Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie

rozrobiony cement

Niemal wszyscy, czy to dopiero budując nowy dom, czy to już po przeprowadzce, prędzej czy później rozważają ogrodzenie swojej posiadłości. Ogrodzenie wyznacza, jaki teren zajmuje działka, rozdziela ją od innych działek i zabezpiecza przed wtargnięciem różnych zwierząt. Jednak, stawiając ogrodzenie, pojawia się problem, dotyczący podmurówki. Nie każdy chce mieć na obrzeżach swojej działki betonową konstrukcję, chociażby ze względów estetycznych. Jakie są rodzaje podmurówek i czy jest ona konieczna? Czy istnieją inne rozwiązania oraz jakie są ich zalety i wady w porównaniu z tradycyjną podmurówką? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na ten temat!

Podmurówka – czym jest i po co się ją robi

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest podmurówka – jest to dolna część ogrodzenia, stanowiąca jego bazę. Spełnia rolę fundamentu i stabilizatora, łączącego je z podłożem i podtrzymującego ciężar całej konstrukcji, dzięki któremu jest zdecydowanie mocniejsza i sztywniejsza. Podmurówka pod ogrodzenie spełnia wiele praktycznych funkcji. Przede wszystkim zapobiega przemieszczaniu się ziemi czy innych materiałów pod ogrodzeniem w przypadku, gdy posesja znajduje się na podłożu nierównym lub niejednorodnym (na przykład piasku). Oddziela też ogrodzenie od podłoża, przez co chroni je przed niszczeniem i obrastaniem przez rośliny. Podmurówka jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób posiadających zwierzęta, np. psy – dzięki takiemu zabezpieczeniu, niemożliwe będą podkopy lub prześlizgnięcie się pod płotem. Działa to też w drugą stronę, ponieważ solidny fundament ogrodzenia skutecznie zabezpieczy posesję przed wtargnięciem szkodników czy bezpańskich psów.

podmurówka

Rodzaje podmurówek

To, jaką podmurówkę wybierzemy, zależy od wielu czynników. Musimy wziąć pod uwagę podłoże, rodzaj ogrodzenia i aspekty wizualne, tak aby spełniała ona zarówno funkcje praktyczne jak i estetyczne.

Jak masywna powinna być podmurówka?

To, jak solidnej podmurówki potrzebujemy, zależy przede wszystkim od rodzaju ogrodzenia, jakie wybierzemy:

  • przy ogrodzeniach z metalowej siatki, prętów metalowych, paneli lub desek najczęściej jest wykonywana z mieszanki betonowej lub gotowych elementów prefabrykowanych i sięga od 15 do 30 cm ponad powierzchnią gruntu.
  • gdy mamy do czynienia z cięższą konstrukcją, na przykład z kamieni, betonu, metalu czy murowaną, również podmurówka powinna być solidniejsza – w takim przypadku za materiały budowlane powinny posłużyć kamienie, cegły lub mieszanka betonowa, a ponadto wykonuje się fundament w gruncie na głębokość od 50 do 60 cm. Wymiary, materiał, głębokość fundamentów należy uzależnić od wagi ogrodzenia. Ponadto musisz wziąć pod uwagę ewentualność przemarzania gruntu na niektórych obszarach – wtedy ławy fundamentowe należy zlokalizować niżej poziomu przemarzania (średnio od 0,8 do 1,4 m w zależności od regionu).
  • kiedy natomiast planujemy budowę lekkiego ogrodzenia (na przykład z siatki) podmurówkę możemy nawet pominąć, jednak mimo wszystko powinno się zadbać o stopy fundamentowe pod słupki. Warto też wziąć pod uwagę, że pod siatką bez podmurówki mniejsze zwierzęta nie będą miały problemu z przedostaniem się na drugą stronę, a psy bez trudu mogą zrobić podkopy, dlatego nie jest to opcja dla posiadaczy zwierząt domowych i tych, które nie życzą sobie „nieproszonych gości” w swoim ogrodzie.

Podział podmurówek ze względu na materiał i sposób wykonania

Sposobów na wykonanie podmurówki jest teraz bardzo dużo, a na rynku masz ogromny wybór materiałów, a także gotowe już elementy, więc jest ono teraz bardzo ułatwione – można niewielkim kosztem, szybko i łatwo stworzyć podmurówkę, która będzie spełniać wszystkie oczekiwania, zarówno praktyczne i estetyczne.

Podmurówka lana

To tradycyjny sposób stawiania podmurówek. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się, zarówno gdy postawisz na lżejsze ogrodzenie, jak i gdy chcesz mieć masywniejszą konstrukcję. Szczególnie odznacza się przede wszystkim dużą trwałością – wylewki betonowe przetrwają podczas najbardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych, są wytrzymałe i nie nasiąkają w znacznym stopniu. Są stabilne i mogą unieść bardzo duży ciężar. Do jej stworzenia potrzebne są m.in. takie materiały budowlane jak: beton, elementy wzmacniające i zbrojenia. Dzięki dodaniu wzmocnień, podmurówki betonowe są najlepsze, jeśli chodzi o ciężkie konstrukcje budowlane, takie jak ogrodzenia wykonane z kamieni czy płyt betonowych. Jednak takie podmurówki mają też wady – betonowe wylewki wymagają znacznego nakładu pracy i kosztów, konieczne są liczne narzędzia i sprzęty budowlane oraz muszą być wykonane w określonych warunkach – pogoda bez opadów i odpowiednia temperatura.

