Kolor kostki brukowej w utrzymaniu czystości

czyszczenie kostki brukowej

Płyty tarasowe i kostka brukowa są bardzo mocnymi materiałami, ale jak każde z tego typu nawierzchni, są podatne na przebarwienia z różnych przyczyn. Jeśli zależy nam na tym, by kostka brukowa była nie tylko funkcjonalna, ale także stała się ozdobą posesji, powinniśmy zadbać o jej regularne czyszczenie, bez względu na to, jaki kolor kostki się wybierze. Warto także pomyśleć o właściwej impregnacji płyt i kostki. Zabieg ten nie tylko chroni powierzchnie, ale także znacznie obniża koszty konserwacji.

Czy kolor kostki brukowej ma wpływ na jej późniejsze czyszczenie?

Z jednej strony wydawać by się mogło, że odpowiedź brzmi: tak. Z reguły większość klientów nie decyduje się na zakup białe kostki brukowej, ponieważ obawia się, że będzie to skutkowało częstym i żmudnym czyszczeniem. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze to, że wszystkie kostki brukowe czy też płyty chodnikowe, bez względu na kolor, brudzą się. Poza tym należy jeszcze podkreślić, że producenci kostek brukowych dbają o to, by kostki były odporne na brud i zanieczyszczenia. Wszystko dzięki odpowiednim impregnatom. Kostki brukowe, zwłaszcza te jasne, są produkowane właśnie z myślą o tym, by klient nie musiał zbyt często ich czyścić. Dodatkowa warstwa impregnatu zabezpiecza kostkę nie tylko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także w dużej mierze przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W związku z tym warto mimo wszystko nie rezygnować z zakupu jasnej kostki brukowej tylko dlatego, że boimy się o to, że będzie się szybko brudzić i szpecić posesję.

Czyszczenie kostki brukowej – co zrobić, by nie odbywało się ono zbyt często?

Wystarczy odpowiednia pielęgnacja oraz regularna impregnacja. Właściwa impregnacja uszczelnia kostkę brukową, dzięki czemu brud, mech, glony po prostu spływają. Poza tym ważna jest pielęgnacja kostki brukowej w postaci regularnego zamiatania – w ten sposób można szybko pozbyć się piasku i chwastów, które zaczynają porastać szczeliny między kostkami. Kolejna ważna rzecz – jeśli tylko zauważy się chwasty czy mech, które porastają kostkę, jak najszybciej należy użyć odpowiednich środków zapobiegającym chwastom.

Jeśli będzie się przestrzegać tych kilku prostych zasad, z pewnością czyszczenie kostki brukowej nie będzie musiało być wykonywane zbyt często.

Informacja prawna