Agrowłóknina czy agrotkanina – co lepiej wybrać?

Agrowłóknina i agrotkanina to materiały służące do ściółkowania roślin. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice między agrowłókniną, a agrotkaniną oraz którą z nich lepiej wybrać.

Agrowłóknina – czym jest?

Agrowłóknina jest popularnym materiałem używanym do ściółkowania. Bardzo często korzysta się z niej także do okrywania roślin, które nie są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego właśnie najczęściej stosuje się agrotkaniny wczesną wiosną, jesienią i zimą. Materiał ten doskonale chroni przed palącym wczesnowiosennym słońcem oraz gradem i mrozem. Warto wiedzieć, że agrowłóknina występuje w różnych gramaturach i kolorach (użytych w zależności od przeznaczenia). Do ściółkowania najczęściej wykorzystuje się agrowłókninę czarną, brązową lub ciemnozieloną.

Na czym polega działanie agrowłókniny?

Agrowłóknina zabezpiecza glebę przed chwastami, szkodnikami oraz chorobami. Jej struktura, z dobrze odciśniętymi rowkami, doskonale przepuszcza wodę i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, co wpływa na lepsze dotlenienie roślin i wsparcie systemu korzeniowego. Agrowłóknina świetnie sprawdzi się na terenach pagórkowatych oraz skarpach ze względu na dobre przyleganie materiału ściółkującego, na przykład kory. Agrowłóknina jest odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu chroni rośliny przed promieniowaniem. Wpływa to także na trwałość materiału, przez co możliwe jest dłuższe jego użytkowanie. Agrowłóknina jest bardzo często wykorzystywana w uprawie truskawek oraz innych owoców oraz warzyw. Stosuje się ją także jako materiał ściółkujący pod tuje i inne iglaki. Materiału tego używa się nie tylko do ściółkowania i ochrony przed chwastami – przykryta korą pełni rolę ozdobną. Agrowłóknina ze względu na cieńsze włókna jest tańsza od agrotkaniny, chociaż cena nie powinna być decydującym kryterium, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej folii do ogrodu.

Agrotkanina – do czego służy?

Agrotkanina nazywana jest matą ściółkującą lub matą szkółkarską. Jest to bardzo mocny materiał polipropylenowy. Kiedyś była wykorzystywana głównie do budowania architektury krajobrazu, obecnie jest stosowana w ogrodnictwie, sadownictwie, warzywnictwie, rolnictwie, leśnictwie, a czasem także w budownictwie. Podobnie jak agrowłóknina występuje w różnych kolorach i gramaturach. Posiada także stabilizator UV, który przedłuża jej żywotność. Agrotkanina może posłużyć kilka dobrych sezonów, a jeśli jest przykryta ściółką, jej trwałość jeszcze można wydłużyć. Agrotkanina, podobnie jak agrowłóknina służy do ściółkowania oraz ochrony przeciw chwastom. Zapewnia też drzewkom, krzewom oraz roślinom owocowym odpowiednie warunki do rozwoju.

Agrowłóknina i agrotkanina  – jakie różnice?

Podstawową różnicą między agrotkaniną, a agrowłókniną jest gramatura materiału. Agrotkanina jest grubsza, ma wysoką gramaturę. Wyraźnie zaznaczone linie na jej powierzchni ułatwiają rozplanowanie miejsca do posadzenia poszczególnych roślin. Od agrowłókniny różni ją to, że nie potrzeba na niej wykonywać nacięć, które w przyszłości mogłyby powodować rozplenienie chwastów. Agrotkanina jest także o wiele droższa od agrowłókniny.

Agrowłóknina czy agrotkanina – co wybrać?

Zarówno agrowłóknina jak i agrotkanina służą do ściółkowania, chronią roślinność przed promieniowaniem UV, przepuszczają wodę oraz powietrze oraz mogą stanowić doskonały element ozdobny. Agrowłókninę wybiera się w celu ochrony roślinności przed mrozami i silnymi podmuchami wiatru. Materiał ten lepiej też nadaje się do stosowania na skarpy i pagórki. Jednak do obsypania grysem lepsza będzie agrotkanina, ponieważ jest bardziej wytrzymała i ostre krawędzie grysu nie powinny jej przecinać. Agrotkanina jest droższa od agrowłókniny, ale też bardziej wytrzymała –  przez specjalistów od ogrodnictwa bywa nazywana długowieczną.

Dodaj komentarz

Informacja prawna