Mały salon – jak można optycznie go powiększyć?

Mały salon jest często „dużym” problemem nie tylko właścieli mieszkań w bloku, lecz także w domach zarówno tych starszych, lecz także tych bardziej nowoczesnych. Na szczęście jest kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym można optycznie powiększyć salon- wystarczy skorzystać tylko z kilku sztuczek dekoratorskich. W jaki sposób powiększyć optycznie salon? Czy narożnik będzie dobrym pomysłem w małym salonie?

Mały salon- ważny każdy centymetr podłogi

W małym salonie każdy kawałek przestrzeni jest wręcz na wagę złota. Osoby mieszkające w bloku najlepiej wiedzą o urządzaniu niewielkiej powierzchni w której trzeba upchnąć wszystkie „niezbędne” meble. Na małych powierzchniach najlepiej sprawdzą się rozwiązania wielofunkcyjne (oszczędzają one tak ważną przestrzeń!), wyrażając przy tym styl oraz gust posiadaczy mieszkania. Czy można urządzić mały salon, aby był przytulny i nie zagracony?

Dobre oświetlenie powiększa optycznie salon

Bardzo dobrym rozwiązaniem w małych salonach jest równomierne rozproszenie światła za pomocą kilku lamp znajdujących się w różnych punktach pomieszczenia, zamiast tradycyjnej jednej lampy sufitowej.

Cień, który rzucany jest przez meble optycznie zmniejsza salon. Wystarczy tylko obniżyć oświetlenie oraz skierować je na podłogę (aby na niej się załamywało).

Wielofunkcyjne meble- świetne rozwiązanie do małych powierzchni

Osoby, które wybierają meble do małego salonu muszą zwrócić uwagę, aby były wielofunkcyjne (np.: posiadające miejsce do dodatkowego przechowywania). Triki, które są przydane podczas urządzania małego salonu to:

  • narożnik typu king size- pomieści kilka osób i doda pomieszczeniu powagi
  • pufa z ukrytym schowkiem
  • dywan- odpowiednio dobrany stwarza iluzję większej przestrzeni
  • fotele, sofy oraz stoliki na nóżkach dodają lekkości pomieszczeniu

Czy narożnik jest dobrym rozwiązaniem w małym salonie?

Bardzo często wybór narożnika do małego salonu budzi dużo wątpliwości np.: czy nie przytłoczy zbytnio małego pokoju. Mały metraż pomieszczenia nie może w żaden sposób warkunkować wielkością sofy. Przecież salon jest miejscem wypoczynku dla całej rodziny oraz miejscem w którym przyjmowani są goście. Dlatego wbrew pozorom narożnik świetnie sprawdzi się nie tylko do wypoczynku całej rodziny, lecz również pozwoli wykorzystać przestrzeń do maksimum. Bardzo wiele narożników posiada funkcje spania, co jest ich dużą zaletą.

Wybierając narożnik do małego pomieszczenia należy pamiętać, aby był w jasnych kolorach. Dzięki temu nie tylko skupi na sobie wzrok, lecz przede wszystkim nie przytłoczy pomieszczenia.

Mały salon tylko w jasnych kolorach

W małym pokoju bardzo ważne są jasne kolory sufitu, ścian oraz podłogi, dzięki temu można nadać pomieszczeniu lekkości, optycznie je powiększając. Aby salon nie był zbyt „mdły” można użyć mocny kolor w postaci jednego akcentu dekoracyjnego np.:  poduszki dekoracyjne na sofie czy ozdobne doniczki z kwiatami.

Sufit w małych salonach powinien być zawsze o ton jaśniejszy od ścian. Jednak warto zostawić pasek na ścianie w kolorze sufitu- zabieg ten optycznie powiększa pomieszczenia.

W małych pomieszczeniach warto również zastosować jasną podłogę np.: jasno brązowe czy szare panele, jasny drewnopodobny gres.

Wystarczy skorzystać z trików dekoratorskich, aby optycznie powiększyć salon nadając mu modnego i eleganckiego wyglądu.

Informacja prawna