Czy warto zainwestować w przydomowy ogród?

Posiadanie własnego domu otwiera przed nami wiele możliwości aranżacyjnych – możemy urządzić zgodnie z własnym gustem zarówno jego wnętrze, jak i otoczenie. Wiele osób będzie się zatem zastanawiać, czy warto włożyć nieco czasu i trudu w kreację przydomowego ogrodu. Odpowiedź na to pytanie brzmi niewątpliwie „tak”, aczkolwiek podobne zagospodarowanie przestrzeni będzie wymagało nieco wytrwałości.

Ogród przy domu – triki aranżacyjne

Współczesny człowiek żyje w ciągłym biegu, poświęcając niewiele czasu potrzebom zarówno własnym, jak i swoich najbliższych. W takich warunkach bardzo ważna wydaje się możliwość zapewnienia sobie choć odrobiny spokoju na co dzień. Wydaje się, że przydomowy ogród potrafi idealnie odpowiedzieć na tę tęsknotę – jego uprawa zagwarantuje nam nie tylko wrażenia estetyczne, ale też codzienną dawkę fizycznej aktywności. Już choćby z tego powodu na pewno warto przeznaczyć na ogródek trochę miejsca nieopodal nowego domu.

Oczywiście, taka decyzja wiąże się z konkretnymi kosztami. Przydomowy ogród wymaga od nas zakupienia odpowiednich sprzętów. Strzałem w dziesiątkę okażą się na przykład meble ogrodowe Vidaxl, czyli zestaw składający się z kanap, puf, stolika kawowego oraz poduszek. Wyposażenie tego typu kojarzyło się jeszcze do niedawna wyłącznie z wnętrzem domu – głównie z salonem. Obecnie jednak eksperci doradzają pasjonatom ogrodów taką ich aranżację, która zapewni właścicielowi maksymalne poczucie komfortu i estetyki. Brzydkie, plastikowe stoły i krzesła odchodzą zatem bezpowrotnie do lamusa.

W zamierzeniu swoich właścicieli, ogródek przy domu powinien stanowić przede wszystkim ochronę przed zgiełkiem świata zewnętrznego. Do takich celów nieodzowny okaże się nie tylko solidny panel ogrodzeniowy 300 cm, ale też starannie wyselekcjonowana roślinność. Będzie ona stanowiła naturalną barierę ochronną przed hałasem.

Co posadzić w przydomowym ogrodzie?

Niektóre osoby mają poważne wątpliwości, czy poradzą sobie z uprawą roślin w ogródku. Owe obawy wynikają przede wszystkim z doboru zbyt różnorodnych sadzonek. Na samym początku warto postawić na kwiaty łatwe w utrzymaniu – jak piwonie czy róże. Zwłaszcza te ostatnie występują w tylu intrygujących odmianach, że ozdobione nimi rabaty będą wyglądały pięknie o każdej porze roku.

Jeżeli dysponujemy nieco większym kawałkiem terenu, oprócz kwiatów możemy śmiało zaplanować uprawę warzyw i owoców. Zasada jest dokładnie taka sama: w pierwszej kolejności warto postawić na te rośliny, które nie wymagają specjalnych umiejętności czy doświadczenia. Tradycyjne polskie drzewa owocowe (jabłonie, śliwy, grusze) stanowią doskonałą odpowiedź na nasze potrzeby. Równie dobrze sprawdzą się np. pomidorki koktajlowe oraz zioła: bazylia, oregano i cząber.

Informacja prawna