Jak dbać o róże wielkokwiatowe?

Zadbany ogród i wypielęgnowane rabaty to duma wielu hodowców roślin ozdobnych, dla których oczkiem w głowie jest znaleźć najlepsze sadzonki. Róż wielkokwiatowych w okresie kwitnienia nie sposób przeoczyć – prężą się dumnie i górują ponad niższymi bulinami na rabacie. Każdy nowy pączek to powód do radości, gdy wiadomo, że rozwinie się z niego okazały kwiat, który cieszy barwą i uwodzi zapachem. Doświadczeni ogrodnicy mają swoje sposoby, dlatego warto dowiedzieć się właśnie od nich, jak dbać o róże wielkokwiatowe!

Gdzie posadzić krzewy róż wielkokwiatowych?

Najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniej do warunków glebowych sadzonki róż wielkokwiatowych, przygotowania podłoża i stanowiska wspierającego wzrost i możliwości kwitnienia rośliny. Gdzie najlepiej czują się róże? Te eleganckie krzewy wymagają żyznego podłoża oraz słonecznego stanowiska. Ogrodnicy radzą, aby unikać miejsc, w których na liściach przez długi czas będzie utrzymywała się rosa. Nasze róże już od rana powinny mieć słońce, by mogły osuszyć się i ogrzać po zimniejszej oraz bardziej wilgotnej nocy.

Kolejna rada hodowców dotyczy nawożenia. Krzewy róż wielkokwiatowych, z których ścinane są kwiaty do wazonów i bukietów, wymagają wyższych dawek nawozów mineralnych. Poleca się, aby rośliny nawozić w okresie wiosennym.

Efektowne, wysokie róże do wazonu

Sadzonki róż wielkokwiatowych najlepiej ulokować w grupach po kilka krzewów obok siebie. Wyglądają wtedy jeszcze bardziej efektownie, a ich kolor intensywniej przebija się na tle ogrodu. Proste, sztywne pędy dorastają do wysokości około 1 metra i nieco powyżej. Świetnie nadają się do cięcia jako kwiaty do wazonu, gdzie w pełni prezentują swój elegancki, szlachetny kształt. Każdy kwiat osadzony pojedynczo na gałązce jest wspaniałą ozdobą i źródłem uwodzącego zapachu. Wysokie róże o dużych kwiatach przez wiele dni zachowują ładny wygląd. Dostępna gama kolorów jest bardzo atrakcyjna. Najczęściej występują jako kwiaty dwubarwne: biało kremowo czerwone, łososiowe i jasnobeżowe, pomarańczowo morelowe, a obok żadnej z nich nie można przejść obojętnie!

Róże nostalgiczne do ogrodu

Wśród gatunków róż wielkokwiatowych trudno wybrać jeden, który zachwyca najbardziej. Być może dlatego, że ich wygląd i imiona są dopasowane do różnych nastrojów. Ogrodnicy mają do wyboru odmiany o wdzięcznie brzmiących nazwach OH HAPPY DAYCHARMING PIANOSUNNY SKY i wiele innych. CHIPPENDALE to jedna z najchętniej kupowanych róż o unikatowym kolorze. Wcześnie zakwita, lekko pachnie i charakteryzuje się wyjątkowymi kwiatami. Odmiana należy do grupy róż nostalgicznych, które zostały stworzone z połączonych genotypów róż historycznych i angielskich. Róże nostalgiczne mają pełne kwiaty o kształcie czarki lub rozety, zwykle dość mocno pachną i obficie kwitną.

Jak dbać o róże? Ogrodnicy zalecają silne przycinanie pędów i usuwanie przekwitłych kwiatów, które pozostały na krzewie. Czynności te pozwolą lepiej chronić wyjątkowo wrażliwe na choroby róże. Należy zwracać uwagę na niepokojące objawy, pojawiające się na liściach, kwiatach i łodygach. Róże wielkokwiatowe po prostu wymagają wyjątkowej czułości!

Informacja prawna