Konstrukcje stalowe – projektowanie i montaż

Hale stalowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, w wielu branżach wypierających tradycyjne, murowane obiekty. To doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie duże przestrzenie, stosunkowo łatwe w adaptacji czy rozbudowie, są cechą nadrzędną. Tego typu obiekty posiadają wiele zalet, wśród których wymienić należy stosunkowo mniejszy koszt wykonania oraz czas, jaki jest potrzebny do przygotowania hali.

Projektowanie konstrukcji stalowych

Podobnie jak budynki murowane, tak też w przypadku konstrukcji stalowych konieczne jest dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności przed rozpoczęciem budowy. Hale stawiane są w oparciu o projekty, przygotowywane przez profesjonalistów. Etap projektowania jest bardzo istotny dla kształtu budowli. Na tym etapie możliwe jest uwzględnienie specyficznych potrzeb klienta.

Proces projektowania obejmuje w szczególności ustalenie bryły, na której wykonana zostanie konstrukcja budynku, a następnie ustalane są potrzeby statyczne budynku. W oparciu o specyficzne właściwości dobierane są adekwatne gatunki stali, z jakich wykonana zostanie cała konstrukcja. Określenie wartości poszczególnych parametrów umożliwia dobór właściwych profili, dopasowanych do wszystkich elementów konstrukcyjnych. Etap planistyczny zakończony jest przygotowaniem pełnej dokumentacji, niezbędnej do realizacji projektu.

Montaż konstrukcji stalowych

W oparciu o odpowiednią dokumentację, możliwe jest rozpoczęcie wykonania zlecenia. Montaż konstrukcji stalowej to zadanie, za którego realizację odpowiedzialni są specjaliści. Szukając firmy zajmującej się konstrukcjami stalowymi warto zwrócić uwagę, aby oferowała kompleksowe usługi, obejmujące zarówno projektowanie, jak i montaż. Powierzenie prac jednej firmie to bardzo korzystne rozwiązanie, często pozwalające oszczędzić czas i pieniądze.

Posiadając plan i odpowiednie pozwolenia można przystąpić do realizacji projektu. W pierwszym etapie realizacji konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu, na którym stanie hala. Podstawą jest wyrównanie terenu oraz przygotowanie fundamentów. Dopiero w kolejnym etapie można przejść do montażu elementów nośnych, a także profili wzmacniających. Ustawienie konstrukcji pozwala przejść do ostatniego etapu montażu, czyli wykończenia konstrukcji stalowej.

Kompleksowe usługi budowy hal stalowych

Poszukując odpowiedniej firmy, która zrealizuje zlecenie należy poznać jej szczegółową ofertę. Dużym atutem będzie podmiot, zajmujący się realizacją zlecenia od przygotowania projektu, zgromadzenia wymaganych dokumentów (projektowych, geologicznych i geodezyjnych), pozyskania niezbędnych do budowy pozwoleń, a następnie będzie pełnił nadzór nad wykonywaniem prac. Należy zwrócić uwagę, aby w ofercie znajdowała się realizacja dokumentacji powykonawczej, opisującej budowlane i inwestycyjne prace powykonawcze.

Warto sprawdzić, czy wybrany podmiot w sposób kompleksowy realizuje także zadania montażu, zajmując się także spawaniem, montażem instalacji (elektrycznej, odgromowej uziemieniowej czy też światłowodu) czy innych systemów asekuracyjnych.

Informacja prawna