Marzy Ci się uniwersalna trawa ozdobna do Twojego ogrodu? Chcesz zabłysnąć przed znajomymi swoim nowym okazem? A może chcesz wprowadzić odrobinę świeżości i ukryć nieestetyczne ogrodzenie? Odpowiedzią na wszystkie te pytania, jest Miskant chiński Gracillimus. Trawa ozdobna, która pochodzi z podgórskich terenów południowo-wschodniej Azji, a w Polsce zyskuje coraz większe uznanie wśród ogrodników.
Krótki opis miskantów
Miskanty chińskie, czyli inaczej trawy słoniowe, to gatunek należący do rodziny wiechlinowatych. W naturalnym środowisku trawa osiąga niemal 3 m wysokości, w ogrodach zaś od 1,5 do 2,5 m. Cechami charakterystycznymi omawianej rośliny, jest jej zwiewny pokrój o kulistym kształcie, a także lekko przewieszające się źdźbła.
Przy prawidłowych warunkach uprawy miskant prezentuje się niezwykle okazale w ogrodzie i stanowi również świetne tło dla pozostałych roślin. Może być również dobrą alternatywą dla tradycyjnych żywopłotów (ta opcja nadaje się w szczególności dla dużych ogrodów). Miskant chiński Gracillimus może występować również w charakterze solitera.
Liście miskanta chińskiego są w charakterystycznym i intensywnym odcieniu zieleni – wąskie i ostro zakończone. Roślina zakwita rzadko, jednak gdy już do tego dochodzi, robi to w oszałamiający sposób. Kwitnienie utrzymuje się wtedy od sierpnia aż do listopada (w zależności od warunków oraz pielęgnacji). Kwiatostany najczęściej są w kolorze różowym. Co ciekawe wyrastają ponad liście i taki stan może utrzymywać się przez całą zimę. Z tego właśnie względu miskanty chińskie stanowią przepiękną ozdobę jesienno-zimowych ogrodów.
Uprawa i pielęgnacja – Miskant chiński Gracillimus
Miskant chiński Gracillimus rośnie bardzo dobrze na słonecznych stanowiskach lub w nieznacznym półcieniu. Decydując się na jego uprawę, należy pamiętać o tym, aby gleba, w której znajduje się roślina, była żyzna i dość wilgotna – przy tym bez żadnych zastoisk wodnych. Sadząc roślinę w dużym cieniu (bez dostępu do światła słonecznego), będzie ona się nieestetycznie pokładać, a jej liście wyciągać do góry.
W polskim klimacie miskanty chińskie dość dobrze znoszą zimę, jeżeli oczywiście chodzi o dorosłe okazy. Sadzonki oraz młode trawy warto odpowiednio wcześnie zabezpieczyć i okryć. W przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia delikatnej rośliny w czasie ekstremalnych mrozów.
Przy uprawie warto pamiętać o regularnym podlewaniu miskanta oraz nawożeniu wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Warto tutaj wspomnieć, że silne i okazałe odmiany, mogą wymagać podpory, szczególnie w okresie swojego kwitnienia. W kwestii rozmnażania miskanta warto pamiętać o jednej kwestii, iż roślina ta rozmnaża się poprzez podział karp korzeniowych, dlatego najlepszym momentem na ewentualne zabiegi w tym zakresie, to wiosna.
Co więcej?
Rośliny sadzone wokół miskanta chińskiego nie powinny mieć zbyt dużych wymagań, ponieważ gracillimus rozrasta się dość szeroko. Tego typu prawa ozdobna prezentuje się świetnie sadzona jednakowo w gruncie i w donicach, np. na tarasie.
Miskant chiński delikatnie powiewa na wietrze, tworząc fenomenalny efekt „żywego ogrodu”. Warto zainwestować w niego, ponieważ nie ma dużych wymagań i może sprawić, że obecne już w ogrodzie kompozycje nabiorą lekkości.