Jak wybrać wieszak do przedpokoju?

Dla funkcjonalności przedpokoju kluczowe znaczenie ma usytuowanie w nim szafy lub wieszaka na ubrania oraz szafki na buty. To od odpowiedniego rozplanowania tych elementów zależy, czy domownicy będą mieć wystarczającą ilość miejsca na okrycia wierzchnie i obuwie.

  • Co lepiej sprawdzi się w przedpokoju – szafa czy wieszak na ubrania?
  • Wieszak do przedpokoju – ścienny czy stojący?
  • Klasyczny a nowoczesny wieszak do przedpokoju
  • Jak dobrać szafkę na buty do wieszaka na ubrania?

Zwolenników wieszaków na ubrania jest tyle samo, co zwolenników dużych szaf, mieszczących w sobie wszystkie elementy wierzchniego okrycia. Wybór jednego z tych rozwiązań zależy w dużej mierze od posiadanego budżetu i miejsca – przedpokoje zwykle są niewielkie, dlatego trudno jest je funkcjonalnie zaaranżować.

Co lepiej sprawdzi się w przedpokoju – szafa czy wieszak na ubrania?

Wybór najlepszego rozwiązania jest trudny, ponieważ zarówno szafa, jak i wieszak do przedpokoju mają swoje zalety. Duża szafa pozwala na estetyczne przechowywanie nie tylko kurtek, płaszczy, czy obuwia, ale również innych elementów, jak parasole, akcesoria do czyszczenia butów czy klucze. Wszystko zamknięte jest w jednym meblu, zwykle wyposażonym w drzwi przesuwne, z których jedne dodatkowo posiadają przeszklone wykończenie. Szafa zajmuje jednak dużo miejsca, a w bardzo małym przedpokoju, może przytłoczyć to pomieszczenie i sprawić, że będzie ono wyglądało na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Alternatywą jest wieszak na ubrania, który zwykle zajmuje znacznie mniej miejsca niż szafa, ale jednocześnie służy do przechowywania mniejszej ilości odzieży. Dodatkowo, powieszona na nim odzież jest widoczna dla wszystkich, ponieważ nic jej nie zasłania. Zastosowanie wieszaka wymaga również zakupu dodatkowej, osobnej szafki na buty, w której będzie można w sposób estetyczny przechowywać najczęściej używane obuwie wszystkich domowników.

Wieszak do przedpokoju – ścienny czy stojący?

Rezygnując z szafy na rzecz wieszaka na ubrania, trzeba jeszcze podjąć decyzję, czy będzie to wieszak ścienny czy stojący. W niewielkich przedpokojach o małym metrażu znacznie lepiej sprawdzają się wieszaki ścienne, np. te z oferty https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-przedpokoju/wieszaki-i-haczyki/wieszaki-scienne.html. Montuje się je do ściany, a więc nie wykorzystują cennej przestrzeni na podłodze, a jednocześnie wyglądają bardzo elegancko i efektownie. Niewielkie modele można użyć nawet wtedy, kiedy w przedpokoju znajduje się szafa – w tym wypadku z wieszaka mogą korzystać goście, co pozwala nie odsłaniać przestrzeni szafy osobom spoza grona domowników.

W większych przedpokojach sprawdzi się również wieszak stojący, który oprócz swojego podstawowego zadania, będzie pełnił również funkcję dekoracyjną. Na wieszaku stojącym zwykle mieści się większa ilość odzieży niż na jego ściennym odpowiedniku, jednak trzeba na niego przeznaczyć miejsce na podłodze.

Klasyczny a nowoczesny wieszak do przedpokoju

Niezależnie od tego na jaki rodzaj wieszaka do przedpokoju się zdecydujemy, trzeba pamiętać, że będzie on widoczny, a więc powinien odpowiadać stylem reszcie wyposażenia tego pomieszczenia. Klasyczne modele nie wyróżniają się zbytnio i stanowią delikatny dodatek do aranżacji. Często posiadają stonowane, aczkolwiek wyraźnie widoczne zdobienia, które dodają im dodatkowego szyku i klasy. Najczęściej odzież wiesza się na niewielkich haczykach, ułożonych w jednym, dwóch, a niekiedy nawet w trzech poziomych rzędach. Klasyczne modele zwykle są wyposażone także w półkę umieszczoną nad haczykami, przeznaczoną na przechowywanie nakryć głowy, szalików i rękawiczek.

Modele nowoczesne są nieco bardziej ekstrawaganckie od tych klasycznych. W zależności od stylu, w jakim zostały wykonane, mogą być proste i minimalistyczne, albo wręcz przeciwnie – duże, wyraziste i bogato zdobione. Nowoczesne wieszaki do przedpokoju często nie przypominają już wieszaków, a raczej misternie ułożone konstrukcje, których główną funkcją jest ozdoba pomieszczenia, a wieszanie na nich odzieży wydaje się być tylko dodatkową korzyścią.

Jak dobrać szafkę na buty do wieszaka na ubrania?

Wybierając wieszak ścienny, często decydujemy się na zakup szafki na buty, która będzie stała bezpośrednio pod wieszakiem. Jeśli oba elementy pochodzą z jednego zestawu, nie ma problemu z ich dopasowaniem do siebie. Jednak w przypadku dwóch osobnych mebli, uwagę trzeba zwrócić na styl i sposób wykończenia wieszaka. Szafka na buty powinna odpowiadać mu zarówno stylem, jak i kolorem. W przypadku szafki na buty kierować się trzeba również jej rozmiarem oraz ewentualnymi opcjami dodatkowymi, np. siedziskiem, które posłuży do wygodnego zakładania obuwia.

Bardzo modne i często stosowane jest obecnie kupowanie wieszaka na odzież z szafką na buty, które stanowią całość – przestrzeń między nimi wypełnia drewniana płyta chroniąca ścianę przed zabrudzeniem. Płyta ta może być, np. tapicerowana lub obita i pikowana, co dodatkowo podnosi walory estetyczne tego rozwiązania.

Informacja prawna