Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Poszukamy odpowiedzi na pytanie: ile zapłacisz za gruntowne i optymalne wyposażenie własnego mieszkania.

Nie ma, na tak sformułowane pytanie, jednoznacznej odpowiedzi. Mamy wiele czynników, które o tym decydują. Wybór odpowiedniego materiału do prac wykończeniowych, ich marka oraz jakość. Wiele też zależy od tego czy te prace chcemy wykonać samodzielnie, czy zamierzamy powierzyć te usługi profesjonalnej firmie. Wiadomo, że taniej wyjdzie, gdy sami starannie będziemy chcieli wykończyć mieszkanie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Znaczne różnice w kosztach

Istotna jest lokalizacja. Przecież o wiele więcej zapłacimy w centrum Warszawy bądź Wrocławia, aniżeli w małej miejscowości na Mazurach. Wynika to z znaczących cen za prace budowlano-remontowe w konkretnej miejscowości.

Kolejnym aspektem jest wybór materiałów. Różnica w cenach bywa drastyczna. Wiele zależy od jakości materiału, który zamierzamy wykorzystać w pracach wykończeniowych naszego mieszkania. Od nas zależy, czy chcemy, by nasze mieszkanie było elegancko ozdobione, różnymi, wykwintnymi „bajerami”, czy też wybierzemy skromne, standardowe rozwiązania.

Trzeba koniecznie wziąć po uwagę ewentualność, kto ma dokonać robót wykończeniowych. Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, to sporo zaoszczędzimy. Natomiast w przypadku zlecenia usług fachowcom, nasz portfel znacznie się uszczupli. Niestety nie każdy ma wiedzę, umiejętności i doświadczenie do realizacji prac wykończeniowych. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę wybór firmy, która zna się na tym świetnie.

A co w sytuacji, gdy chcemy wykończyć całe mieszkanie. Jakie będą koszty z tym związane?

W wypadku zrealizowania prac wykończeniowych przez nas samych, mówimy o kwocie od kilku tysięcy złotych wzwyż. Cena zależy również od materiałów, na zakup których się zdecydujemy. Kolejną sprawą jest zakup mebli. Tutaj wiele zależy od ich jakości i marki. Jeżeli cenisz sobie elegancję i wymagający wystrój pokoi, wtedy po doliczeniu zakupu drogich mebli, kwota wykończenia mieszkania może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To spora suma, więc od nas zależy wystrój naszego mieszkania. Czasami warto postawić na rzeczy praktyczne, które nie uszczuplą tak znacząco naszego portfela.

Szukamy oszczędności. Czy kupno projektu aranżacji obniży nasze koszty?

Wystarczy jedna rozmowa z projektantem wręcz, która uświadomi nas w kwestii wykończenia mieszkania. Z pewnością taka usługa kosztuje, lecz dowiemy się wtedy o planie aranżacji mieszkania, który będzie dopasowany do naszych możliwości finansowych. Nie każdy z nas przecież może się znać w temacie urządzenia mieszkania. Taki profesjonalny głos eksperta może rozwiać wiele naszych wątpliwości i pomóc nam.

Podsumowanie

Ceny wykończenia i umeblowania mieszkania zależą od naszych decyzji. Czy chcemy działać z pompą, czy wybieramy tańsze, ale praktyczne rozwiązania. Warto być przezornym i postępować racjonalnie. To czy wydamy na ten cel 20, 30, czy może 100 tysięcy złotych, zależy tylko od nas samych. Na cenę ma wpływ wiele czynników, o których pisałem wyżej. Na pewno oszacowanie wszystkich kosztów oraz odpowiedź na pytanie: „Ile kosztuje wykończenie mieszkania?” powinno być przemyślaną i rozsądną decyzją.

Dodaj komentarz

Informacja prawna