Prawidłowe zrozumienie i przeliczanie jednostek metrycznych, może nas uchronić przed wieloma kosztownymi błędami szczególnie w takich sytuacjach, jak budowa i wykańczanie domu, remont, czy urządzanie wnętrza. Jedną z większych pomyłek jest mylenie metra bieżącego i kwadratowego. Jeśli chcemy być specjalistami, w dziedzinie przeliczania jednostek powinniśmy zapoznać się z niezbędną wiedzą.
Co to jest 1 metr?
Metr jest podstawową jednostką miary długości w układzie SI. Stosowany jest na całym świecie, a od niedawna został nawet opisany za pomocą parametrów takich, jak prędkość światła w próżni (c) oraz czas wyrażony w sekundach. Dzięki temu jego definicja jest stała i ma wspólne brzmienie we wszystkich dziedzinach nauki. Jest też jednostką miary pola – jako 1m2 oznacza pole o powierzchni równej polu kwadratu, którego wszystkie boki mają długość 1 m.
Warto pamiętać, że płytki glazurnicze zawsze sprzedawane są w m2. Płytki mają swoje ściśle określone wymiary, które podawane są na opakowaniu (grubość, szerokość i długość). Na opakowaniu często widać również wyliczenia ile dokładnie płytek jest potrzebnych, by obudować nimi jeden m2.
Metr bieżący – definicja
To jednostka długości, która odpowiada jednemu metrowi, ale odnosi się do przedmiotów, które mają więcej wymiarów, niż tylko długość. Zazwyczaj opisuje najważniejszy wymiar, na przykład: jeden mb materiału oznacza, że kupując go ze szpuli, płacimy za fragment długości jednego metra. Nie interesuje nas jego grubość i szerokość.
Zdarza się, że sprzedawcy, chcąc pozornie zaniżyć ceny swoich produktów, celowo podają je w mb, by nieco zmylić klientów. Wycena towaru może być podana różnie, dlatego warto kilka razy ją sprawdzić i w razie potrzeby przeliczyć na m2. Warto na zakupy materiałów budowlanych przyjeżdżać z kalkulatorem i notesem, by każdy z zakupionych towarów wcześniej przemianować do tych samych jednostek, w jakich zapisaliśmy ilość towaru, jaką realnie potrzebujemy.
Jak odróżnić metr kwadratowy od metra bieżącego?
Kupując mb (metr bieżący) materiału, czy blachodachówki możemy kupić wiele metrów kwadratowych. Zauważmy, że 1mb dowolnego materiału, może mieć przeróżną szerokość od kilku centymetrów, do nawet paruset. Dlatego czasem w 1 metrze bieżącym może zawierać się kilka, czy nawet kilkanaście metrów kwadratowych. Tego typu pomyłki niestety zdarzają się nawet najlepszym, gdyż ceny za produkty podawane są różnie. Kupując wiele materiałów budowlanych, możemy nie zwrócić uwagi na oznaczenia (mb lub m2), przez co możemy popełnić ogromny błąd. Najczęściej pomyłki zdarzają się przy zakupie blachodachówek, gdyż tam ceny w zależności od rodzaju produktu podawane są albo w metrach kwadratowych albo w metrach bieżących. Niektórzy na stronach internetowych przy opisie produktu podają cenę za metrach bieżących, potem dokładne wymiary produktu i przeliczenie na metry kwadratowe. Tego typu podejście jest najbardziej uczciwe, bo z łatwością zwracamy uwagę na obydwie jednostki i możemy od razu przeliczyć, ile materiału potrzebujemy. Na jakie jeszcze produkty sprzedawane w bieżących metrach możemy natrafić, budując dom? Kable, panele, rury, materiały tekstylne, materiały służące do termoizolacji (jak wełna mineralna), różnego rodzaju podłoża (na przykład pod panele), ogrodzenia, kraty, płoty, tapety i wiele, wiele innych.
Rozliczanie za usługi
Rozbieżność w m2 i mb często stosowana jest przez firmy remontowe i budowlane jako sposób na dodatkowy zarobek. Niektóre prace wykonawcy rozliczają zgodnie z jednostką m2 a inne mb. Tego typu galimatias sprzyja pomyłkom i windowaniu cen za usługi. Wyobraźmy sobie, że w rozmowie z panem, który ma nam przykleić tapety na ścianie, otrzymujemy informację, że położenie tapety kosztuje dwadzieścia złotych za 1 m2. Natomiast okazuje się, że na rachunku mamy dużo wyższą cenę, niż tą, którą sobie wyliczyliśmy, gdyż tam podane są mb. Niestety tego typu sytuacje są nagminne, a ciężko komuś udowodnić, że umowa ustna była inna, gdyż akurat tapety praktycznie zawsze rozlicza się za mb. Podobnie sytuacja wygląda z blachodachówkami, jednak tu rozbieżność ceny może być ogromna, dlatego warto przed podjęciem pracy przez pracownika spisać stosowną umowę. Na umowie zawsze sprawdzajmy jednostki, które muszą być wyszczególnione oddzielnie przy każdej z usług. Po szczegółowym sprawdzeniu mamy pewność, że cena końcowa nas nie zaskoczy. Dodatkowym zabezpieczeniem w umowie powinno być określenie ceny maksymalnej za wykonanie danej usługi, co pomoże nam zapobiec sytuacji, że będziemy niewypłacalni.
Nauka jednostek jest ważna
Brak błędów w obliczaniu jednostek może nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i nerwów. Dlatego zawsze warto dokładnie przyglądać się oferowanym w sklepach materiałom budowlanym i innym. Bywa, że ceny pisane są niewyraźnie, a jednostki zasłaniane. Przy kasie zastanawiamy się, czemu zapłaciliśmy tak dużo, ale nie mamy czasu tego sprawdzić. Kupujemy za dużo materiałów, tracimy na nie pieniądze, a te stoją potem niewykorzystane. Jeśli sklepy mają oferty celowo wprowadzające w błąd, warto to zgłosić, jeśli nie potrafiliśmy odróżnić jednostek z braku wiedzy, to niestety musimy ponieść tego konsekwencje.