Laboratorium budowlane często okazuje się bardzo przydatne, zwłaszcza gdy chcemy poddać badaniu mieszanki betonowe. Pomimo tego nadal wiele osób nie wie o jego istnieniu. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest laboratorium budowlane? Po co wykonuje się badanie mieszanki betonowej? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. (więcej…)

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Pozwolenie na budowę domu jest kluczowym krokiem do rozpoczęcia budowy własnego domu. Wymaga dopełnienia wielu formalności i spraw urzędowych. Przepisy budowlane informują kto wydaje pozwolenie na budowę, jak można uzyskać pozwolenie, jakie procedury należy spełnić oraz jaki jest termin wydania. Wydanie pozwolenia na budowę zależy od starosty powiatowego, to on jest organem pierwszej instancji. Podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę domu waży jest aby złożyć w pełni skompletowane dokumenty. Starosta ma 65 dni na wydanie zezwolenia od chwili złożenia kompletnych dokumentów. Wszelkie braki w dokumentach skutkują opóźnieniem. Prace budowlane powinny zostać rozpoczęte w ciągu trzech lat od chwili gdy decyzja została uznana za ostateczną. Poniższy artykuł przedstawia jakie dokumenty należy złożyć do starostwa oraz ile kosztuje pozwolenie na budowę domu. (więcej…)

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Kredyt hipoteczny to określenie, które zawiera w sobie wszystkie rodzaje kredytów, zabezpieczonych hipoteką. Przy jego pomocy można kupić mieszkanie lub dom. Tylko niektóre kredyty dają możliwość samodzielnej budowy domu. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się w przypadku domów z bali. Tylko niektóre banki mają ten typ kredytów w swojej ofercie. (więcej…)

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Drewniany domek to inwestycja na długie lata, a do tego wygodne rozwiązanie ogrodowe. Co nie bez znaczenia, może on stanowić swoistą ozdobę naszego zielonego terenu. Jego funkcjonalność jest jednak kluczowa. Możemy składować w nim narzędzia, wykorzystać go jako drewutnię czy nawet miejsce dla letnich gości. Współczesne budownictwo pozwala na pominięcie najbardziej problematycznej kwestii, mianowicie budowy. Modułowe rozwiązania są coraz bardziej popularne i szerzej dostępne. To z kolei skutkuje tym, że wreszcie świadomie traktujemy środowisko i staramy się spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu! (więcej…)

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Beton to materiał kompozytowy, składający się głównie z cementu portlandzkiego, wody i kruszywa ( żwir, piasek lub skała). Po zmieszaniu tych materiałów tworzą urabialną pastę, która z czasem stopniowo twardnieje.

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na Świecie. Jest to ważny materiał konstrukcyjny, szeroko stosowany w całym budownictwie, m.in. budynkach, mostach, drogach i tamach. Jego zastosowania obejmują zarówno konstrukcje, jak i chodniki, krawężniki, rury i odpływy oraz wiele, wiele więcej. (więcej…)

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Stal jest materiałem o bardzo powszechnym zastosowaniu. Wykorzystuje się ją w budownictwie, w konstrukcjach maszyn i pojazdów, przedmiotów użytkowych i mebli, a także do produkcji narzędzi. Cechą, która ją wyróżnia, jest możliwość modyfikowania parametrów, dzięki czemu dany gatunek stali zyskuje właściwości niezbędne przy jej konkretnym przeznaczeniu. Jakie są rodzaje stali konstrukcyjnej i gdzie znajdują zastosowanie? (więcej…)

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]