Projekty domów w 3D – sprawdź gdzie je znaleźć

Mamy wymarzony projekt domu, ale zawsze czegoś brakuje. Nie do końca wyobrażamy sobie jak to wszystko będzie wyglądać przestrzennie. Ale … No właśnie – z pomocą przychodzą aplikacje pozwalające zobaczyć projekty domów w 3D, które bardzo dobrze oddają rzeczywistość czekającą przyszłych właścicieli domu.

Taki wirtualny spacer po domu daje na pewno więcej niż surowy plan czy nawet ładna wizualizacja. Możemy go zobaczyć na portalach z projektami domów, jak i zamówić u projektanta, który nam dom projektuje. Projekt domu w 3D umożliwia obejrzenie budynku od środka i jest po prostu „wirtualnym spacerem” po wnętrzu. Pozwala na poznanie pomieszczeń, ich rozkładu w budynku, zastosowania konkretnej konstrukcji czy nawet stopnia nasłonecznienia danego wnętrza. W zasadzie taka aplikacja z wizualizacją 3D może zaważyć na decyzji, jaki projekt w końcu wybierzemy.

Projekt domu w 3D – co to właściwie jest?

Zwykle tego typu aplikacje wizualizują dom całościowo. Każdą z jego części możemy zobaczyć od każdej strony. Przygotowywane są w specjalnych programach komputerowych do wizualizacji 3D. Obraz domu możemy obracać poznając jego kolejne elementy. Można projekt domu przybliżać lub oddalać. Jest też opcja poruszania się obrazem góra-dół. Jak już wspominaliśmy, w takich projektach domów zaobserwujemy nasłonecznienie w danym pomieszczeniu, ale to nie wszystko: doświetlenie możemy zobaczyć o różnych porach dnia.

Nie tylko domy

Projektanci mogą zwizualizować nie tylko sam dom, czy jego wnętrze, ale również działkę, na której stanie. Z wyprzedzeniem można więc zaplanować ogród – dopasować wszelkie elementy małej architektury, posadzić rośliny czy nawet dobrać rodzaj i kolor ogrodzenia. Dzięki projektom w 3D poczujemy się jakbyśmy siedzieli we własnym salonie czy leżeli w sypialni.

Wirtualny spacer

Przy obecnie zaawansowanej technice komputerowej dostajemy nierzadko projekty domów wyglądające jak fotografie, bo oddają obraz bardzo rzeczywiście. Projekty 3D mogą być statycznymi grafikami albo nawet krótkimi animacjami.

Wizualizacje statyczne mają formę zdjęć i w takiej postaci najczęściej są proponowane w biurach projektowych czy na portalach internetowych. Często są one uzupełnieniem wirtualnego spaceru jakim jest projekt domu w 3D. W przypadku 3D mamy możliwość oglądania wybranej przestrzeni pod każdym kątem.

Oglądając projekty domów w 3D ujrzymy przyszły dom z dużą dokładnością. Widzimy wykończenie ścian i podłóg, kolory, faktury i wzory. Architekci wprowadzają tam wyposażenie w meble, oświetlenie i dodatki. Odbywamy taki wirtualny spacer po każdym pomieszczeniu i jesteśmy w stanie określić, czy dane elementy projektu przypadły nam do gustu czy nie.  Pamiętajmy, że jest to tylko wizja projektantów i nie jest ona zobowiązująca. Dzięki takim wizualizacjom możemy na etapie projektu wprowadzać kluczowe zmiany i widzieć ich efekt.

Zdjęcie: Projekt M231a – Piękny widok – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Projekty domów MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Informacja prawna