Remontujemy łazienkę samodzielnie – nasze dobre rady i przydatne porady gwarantują świetny efekt

Twoja łazienka wygląda jak relikt PRL-u? Czas to zmienić, wszak remont to nie taka straszna sprawa. W końcu nie musi być wcale dużo pyłu, brudu, zwłaszcza jeśli nie decydujesz się na remont totalny z wymianą ceramiki sanitarnej. Gdy jednak taka wymiana jest nie tylko pożądana, ale i konieczna, musisz liczyć się z koniecznością skuwania płytek i wyrównywania ścian. Jeśli jednak zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia i materiały, praca wcale nie okaże się taka straszna.

Po pierwsze: skuwanie płytek krok po kroku

Jeśli chcesz estetycznie wykończyć łazienkę, a dodatkowo wymienić miskę WC na podwieszaną na stelażu, wannę czy zamontować kabinę prysznicową z modnym odpływem liniowym, to nie obędzie się bez skuwania płytek. Zatem przed przystąpieniem do tej pracy warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Na pewno przyda się młotek, stalowy przebijak, a także młotowiertarka, która znacząco przyspieszy cały proces, choć bez pylenia się nie obejdzie. Usunięcie płytek to dopiero początek. Potem cały bałagan trzeba będzie wysprzątać i wywieźć skute płytki do PSZOK. W następnym etapie trzeba usunąć resztki kleju oraz wyszlifować wszystkie powierzchnie, zarówno posadzkę, jak i ściany. Na pewno przydatna będzie poziomica, bo trzeba kontrolować to czy powierzchnia ścian jest prosta i równa, podobnie jak posadzki. Szpachelka do nakładania klejów do zastosowań profesjonalnych, a także narzędzia do cięcia płytek będą także niezbędnymi zakupami. Wreszcie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Sprawdzą się gresy podłogowe, a także klasyczna glazura. Na pewno do nowoczesnej łazienki lepiej sprawdzą się te pierwsze. Posiadają również lepsze właściwości jeśli chodzi o wytrzymałość, odporność na wilgoć i zmienną temperaturę, co w przypadku łazienki ma niebagatelne znaczenie. W łazience można wykorzystać do wykończenia nawet tapety z włókna szklanego czy też fornir kamienny, wszystko zależy od preferencji i fantazji inwestora. W strefie umywalkowej mogą sprawdzić się także szkła dekoracyjne, które będą odpowiednim dodatkiem do łazienki po prostu wymalowanej farbą o właściwościach przeciwwilgociowych, gdzie jedynie na podłodze zastosowane są płytki czy też panele drewnopodobne.

Po drugie: zapewnienie ochrony przeciwwilgociowej i zamaskowanie nieestetycznych rur

Istotne znaczenie ma fakt, że stare łazienki często były źle izolowane, w związku z tym nawet po remoncie na ścianach mógł pojawić się grzyb. Dlatego w starej łazience warto zapewnić dodatkową ochronę przeciwwilgociową i po skuciu płytek i wyszlifowaniu ścian położyć na nie płyty budowlane z polistyrenu ekstrudowanego. Nadają się one zarówno na ściany jak i posadzkę, zapewnią izolację termiczną, a także ochronę przed grzybami i pleśnią. Powierzchnia płyt może stanowić podłoże pod płytki ceramiczne, jak również tynki czy szpachle. Zatem będzie można wykonać każdy rodzaj wykończenia łazienki. Zadbanie o zamaskowanie rur także ma znaczenie. W tym przypadku można zastosować gotowe profile narożnikowe, które mocowane są mechanicznie za pomocą kołków montażowych, kleju, a także uszczelniaczy. Co ważne, można je wykończyć w dowolny sposób.

Po trzecie: wymiana ceramiki sanitarnej

Jeśli łazienka jest stara to trzeba z pewnością wymienić ceramikę sanitarną. Nowa miska WC wraz z całym mechanizmem, który niezależnie od umiejscowienia miski może mieć montaż podtynkowy, co prezentuje się bardziej nowocześnie. Z kolei wymieniając wannę, warto zadbać o jej obudowę. Tu sprawdzą się profile dedykowane danym modelom, które można wykończyć przy użyciu płytek ceramicznych albo innych materiałów. Bardzo często remontując małą łazienkę rezygnujemy z wanny na rzecz prysznica, co zapewnia większą ergonomię. Brodzik zamontowany w posadzce może zapewnić odpowiedni spadek, dzięki temu łatwiejsze będzie wykończenie powierzchni kabiny prysznicowej tymi samymi płytkami, którymi wykańcza się całą łazienkę. Spadek ułatwi również montaż modnego i niezwykle eleganckiego odpływu liniowego. Tutaj możesz wybrać rodzaj rusztu, który dostępny jest w wielu wersjach.

Po czwarte: wykończenie łazienki płytkami ceramicznymi lub innym materiałem

Kiedy masz już zamontowaną ceramikę łazienkową możesz przystąpić do wykończenia ścian i podłóg płytkami w całości lub części. Oczywiście możesz zdecydować się na ściany pokryte tapetami wodoodpornymi albo po prostu pomalowane farbą. Wybierając ceramiczne czy kamienne, a także drewniane materiały wykończeniowe, warto sięgnąć po kleje do różnych zastosowań oferowane w sklepie Ataszek.pl.

Nie będziemy Cię oszukiwać remont łazienki zawsze jest czasochłonny. Jednak wybierając odpowiednie materiały i narzędzia możesz sprawić, że efekt będzie wart Twojego wysiłku i starań.

Informacja prawna