Zauważalna jest różnica między zwykłym betonem z gruszki, a betonem, który cechuje się odmiennym i innym zastosowaniem. Mówimy o przeznaczeniu oraz cenie. Inne właściwości i przeznaczenie ma beton szybkowiążący od betonu wodoszczelnego. Z tego artykułu dowiesz się wiele ciekawych informacji o betonie oraz ile kosztuje gruszka betonu.
W jaki sposób uzyskuje się beton?
Na początku scharakteryzujmy mieszankę betonową. Składa się ona ze spoiwa (to jest cement), wody, kruszywa i ewentualnie innych dodatków. Taka mieszanka betonowa podlega procesowi twardnienia. Beton zalicza się do najczęściej używanych materiałów budowlanych. Czasami, w użyciu, jest powszechna nazwa sztucznego kamienia. Wynika to z faktu, że jego właściwości fizyczne są niemal podobne do kamienia naturalnego.
Słowo o betonie i jego odmianach
Beton dostarczany jest na plac budowy gruchą – często zamiennie nazywaną betonowozem. Taki kompozyt cechuje się o wiele niższą ceną. Rozróżniamy betony specjalne, często określane jako wysokowartościowe; betony sprężone do prefabrykatów, zwykle są nimi strunobetony, z racji tego, że znajdziemy w ich środku kable oraz stalowe struny; są jeszcze szybkowiążące betony, które stosuje się w budownictwie hydrotechnicznym.
Użycie betonu na budowach.
Na początek trzeba rozwiązać problem dowiezienia mieszanki na plac budowy. Sprawa może wydać się o wiele trudniejsza, gdy teren budowy jest wąski i znajdują się na nim różnorakie konstrukcje, które uniemożliwiają sprawne poruszanie się betonowozu i dostarczenie przez niego betonu. W takiej sytuacji pomocne często są taczki, lecz ich użycie znacznie opóźnia czas prac budowlanych. W przypadku gdy obiektem budowy są wysokie bloki, warto zaopatrzyć się wtedy w pompę do betonu z wysięgnikiem. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że gruszka, w której znajduje się mieszanka betonowa, najczęściej jest wyposażona w pompę. Czasami są sytuacje, gdy jej brakuje, wtedy dojeżdża na plac budowy dodatkowy pojazd z pompą. Pojemność gruszki mieści w sobie zazwyczaj 9 metrów sześciennych betonu.
Jakie klasy betonu wyróżniamy?
Generalnie przyjmuje się, że decyzję o wyborze klasy betonu powinien dokonywać konstruktor lub projektant. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam wiedział, jakie typy betonu mamy.
Cennik betonu od producenta (podane w polskich złotych za metr sześcienny) według różnych klas:
– Beton klasy C8/12 – cena wynosi od 221 230;
– Beton klasy C10/12 – cena wynosi od 229 do 280;
– Beton klasy C12/15 – cena wynosi od 261 do 296;
– Beton klasy C16/20 – cena wynosi od 278 do 320;
– Beton klasy C20/25 – cena wynosi od 293 do 344;
– Beton klasy 25/30 – cena wynosi od 313 do 418;
– Beton wodoszczelny typu W4 – cena wynosi od 260 do 310;
Trzeba też wiedzieć, ile zapłacimy za dowóz betonu – od 5 do 6, 15 zł/h (cena zależy w tym wypadku również od wysięgnika). Natomiast od 70 do 80 zł za godzinę wyniesie kara za niedotrzymanie czas dostarczenia budulca.
Rzut oka na informacje o wytrzymałości betonu.
Cechą wyróżniającą jest jego uodpornienie i wytrzymałość na ścisk. Od tego zależy, jakiej klasy jest beton. Rozróżniamy wiele parametrów wytrzymałości na ściskanie. Wyróżnić trzeba to, z czego składa się beton. Mowa o rodzaju uziarnienia i jakości kruszywa. Ważna jest ilość cementu w betonie oraz jego obciążanie.