Jaki kompostownik do ogrodu wybrać

Każdy z nas marzył kiedyś o domu jednorodzinnym, który będzie otoczony zadbanym i wzbudzającym podziw sąsiadów ogrodem. Marzenie to jest bardzo realne i możliwe do spełnienia, a ogród bez względu na to, jaką ma pełnić funkcję, powinien być utrzymany w porządku, co wymaga sporo wysiłku i zaangażowania.

Kompostownik otwarty czy zamknięty?

To pytanie powinniśmy zadać sobie niemalże na samym początku. Decyzja ta powinna być głównie uzależniona od wielkości ogrodu, naszych upodobań, a także możliwości finansowych. Najtańszą opcją są kompostowniki otwarte, które sprawdzają się w ogrodach o dużej powierzchni, gdzie odpadów biodegradowalnych jest najwięcej. Rozwiązanie to ma sporo wad, do których zaliczyć można między innymi długi czas fermentacji czy spore prawdopodobieństwo wydostawania się z nich odpadów organicznych. Ponadto istnieje wysokie ryzyko zarośnięcia zbiornika roślinami i chwastami.

W przypadku kompostownika zamkniętego jest to nieco droższa opcja, jednak bardzo łatwo taki pojemnik ukryć w ogrodzie. Dzięki przewiewnej, wygodnej i zamykanej konstrukcji, odpady nie wydostają się na zewnątrz i szybciej fermentują, zamieniając się w nawóz. Potrzebujesz pieniędzy, które pomogą Ci wyposażyć ogród albo dom? Kredyt gotówkowy może być idealną opcją dla Ciebie.

Materiał z jakiego wykonany jest kompostownik ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompostowników ogrodowych. Wśród nich wyróżnić możemy plastikowe, drewniane, metalowe i z cegły. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, jednakże tak duży wybór sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model.

Pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego to bardzo dobry wybór, bowiem materiał jest wytrzymały i zapewnia odpowiednią szczelność. Jeśli się nagrzewa, zwiększa rozkład materii organicznej, która znajduje się wewnątrz. Jeśli nie chcesz, by kompostownik rzucał się w oczy, wybierz ten o czarnej, szarej lub zielonej barwie.

Miłośnicy naturalnych i minimalistycznych rozwiązań powinni postawić na kompostownik z drewna. Będzie się on prezentował bardzo naturalnie i estetycznie, przez co wtopi się w otoczenie. Należy jednak pamiętać, że kompostownik nigdy nie będzie ozdobą zielonej, przydomowej przestrzeni, dlatego wygląd jest sprawą drugorzędną. Warto pamiętać, że rozwiązanie drewniane niesie za sobą kilka wad, między innymi konieczność regularnej konserwacji. Zwykle produkcja kompostu trwa dłużej niż w kompostownikach plastikowych.

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest kompostownik metalowy, który zazwyczaj ma siatkowe ściany. Pusty prezentuje się bardzo estetycznie, jednak po wypełnieniu traci wszelkie swoje walory dekoracyjne. Zaletą natomiast jest świetny przepływ powietrza, czyli naturalna wentylacja.

Kompostowniki z cegły lub kamienia można samemu wymurować. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na wykorzystaniu naturalnych materiałów. Dzięki temu będzie on ozdobą ogrodu, jednak z reguły w takich pojemnikach odpady fermentują wolniej, a dodatkowo nie ma możliwości przeniesienia zbiornika. Potrzebujesz odpowiednich pojemników, ale nie masz na to oszczędności? Rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy.

Informacja prawna