Jak dbać o higienę muszli klozetowej?

Czysta toaleta nie tylko uprzyjemnia codzienne z niej korzystanie, ale również sprawia, że z jej wnętrza nie wydostają się chorobotwórcze bakterie. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia. W jaki sposób na co dzień prawidłowo dbać o higienę muszli klozetowej, aby czynność mycia nie przysparzała trudności i nie zabierała zbyt wiele czasu? Kilka najważniejszych porad znajdziecie poniżej.

Po pierwsze: opuszczaj deskę sedesową po skorzystaniu z toalety

Ten nawyk na pewno szybko wejdzie Ci w krew, jeśli jeszcze go nie masz. Odsłonięta miska ustępowa to prawdziwy raj dla bakterii kałowych, które po dynamicznym spłukaniu wody mogą przedostawać się na sprzęty i kosmetyki pozostawione w łazience. Aby temu zapobiegać, wystarczy po prostu pamiętać o opuszczaniu deski sedesowej po każdorazowym skorzystaniu z toalety. Tyle i aż tyle potrzeba, aby stworzyć chorobotwórczym bakteriom pierwszą barierę trudną do pokonania. Ponadto zdecydowanie milej przebywać w pomieszczeniu (zwłaszcza gdy WC stanowi część łazienki), gdy kompakt WC jest zakryty.

Po drugie: stosuj preparaty dostępne w sklepach

Ich dość gęsta konsystencja umożliwia osiadanie ich pod kołnierzem, ale także na ścianach miski ustępowej. Wsparciem w dotarciu do każdego zakamarka jest też odpowiednio wyprofilowany dozownik butelki ze środkiem czyszczącym. Warto stosować wszelkie preparaty zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Istotne dla własnego zdrowia jest dobre wietrzenie pomieszczenia po ich użyciu, jak również dokładne mycie rąk. Ważne jest również stosowanie ich, gdy ma się na dłoniach gumowe rękawiczki.

Po trzecie: sięgaj po domowe środki czystości

W przypadku trudnych do usunięcia przebarwień łatwo dostępnym, tanim i skutecznym środkiem będzie zastosowanie sody oczyszczonej bądź kwasku cytrynowego. Mają one właściwości czyszczące i rozjaśniające. Pozwalają pozbyć się nieestetycznych zacieków, powstałych na skutek osadzania się kamienia z twardej wody. Kamień w muszli pomoże usunąć również zwykły ocet spirytusowy 95%, który dodatkowo pozwoli pozbyć się bakterii i przebarwień. Jego wadą jest natomiast charakterystyczny, ostry zapach. Dobrym nawykiem jest pozostawianie sody oczyszczonej na noc, aby o poranku muszla była idealnie czysta i nie wymagała pracochłonnego szorowania.

Po czwarte: nie zapominaj o czyszczeniu deski, klapy i zewnętrznych części muszli

Czystość toalety to nie tylko wewnętrzne ścianki miski ustępowej, ale każda jej część. Dlatego podczas rutynowego mycia nie można zapominać o zewnętrznych częściach kompaktu WC. Ściereczką nasączoną detergentem czyszczącym warto przetrzeć klapę, deskę sedesową oraz zewnętrzne elementy muszli.

Informacja prawna