Podmurówka systemowa

To nowoczesna metoda wybierana najczęściej pod mniejsze konstrukcje budowlane. Jest najlepszym rozwiązaniem pod lżejsze ogrodzenia. To, czym się wyróżnia, to przede wszystkim szybki i bezproblemowy montaż – na podmurówkę systemową składają się gotowe elementy, płyty i łączniki. Zatem, w przypadku tego rodzaju podmurówki, montaż polega przede wszystkim na przemiennym łączeniu i dopasowywaniu poszczególnych fragmentów. Skutkuje to znacznym skróceniem i ułatwieniem pracy oraz redukuje jej koszty. Ponadto podmurówki, na które składają się gotowe części, dają wiele możliwości – dostępne są przeróżne wzory, wielkości, kształty i struktury. Dzięki temu masz duży wybór i możesz stworzyć ładne, kompletne ogrodzenie według własnej wizji, które dopełni twój ogród. Można też dopasować elementy do elewacji pod dom, co na pewno będzie prezentować się bardzo estetycznie.

Prefabrykanty betonowe

Ten rodzaj podmurówki jest doskonałym wyborem pod ogrodzenia panelowe. Podmurówki wykonane z prefabrykantów betonowych sięgają najczęściej od 20 do 30 cm wysokości. Przy tym rozwiązaniu warto zwrócić uwagę na to, co oferują nam producenci systemów ogrodzeniowych, gdyż asortyment jest naprawdę duży – różne modele i wymiary, jakie mają gotowe elementy budowlane podmurówki, umożliwiają dokładne dopasowanie jej do paneli ogrodzenia. Ponadto przeważnie są one wykończone jakimś wzorem, który może imitować na przykład kamienie lub cegły, co sprawia, że taka podmurówka wygląda estetyczniej, a by jeszcze wzmocnić ten efekt, można ją dobrać do elewacji pod dom lub pomalować.

Polistyrenowe prefabrykanty (XPS)

Są odporne na wilgoć i nacisk. Elementy budowlane z ekstrudowanego polistyrenu świetnie sprawdzą się jako element podmurówki. Są bardzo wytrzymałe i zarazem przyjazne dla środowiska. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż można mu nadać określony wygląd poprzez pokrycie tynkiem dekoracyjnym i tym samym dopasowywać wedle upodobań.

Wykończenie ma znaczenie

Gotowe elementy dostępne w sklepach nie tylko ułatwiają montaż, ale również umożliwiają wybór podmurówki pasującej do pozostałych elementów posesji, bez konieczności szczególnego jej wykańczania. Jednak gdy mamy podmurówki betonowe – lane, z ław lub bloków – wykończenie trzeba zrobić samodzielnie. Oczywiście można pozostawić je w stanie surowym, jednak wykończone wyglądają dużo estetyczniej (ponadto zyskuje też na trwałości). Beton możesz na przykład pokryć tynkiem lub płytkami dopasowanymi do ogrodzenia czy elewacji domu.

Zamienniki podmurówek

Jeśli jednak nie potrzebujesz podmurówek lub po prostu nie chcesz podmurówek ze względów estetycznych – na przykład betonowe elementy nie pasują do wystroju ogrodu, w którym panuje zieleń – możesz wybrać inne rozwiązania. Jedną z opcji jest kostka z granitu, która będzie ciekawie komponować się z podjazdem lub wstawione pomiędzy metalowe słupki kostki kamienne z obrzeżami wysypanymi kamyczkami. Inną nieoczywistą opcją będzie żwirek lub kora, jednak tę trzeba będzie wymieniać co jakiś czas. Takie obrzeża z pewnością będą wyglądać interesująco i atrakcyjnie dla oka, ponadto cena i czas wykonania również będą mniejsze niż w przypadku tradycyjnych podmurówek pod ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, że nie będą to tak wytrzymałe i wieloletnie opcje, więc może zajść potrzeba wymiany co kilka lat. Ponadto konieczne są do tego odpowiednie warunki – gdy na przykład mamy do czynienia z nierównym lub przemieszczającym się gruntem, alternatywy podmurówek mogą się nie sprawdzić.

Podsumowanie

Jak widać jest wiele rodzajów podmurówek dostosowanych do różnych warunków oraz potrzeb i preferencji klienta. Możesz też wybrać inne rozwiązanie jak na przykład kostka kamienna pomiędzy słupki, gotowe płyty, obrzeża wysypane kamieniem lub całkiem zrezygnować z podmurówki, jednak warto jeszcze raz przemyśleć tę kwestię, gdyż podmurówka pod ogrodzenie ma bardzo wiele zalet – jest bazą ogrodzenia, zapewnia mu stabilność nawet w przypadku nierównego lub niestabilnego gruntu, chroni posesję przed dzikimi zwierzętami oraz skutecznie zapobiega ucieczce zwierząt domowych. Odpowiednio dobrana i wykonana podmurówka może też podnieść estetykę ogrodzenia. Warto zatem rozważyć tę inwestycję lub zastosować inne rozwiązanie, zamiast całkowicie z niej zrezygnować.

Informacja prawna