Aeracja czy wertykulacja trawnika?

Każdy kto próbował wie, jak ciężkie potrafi być utrzymanie trawnika w dobrej formie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które mają za zadanie ułatwić nam to zadanie. Niestety wiele osób nie ma pojęcia jak i kiedy z nich korzystać.

Aerator z wertykulatorem

Wielu laików na wstępie popełnia ten błąd. Nie wiedząc, co wybrać i jak prawidłowo zadbać o swój trawnik, wybierają sprzęty typu dwa w jednym, kryjące się pod nazwą aeratora z wertykulatorem, aeratoro-wertykulatora czy werytkulatoro-aeratora. Takie urządzenie rzadko kiedy spełnia swoją rolę.

O ile wymienny wałek wertykulatora z nożami ma szansę się sprawdzić i taki kombajn poradzi sobie z wertykulacja trawnika, tak wykonanie prawidłowej aeracji trawnika takim urządzeniem jest mało skuteczne.

Wertykulator

Wertykulację trawnika przeprowadza się z pomocą wertykulatora. Urządzenie to posiada wałek ze specjalistycznymi nożami, które w czasie pracy nacinają darń na określonej głębokości, zgodnie z ustawieniami. W ten sposób wyczesują ją ze starego filcu, pozwalając trawie rosnąć prawidłowo. W przypadku stępienia lub uszkodzenia ostrzy można je naostrzyć lub wymienić wałek wertykulatora na nowy.

Często można spotkać również wymienny wałek z czymś na kształt gwoździ – choć taka opcja nie sprawdzi się w większości przypadków, może okazać się zbawieniem dla młodych trawników, ponieważ wertykulacja z nożami jest obciążająca dla nierozwiniętych korzeni.

Wertykulację trawnika powinno się przeprowadzać na trawniku suchym, najlepiej wczesną wiosną oraz jesienią, gdy okres intensywnego wzrostu trawy będziemy mieli już za sobą. Wówczas efekty są najlepsze – po zimie trawnik szybciej się regeneruje, usuwany jest stary filc i zapobiega się powstawaniu mchu. W zależności od naszych potrzeb oraz wielkości ogrodu, możemy wybrać wertykulator spalinowy lub elektryczny. Pierwszy nadaje się zarówno do mikro, jak i wielkopowierzchniowych

Aerator

Maszyna do aeracji trawnika, w przeciwieństwie do wertykulatora powinna być ciężka. To ważne, by prawidłowo nakłuć glebę. Czasem w tym celu stosuje się buty z kolcami lub specjalne walce, jednak wymagają one poświęcenia dużej ilości czasu, przez co nie są wydajne i nadają się jedynie do mikroskopijnych ogrodów. Przy większym terenie zdecydowanie potrzebny jest cieżki, porządny aerator spalinowy.

Dobrze, jeśli aerator posiada rurki puste w środku, dzięki czemu ziemia jest nakłuwana i robią się w niej otwory, które rozluźniają glebę i ułatwiają dotarcie powietrza znacznie głębiej. Po aeracji można poddać trawnik piaskowaniu lub pozostawić. To sprawia, że w czasie podlewania lub deszczu woda ma szansę wsiąknąć w głąb ziemi, nie tworzą się kałuże, a trawnik jest lepiej napowietrzony, przez co przyspiesza się przyrost korzeni i trawa staje się gęściejsza.

Informacja prawna