Jedną z największych obaw każdego właściciela mieszkania są takie nieprzewidziane zdarzenia, jak na przykład zalanie. Mimo wszystko takie sytuacje się zdarzają i trzeba wiedzieć, jak zareagować – by szybko osuszyć podłogę i doprowadzić mieszkanie do normalnego stanu.
Co zrobić, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?
Po pierwsze – należy niezwłocznie zlokalizować źródło zalania. W bloku często zdarza się, że woda przedostaje się od sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Niekiedy przyczyna leży jednak po stronie spółdzielni, która nie konserwuje przestarzałych instalacji. Niezależnie od źródła zalania, trzeba jak najszybciej powstrzymać rozprzestrzeniającą się wodę.
Koniecznie trzeba też udokumentować powstałe szkody. W takiej sytuacji łatwo o tym zapomnieć i rzucić się do naprawiania szkód. Jest to jednak bardzo ważne – w przypadku ubezpieczenia mieszkania musimy mieć taką dokumentację. Może się też zdarzyć, że winowajca zalania nie będzie się poczuwał do naprawienia szkód i wówczas zdjęcia lub filmy staną się dowodem w sądzie. Takie dowody należy sporządzić w obecności osoby, która zawiniła. Jeśli to możliwe – powinien się zjawić również zarządca budynku.
Wypompowanie wody z budynku – jak to zrobić?
Nie da się ukryć, że samodzielne wypompowanie wody (bez żadnego sprzętu) byłoby karkołomnym zadaniem. Niezbędne jest zatem wykorzystanie specjalistycznych urządzeń, takich jak pompy zatapialne. Tutaj: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne znajdziesz różne modele pomp i dowiesz się o nich więcej.
Pompy zatapialne dzielą się na dwa rodzaje:
- pompy do wody czystej,
- pompy do wody brudnej.
Należy je więc dobierać zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pompa ma pracować bez nadzoru, to trzeba wybrać model z wyłącznikiem pływakowym. Ponadto taka pompa powinna być dostosowana do pracy w trudnych warunkach. Pamiętajmy, że zalanie mieszkanie to sytuacja awaryjna, która wymaga zastosowania wydajnej pompy.
Jak wysuszyć podłogę po zalaniu?
Zalana podłoga niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji. Już 24 godziny po zalaniu może dojść do rozwoju pleśni i mikroorganizmów. Bardzo ważnym etapem doprowadzania mieszkania do normalnego stanu jest osuszanie podłogi i całego pomieszczenia. W tym celu zaleca się zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych. Powietrze schładza się do punktu rosy, co sprawia, że dochodzi do wykraplania wody z powietrza. Można więc powiedzieć w uproszczeniu, że mokre materiały oddają wilgoć do powietrza, a ta jest zbierana w pojemniku lub odprowadzana do miejsca odpływu. Urządzenia są bardziej wydajne przy wyższej wilgotności względnej powietrza.
Innym rozwiązaniem jest użycie osuszacza adsorpcyjnego. Sercem tego urządzenia jest rotor, w którym znajduje się środek higroskopijny. Wilgotne powietrze jest przepuszczane przez rotor, a po osuszeniu rozprowadzane poza urządzeniem. Odparowanie wody to naturalny proces, natomiast specjalne urządzenia pomagają osuszyć wilgotne powietrze.
Jest to optymalna metoda, jeśli masz drewnianą podłogę czy parkiet. Drewna nie powinno się bowiem osuszać za pomocą wysokiej temperatury. W tym przypadku do osuszania używa się suchego powietrza, dzięki czemu nie dochodzi do większych uszkodzeń. W przypadku zalania drewnianego parkietu zniszczenia mogą być jednak na tyle poważne, że konieczna będzie renowacja podłogi.
O tym, jak szybko przepompować wodę, przeczytasz więcej tutaj: https://4bud.pl/pompy-sciekowe-czyli-jak-szybko-i-wydajnie-przepompowac-wode-na-posesji-lub-w-firmie/.
Zalanie mieszkania to nieprzyjemne zdarzenia. Pamiętaj jednak, że możesz zminimalizować jego skutki, jeśli szybko wypompujesz wodę i dokładnie osuszysz podłogę oraz pomieszczenia.