Jak należy dbać o panele podłogowe

Piękne pomieszczenie w naszym domu to nie tylko stylowe meble, przytulny i modny kolor ścian, ale również, a może przede wszystkim podłoga. Na rynku istnieje bardzo dużo rozwiązań dotyczących materiału, jakim pokrywamy podłogi w swoim domu, lecz wciąż na pierwszym miejscu znajdują się panele drewniane. Pokrycie podłogi panelami jest najpopularniejszym sposobem ze względu na stosunkowo niską cenę, łatwy montaż i uniwersalny, lecz estetyczny wygląd. Sklepy z podłogami oferują dziesiątki rodzajów paneli, które różnią się od siebie materiałem, jakością wykonania, klasą ścieralności oraz ceną. Bez względu jednak na to, jakie panele wybraliśmy, musimy o nie jednakowo dbać. Poniżej przedstawione są najważniejsze kroki, które sprawią, iż będziemy cieszyć się swoimi panelami przez długie lata.

Regularne mycie

Regularne odkurzanie i mycie paneli podłogowych powinno odbywać się często. Dzięki częstemu myciu paneli pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, od kłębków kurzu, przez drobinki piasku przyniesione z zewnątrz aż po inne śmieci. Mycie podłogi wyłożonej panelami powinno odbyć się z pomocą wilgotnego lub ścierki delikatnie zamoczonej w wodzie. Dodatkowo warto zakupić specjalny płyn do mycia podłóg drewnianych. Nie wszystkie środki do mycia podłóg są właściwe do użycia w przypadku paneli. Materiał ten może źle zareagować na środki zbytnio naszpikowane chemią. Mycie paneli za pomocą środków nieprzystosowanych do tego celu może w efekcie zniszczyć powierzchnię.

Uwaga na zabrudzenia i meble

Największym wrogiem naszych pięknych paneli jest piasek. Nieusunięte drobinki piasku mogą doprowadzić nieodwracalnych szkód w postaci porysowanych powierzchni paneli. Bardzo podobnym skutkiem może zakończyć się nieuważne przesuwanie mebli. Jak wiadomo, nie każdy mebel można unieść, jednak należy bardzo uważać na to, czy nie rysujemy kantem naszych paneli. W przypadku remontu lub przemeblowania zawsze możemy zastosować specjalne maty poliwęglanowe, które zminimalizują ryzyko porysowania paneli.

Renowacja paneli – cyklinowanie

Cyklinowanie powierzchni powinno odbywać się raz na około 5 lat. Jest to proces polegający na zdzieraniu poprzez szlifowanie wierzchniej warstwy paneli. Jest to jednak długotrwały proces, który niesie ze sobą dużo pyłu i kurzu. Co więcej, nie każde panele są przystosowane do tego typu procesu ze względu na swoją niewielką grubość. Ten rodzaj renowacji podłogi jest wykorzystywany raczej w przypadku parkietów drewnianych. Pamiętajmy, że lepsze od radzenia sobie z zarysowaniami i ubytkami jest profilaktyka, dlatego dbajmy o swoje panele, a będą nam one służyć przez lata.

Informacja prawna