Odwodnienie działki – dlaczego jest tak istotne i które wybrać?

odwodnienie działki

Wilgoć przedostająca się do fundamentów czy zalana piwnica to tylko niektóre problemy, jakie mogą pojawić się bez odpowiedniego systemu odwadniania działki. Jego stworzenie jest więc niezbędne, a do Twojej dyspozycji jest kilka rozwiązań. My polecamy szczególnie odwodnienie liniowe, które jest stosunkowo proste w montażu i doskonale sprawdza się na przestrzeni wielu lat.

Liniowe odwodnienie działki, czyli właściwie co?

Odwodnienie liniowe to specjalny system korytek, które zasłonięte są kratkami. Umożliwiają one z jednej strony zbieranie wody deszczowej, a z drugiej odprowadzanie jej bezpośrednio do kanalizacji – dzięki temu Twoje przydomowe tereny będą bezpieczne, a Ty uchronisz się przed zalaniem i stratami materialnymi, jakie za sobą niesie.

Takie odwodnienie działki jest niezwykle funkcjonalne również z innych powodów. Nie tylko odprowadza bowiem wodę deszczową, ale – dzięki zamontowanym kratkom – zatrzymuje liście czy zanieczyszczenia, a do tego umożliwia bezproblemowe poruszanie się po przydomowych terenach. Umieszcza się je zwykle:

  • przy miejscach postojowych, chodnikach i na innych utwardzonych powierzchniach działki;
  • wzdłuż bramy wjazdowej i garażowej;
  • niedaleko wejścia do budynku;
  • na tarasie, który znajduje się poniżej powierzchni gruntu.

Na jakich gruntach stosować liniowe odwodnienie działki? Przede wszystkim na tych gliniastych oraz innych, które są nieprzepuszczalne. Uniemożliwiają one naturalne wchłanianie wody, która bardzo powoli wsiąka w ziemię i może w przyszłości wyrządzić wiele szkód.

Jak zaprojektować i stworzyć liniowe odwodnienie działki?

Aby odwodnienie działki było skuteczne, niezbędne jest wykonanie stosownego projektu. Powinien on uwzględniać przede wszystkim miejsca, w których woda ma być zbierana liniowo, wielkość terenu, ilość przewidywanej wody oraz kanały odwodnień liniowych. Niezbędne okazuje się również wybranie odpowiednich elementów odwodnienia liniowego – korytek, które zazwyczaj mają długość od 50 do 100 cm (choć zdarzają się dłuższe, które można stosować na działkach o większych powierzchniach), a także rusztów – najlepsze będą te wykonane z żeliwa, stali ocynkowanej lub nierdzewnej albo mosiądzu.

Zarówno projektowanie, jak i montaż systemu odwodnienia działki należy zlecić specjalistom. Nie tylko dopasują oni odpowiednie rozwiązania do konkretnej działki, ale również zadbają o prawidłowy montaż całego systemu i jego niezawodne działanie na przestrzeni wielu lat. Sprawdzonych specjalistów można znaleźć na Fixly – https://fixly.pl/kategoria/odwodnienie-dzialki. Wystarczy dodać zapytanie, aby otrzymać oferty od fachowców z okolicy.

Ile kosztuje projekt i montaż odwodnienia liniowego?

Zależy to przede wszystkim od wielkości działki i budynku, parametrów pojazdu oraz rodzaju zastosowanych materiałów. Zwykle inwestorzy muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 2-3 tysięcy złotych – płacąc taką kwotę, możesz liczyć nie tylko na projekt i montaż systemu odwodnienia, ale również instalację studzienki rewizyjnej i zbiorczej.

Informacja prawna