Oświetlenie dekoracyjne i lampy ozdobne – jak wybrać odpowiednie?

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne to niezwykle ważny element wystroju wnętrz i ogrodów. Odpowiednio dobrany, może nadać pomieszczeniu charakteru, podkreślić jego walory estetyczne i wprowadzić wyjątkowy klimat. W przypadku ogrodów, taki dodatek może przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w trakcie spaceru i wyeksponować piękno roślinności. Jakie wybrać w zależności od sytuacji?

Oświetlenie dekoracyjne do salonu – jak je wybrać?

Oświetlenie dekoracyjne domu jest niezbędne do jego oświetlenia, co zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywne podkreślenie istotnych walorów pomieszczeń. Pozwala wyszczególnić daną strefę lub oświetlić cały pokój, salon i dowolne inne miejsce.

Oświetlenie dekoracyjne do salonu powinno być dobrane w zgodzie z wystrojem wnętrza. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na styl. Powinno harmonijnie komponować się z resztą aranżacji i podkreślać jej walory estetyczne. W tym miejscu można zastosować różne rodzaje oświetlenia, takie jak żyrandole, kinkiety, lampki stołowe, lampki podłogowe czy reflektory.

Oświetlenia do salonu można znaleźć w wielu wariantach. W minimalistycznym salonie warto zastosować oświetlenie o prostej i eleganckiej formie, natomiast w salonie w stylu retro warto postawić na żyrandole czy kinkiety o bardziej ozdobnych kształtach. W salonie nie tylko ważne jest, aby oświetlenie dekoracyjne podkreślało styl i klimat, ale również aby spełniało swoją funkcję oświetleniową. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła pomogą w stworzeniu przyjemnej i funkcjonalnej przestrzeni. Zwróć uwagę na barwę światła w żarówkach, bo to ona decyduje o tym, jaką atmosferę będziesz odczuwać Ty i Twoi goście.

Szczególnym rodzajem jest oświetlenie kamienia dekoracyjnego. Jeśli taki posiadasz, to prawdopodobnie dobrym pomysłem jest jego oświetlenie. Lampa umożliwiająca to może posiadać funkcję regulacji barwy światła, jego odcienia, a nawet koloru. Podobnie sprawdzi się oświetlenie dekoracyjne led, również z możliwościami wprowadzania zmian zależnych od preferencji użytkownika w danej chwili. Może ono występować w postaci prostych lampek, jak i w bardziej nieregularnych kształtach, takich jak koło na ścianę, księżyc czy być umieszczone we wzorze kamienia.

Lampy ozdobne występują pod wieloma postaciami. Jeśli poszukujesz jednej z nich, rozważ takie propozycje jak:

  • podłużna, stojąca lampa podłogowa o wysokości 1 metra,
  • lampa stołowa w kształcie żarzącej się kostki,
  • ekstrawagancka lampa ścienna w postaci obręczy regulowanej z poziomu aplikacji.

 

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać?

Oświetlenie ogrodowe to konieczność w każdym prawidłowo zaaranżowanym ogrodzie. Jeśli dopiero aranżujesz ogród i żadnego z nich nie posiadasz, interesującym wyborem są lampy solarne ogrodowe. To najbardziej podstawowy typ, który pozwoli Ci skutecznie oświetlić ścieżki, bramy, murki i oczka wodne. Jak wskazuje nazwa, są to wersje solarne, a więc ładują się one w ciągu dnia dzięki energii świetlnej słońca. W najprostszej wersji są po prostu słupkiem z umieszczoną lampką na jego szczycie.

Jeśli interesują Cię lampy solarne ozdobne, które zapewnią dodatkowy efekt na otwartej przestrzeni, ciekawie prezentują się oprawy o odmiennych kształtach. Spośród nich warto wyróżnić lampy w postaci: pochodni, szklanej kuli, klasycznej latarni i zdobionych lampionów. W większości ich montaż jest prosty i może przebiegać bez narzędzi – wystarczy wbić je głęboko w ziemię. W niektórych wersjach mogą być to lampki wieszane lub montowane na ścianie w postaci kinkietu.

Dekoracyjne oświetlenie ogrodu może posiadać czujniki lub posiadać czujnik uruchamiający je w przypadku wykrycia ruchu i czyjejś obecności – zależy to od producenta i/lub ustawień. Takie produkty od tych stosowanych we wnętrzu odróżniają się wyższą odpornością na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu niektóre z nich można stosować w różnych kombinacjach, a w tym wieszając je na drzewach. Ich wszechstronne zastosowanie sprawia, że są łatwe w montażu i mogą być zastosowane w dowolnym miejscu Twojego podwórka.

Informacja prawna