Znaczenie oświetlenia i oznakowania w budynkach w przypadku sytuacji kryzysowej

Jednym z najszerzej stosowanych i najważniejszym rozwiązaniem w zakresie bezpieczeństwa jest oświetlenie awaryjne i odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacyjnych. To dzięki nim ludzie mogą uciec z płonącego budynku nawet wtedy, gdy zostanie odcięte zasilanie, a korytarze spowite są gęstym dymem.

Dlaczego to tak ważne?

W przypadku pożaru osoby przebywające w budynku mają tylko kilka minut na to, by udać się na zewnątrz. Często w takich sytuacjach pojawia się panika, a ta może eskalować, jeśli ludzie tracą orientację i nie mogą znaleźć wyjścia. Dodatkowo w takich przestrzeniach jak, klatki schodowe, wewnętrzne biura, toalety, schowki i inne z niewielkim lub zerowym oświetleniem naturalnym, może być trudno nawigować ku wyjściu.

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie

Badanie z 2017 roku z udziałem 2072 dorosłych wykazało, że ​​ponad jedna trzecia ankietowanych nie ma pewności co do swoich zdolności do bezpiecznego poruszania się w miejscu pracy w przypadku awarii zasilania. Respondenci ankiety obawiali się, czy byliby w stanie nawet zejść ze schodów, jeśli te nie byłby prawidłowo oznaczone.

Wyniki te pokazują, że ludzie traktują oświetlenie jako ważne źródło bezpieczeństwa w razie pożaru lub innych sytuacji kryzysowych. Pomaga ono nie tylko unikać przeszkód, lokalizować sprzęt i skutecznie poruszać się po całym budynku, ale również sprawia, że poziom stresu jest mniejszy.

Więcej informacji o tym, jak zaprojektować przeciwpożarowy system oświetlenia i oznakowania, znajduje się na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-oswietlenia-awaryjnego-ewakuacyjnego-i-przeciwpozarowego-oraz-oznakowanie.

Skuteczne drogi ewakuacyjne

Właściciele i zarządcy nieruchomości są odpowiedzialni za planowanie i konserwację podświetlanych znaków i świateł awaryjnych. To właśnie od nich w głównej mierze zależy życie mieszkańców, pracowników lub klientów. Pierwsze minuty po wybuchu pożaru są najistotniejsze, a jeśli ludzie zostaną w pomieszczeniach z obawy przed tym, że nie znajdą drogi ewakuacyjnej, może mieć to tragiczne skutki.

Dodaj komentarz

Informacja prawna