Laweta czy autolaweta – jakie są różnice?

Popularną specjalizacją na rynku samochodowym jest działanie nie tylko w obrębie samego transportu, lecz również pomocy drogowej oraz wynajmu lawet i autolawet. Wypożyczanie przyczep stało się niezwykle popularne wśród osób trudniących się w importowaniu aut osobowych z zagranicy. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa świadczące usługi na terenie Polski bądź lokalnie, cieszą się mniejszym popytem. Przykładem prężnie rozwijającej się firmy jest Os – Car – wypożyczalnia lawet Wrocław.

Jakie są różnice między lawetą a autolawetą?

Specjalizacja w branży motoryzacyjnej wymaga od ekipy pracowników odpowiedniego wyposażenia oraz konkretnych kompetencji, które należy spełniać, by daną usługę zrealizować. O zakresie uprawnień w danej dziedzinie, muszą również pamiętać klienci, chcący wypożyczyć określony sprzęt. Laweta oraz autolaweta, choć w potocznym języku używane wymiennie, znacząco się różnią, wymagają także nieco innych uprawnień od użytkowników. Dlaczego? Czym się odróżniają?

  1. Laweta

Jedną z najbardziej znaczących różnicą między lawetą a autolawetą jest to, że laweta to nic innego jak przyczepa, którą mocuje się do samochodu, po to by przewozić różnego rodzaju pojazdy (nowe, używane, w dobrym stanie technicznym, uszkodzone). By móc holować lawetę, której masa wraz z autem i transportowanym samochodem przekracza 3,5 tony, należy mieć prawo jazdy kategorii B+E. Wyruszając w trasę, nie wolno zapominać o zachowaniu właściwej prędkości jazdy i o ostrożności, w szczególności podczas wchodzenia w zakręty i podczas hamowania. Korzystanie z lawety, wiąże się też z nieco większym spalaniem paliwa niż w przypadku poruszania się autolawetą.

  1. Autolaweta

Autolaweta to pojazd z platformą, która służy przede wszystkim do transportu niesprawnych bądź zniszczonych samochodów, najczęściej używany przez firmy świadczące usługi pomocy drogowej. Autolaweta jest dużo mniejsza niż standardowe auto z przyczepą, dlatego też kierowanie nią nie jest nadzwyczaj trudne. By móc ją prowadzić, nie potrzeba żadnych nadprogramowych uprawnień, poza prawo jazdy kategorii B. Ten rodzaj przewożenia jest o wiele bezpieczniejszy i bardziej ekonomiczny od lawety.

Informacja prawna