Warto zdecydować się także na te same materiały, niezależnie od tego czy będzie to drewno, miedź czy rattan. Dotyczy to szczególnie mebli, które mogą być różnorodne, jednak powinny mieć wspólne elementy. Podobieństwo tyczy się również dodatków i innych akcentów dekoracyjnych.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości biura projektowego Studio Wnętrz ISON z Poznania.