Piece na pellet do 20 kw – poradnik

Wybór sposobu ogrzewania nowobudowanego domu bądź zmiana sposobu ogrzewania już istniejącej nieruchomości to bardzo istotna decyzja. Decyzja, która będzie miała wpływ nie tylko na jakość późniejszego zamieszkania, codzienne użytkowanie, komfort cieplny, ale również na koszty eksploatacyjne czy wpływ na środowisko naturalne. Mając na względzie ekonomiczność oraz coraz silniej zaznaczający się trend ekologiczny, z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się kotły na pellet. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego pieca powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę i która, spośród dostępnych na rynku propozycji, będzie tą najodpowiedniejszą.

Wybór na lata

Wybierając kocioł na pellet musimy pamiętać, że musi to być decyzja rozsądna i przemyślana. Ogrzewania domu nie zmieniamy co roku zatem wybór ten musi być przyszłościowy i dokonując go powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • dostępny metraż – czyli to jakim miejscem na piec dysponujemy; niektóre piece charakteryzują się bardziej kompaktowymi wymiary niemniej jednak musimy jeszcze wziąć pod uwagę swobodny dostęp do kotła;
  • przyłącze kominowe – przy wymianie sposobu ogrzewania należy dopasować kocioł na pellet do istniejącego komina i jego średnicy, producenci w specyfikacji swoich pieców podają wszelkie niezbędna dane;
  • potrzeby grzewcze gospodarstwa domowego – to właśnie od metrażu oraz jakości ocieplenia domu zależeć będzie dobór mocy kotła na pellet, na rynku znajdziemy nawet kilkuwatowe propozycje, choć najbardziej popularne są kotły do 20kw;
  • łatwość obsługi – warto wybierać te piece, które posiadają wygodny układ podający;
  • oprogramowanie i sterowanie – wybierając kocioł na pellet nie bez znaczenia jest również sposób sterowania urządzeniem, aby był on wygodny, prosty w obsłudze a zarazem konfigurowalny.

Zalety kotłów na pellet

Z dbałości i troski o klimat oraz środowisko naturalne coraz więcej producentów kotłów grzewczych stara się o uzyskanie prestiżowych certyfikatów, aby klienci mieli pewność, że wybrane przez nich kotły służą jak najlepiej naszej planecie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę czy i jakim certyfikatem może pochwalić się producent (np. certyfikat klasy 5 i ecodesign). Ich istnienie jest nie tylko prestiżowe, ale gwarantuje wysoką jakość sprzętu.

Rozpatrując kwestie wyboru systemu grzewczego warto poznać mocne strony kotłów na pellet, a są to:

  • ekologiczność;
  • ekonomiczność;
  • wygoda – obsługa pieca jest sporadyczna i nie wymaga ciągłego zaangażowania właściciela;
  • czystość – nie mamy zanieczyszczeń jak w przypadku węgla;
  • możliwość uzyskania wysokiego dofinansowania przy wyborze ekologicznego ogrzewania.

Piece na pellet do 20 kw, które w pełni charakteryzują się powyższymi cechami posiadają również ciekawy i nowoczesny design.

O czym jeszcze należy pamiętać

Wybór kotła grzewczego to także jego późniejsza eksploatacja. Już na etapie podejmowania decyzji co do konkretnego pieca musimy pamiętać o właściwym serwisie. Aby wybrany przez nas kocioł na pellet cieszył się sprawnością przez długie lata warto przynajmniej raz do roku wezwać serwisanta, który dokona przeglądu urządzenia, oczyści je i w razie potrzeby wyreguluje. Ponadto warto utrzymywać czystość (niektóre piece są wyposażone w automatyczny system czyszczenia) dla lepszego efektu spalania oraz stosować pellet dobrej jakości.

Informacja prawna