Dom w zabudowie bliźniaczej to namiastka domu jednorodzinnego. Zaletą tego typu zabudowy jest jednak niższa cena przy zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania. Do kogo skierowane są projekty domów bliźniaczych i jakie wady oraz zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się zamieszkać w bliźniaku.
Dla kogo dom bliźniak?
Projekty domów bliźniaków są najchętniej wybierane przez rodziny wielopokoleniowe oraz osoby, które chciałyby zamieszkać blisko rodziców lub przyjaciół. Największą zaletą tego typu zabudowy jest możliwość mieszkania w sąsiedztwie bliskich nam osób, przy równoczesnym zachowaniu niezależności i prywatności. Domy bliźniaki są chętnie wybierane przez inwestorów budujących nowe osiedla mieszkaniowe, zarówno niewielkie, jak i te przestronne, złożone z wielu budynków. Wynajem lub zakup bliźniaka jest tańszy niż inwestycja w dom wolnostojący, dlatego to rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród młodych osób.
Zalety i wady domów w zabudowie bliźniaczej
Każdy rodzaj zabudowy ma swoje wady i zalety, a wszystko zależy od oczekiwań przyszłych lokatorów. Dla jednych bliskie sąsiedztwo innych osób może być wadą, dla innych stanowi to zaletę – szczególnie jeśli wprowadzamy się do bliźniaka z najbliższymi przyjaciółmi. Jakie są pozostałe zalety i wady bliźniaków?
Zalety domów bliźniaków:
- Komfort zbliżony do domu jednorodzinnego – mieszkańcy mogą cieszyć się dużą przestrzenią, prywatnym ogrodem, osobnym wejściem do domu i tarasem, czego nie można powiedzieć o szeregowcach, domach wielorodzinnych i mieszkaniach w blokach. Z tego względu bliźniak zapewnia komfort zbliżony do domu jednorodzinnego, przy znacznie niższych kosztach.
- Idealne do wąskich działek – bliźniaki można budować już na działkach o szerokości 16 metrów, dlatego świetnie sprawdzają się na wąskich posesjach.
- Niski koszt eksploatacji – połączenie budynków wspólną ścianą korzystnie wpływa na warunki termiczne bliźniaka, dlatego nie trzeba się martwić dodatkową izolacją (jak w przypadku domów wolnostojących).
- Poczucie bezpieczeństwa – mieszkając w bliźniaku, możemy liczyć na prywatność, a przy tym czuć się bezpiecznie. Bliska obecność sąsiadów zwiększa poczucie bezpieczeństwa, zarówno na co dzień, jak i podczas wyjazdu na wakacje.
- Możliwość mieszkania blisko rodziny – nie chcesz mieszkać z rodzicami, ale zależy Ci na tym, by być blisko nich? Dom bliźniak to najlepsze rozwiązanie, gdyż pozwala zachować prywatność, a przy tym mieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie rodziny lub przyjaciół.
Wady domów bliźniaków:
- Konieczność konsultacji z sąsiadami – wszelkie zmiany (np. remont dachu lub elewacji) należy konsultować z najbliższymi sąsiadami, dlatego mieszkanie w bliźniaku wymaga nawiązania dość bliskich kontaktów. Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej dzielić dom razem ze znajomymi, przyjaciółmi lub rodziną.
- Mniejsza prywatność – mieszkanie ściana w ścianę z innymi osobami wiąże się z nieustanną obecnością dźwięków dobiegających z domu obok. Można sobie jednak z tym poradzić, wygłuszając ścianę łączącą sąsiadów.
- Brak możliwości rozbudowy domu – bliźniaka nie rozbudujemy tak jak domu jednorodzinnego, dlatego trzeba zadowolić się dostępną przestrzenią.
Bliźniak parterowy czy piętrowy?
Domy w zabudowie bliźniaczej mogą być parterowe lub wyposażone w dodatkowe kondygnacje. Typ domu warto dopasować do rozmiaru działki. Bliźniaki parterowe najlepiej sprawdzą się na większych działkach, na których znajduje się odpowiednia ilość miejsca na budowę posiadłości o zaplanowanym metrażu. W przypadku mniejszych działek znacznie lepszym wyborem będzie bliźniak piętrowy – dodatkowa kondygnacja zrekompensuje brak miejsca na parterze. W związku z tym, że bliźniaki stawiane są zazwyczaj na mniejszych działkach, większą popularnością cieszą się parterowe domy w zabudowie bliźniaczej, choć nie jest to reguła, a wszystko zależy od dobrego projektu. Warto również dopasować typ budynku do przyszłych lokatorów – pozbawiona schodów parterówka świetnie sprawdzi się w przypadku par, seniorów i osób z ograniczoną mobilnością, natomiast rodziny z dziećmi najchętniej wybierają domy piętrowe.
Czym się kierować, wybierając projekty domów bliźniaków?
Bliźniaki zaliczamy do specyficznych rodzajów budynków, które są połączeniem domu jednorodzinnego z wielorodzinnym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dom złożony z dwóch takich samych budynków, który najczęściej wykonuje się w odbiciu lustrzanym. Przeglądając projekty domów bliźniaczych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim cel budowy.
Planujesz budowę bliźniaków na sprzedaż lub wynajem, czy może rozważasz inwestycję rodzinną? W tym pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na różnorodne potrzeby, dlatego najlepszą opcją jest wybór projektu klasycznego, który spodoba się wielu potencjalnym mieszkańcom. Jeśli jednak ma to być rodzinna inwestycja, możesz pozwolić sobie na nieco więcej oryginalności, wybierając projekt, który podoba się Tobie i osobom mającym zamieszkać w sąsiedztwie. W tym przypadku warto jednak rozważyć ewentualną sprzedaż w przyszłości – nietypowe budynki cieszą się z reguły mniejszym zainteresowaniem niż te standardowe.