Twój dom ma własne ujęcie wody w postaci studni i podłączonej do niej pompy hydroforowej? Najlepsze lata ma ona za sobą i obawiasz się, że niebawem odmówi posłuszeństwa? Jeżeli tak, to najwyższa pora, aby rozejrzeć się za zupełnie nową pompą, która posłuży Ci wiele lat. Na rynku dostępne jest wiele urządzeń hydroforowych, jak i całych zestawów, obejmujących pompę wraz ze zbiornikiem. Jaki produkt wybrać dla siebie?
Kiedy powinniśmy wybrać pompy hydroforowe?
Jeżeli w naszej studni lustro wody znajduje się na głębokości nie większej niż 8 metrów, to właśnie pompa hydroforowa będzie odpowiednim urządzeniem do jej pompowania do instalacji domowej. Na jakie parametry koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze? Niektóre z nich to moc silnika, a także pojemność zbiornika czystej wody. Im jest on większy, tym pompa będzie rzadziej uruchamiana. W przypadku domów z większą liczbą domowników powinniśmy wybrać pompy hydroforowe, których maksymalna wydajność pozwoli pokryć szczytowe zapotrzebowanie na bieżącą wodę. Dochodzi do tego szczególnie wieczorami, kiedy w jednym czasie kilka osób chce brać kąpiel. Nie mniej istotna jest także wysokość podnoszenia słupa wody. Jeżeli w ciągu roku lustro wody podwyższa i obniża się, powinniśmy brać pod uwagę jego najniższy poziom przy wyborze nowej pompy. Jeśli jest on niższy niż 8 metrów, to pozostaje wybrać pompę głębinową.
Jak prawidłowo zainstalować pompę hydroforową?
Pompy hydroforowe są jednymi z najczęściej spotykanych. Wyróżniają się prostą i niezawodną konstrukcją, a także możliwością łatwego serwisowania, bez potrzeby jej wyciągania jej z odwiertu. Ma to jednak również swoje słabe strony. Jedna z nich to duży hałas, który powstaje podczas pracy urządzenia oraz związane z tym wibracje. Czy można to zjawisko ograniczyć? Oczywiście, że tak. Jednym ze sposobów jest wykonanie amortyzowanego grubą gumą fundamentu, na którym pompa zostanie zamocowana. Możemy także skutecznie zaizolować akustycznie pomieszczenie piwniczne lub gospodarcze. Nie zalecamy natomiast umieszczania pomp hydroforowych w zamykanych skrzyniach. Ich pojemność jest zbyt mała, by skutecznie odprowadzać generowane ciepło, może zatem dojść do przegrzania się pompy i jej uszkodzenia. Wszystkie modele pomp hydroforowych, a także całe zestawy, znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html.
Kiedy pompa powierzchniowa to dobry wybór?
Istnieje jeszcze jeden rodzaj pomp, chętnie wykorzystywany na działkach letniskowych oraz podczas różnych prac w ogrodzie. Jest to pompa powierzchniowa lub pompa zanurzeniowa do wody czystej. Pompa zanurzeniowa umieszczana zostaje na dnie zbiornika wodnego i tłoczy wodę na powierzchnię, natomiast pompy powierzchniowe zbierają wodę od góry. Każde rozwiązanie ma swoje większe i mniejsze zalety. Pompy zanurzeniowe dobrze sprawdzają się w miejscach, w których jest czyste dno i nie zachodzi ryzyko zamulenia wnętrza pompy. Pompy powierzchniowe sprawdzą się tam, gdzie zbiornik ma dno muliste, które może być łatwo wzburzone. Zbierając wodę od góry, zmniejsza się ryzyko zatarcia pompy lub jej zatkania. Bez względu na wybrany rodzaj pompy, każda z nich może być kupiona w naszym sklepie internetowym w atrakcyjnych cenach i dużym wyborze. Oferujemy także inne pompy z możliwością podłączenia do nich węża ogrodowego i wypompowania np. wody z zalanej studzienki wodomierzowej.