Kształtki i łączniki mosiężne w instalacjach wodnych i grzewczych!

Mosiądz to wyjątkowo wszechstronny materiał. Stop miedzi i cynku (zaw. Cynku 10-45%). Surowiec łatwy do odzyskania w procesie recyklingu, w wielu krajach określany metalem zrównoważonym z uwagi na jego wysoki stopień odzyskania w postaci wiórów i złomu mosiężnego. W dobie dążenia do zrównoważonego rozwoju kwestia recyklingu jest kluczowa i stanowi bardzo istotny czynnik przy wyborze surowca do zastosowań przemysłowych.

Zalety kształtek i łączników mosiężnych

W niektórych krajach stopień odzysku tego surowca zbliżony jest wręcz do 100%. Mosiądz jest bardzo podatny na obróbkę mechaniczną, termiczną, charakteryzuje się bardzo dobrą przewodnością cieplną i elektryczną. Mosiądz posiada również cechy bakteriobójcze. Te wyjątkowe cechy wynikają z właściwości miedzi, która hamuje namnażanie się mikroorganizmów na powierzchni metalu i ogranicza rozprzestrzeniane się drobnoustrojów chorobotwórczych.

W obiektach opieki zdrowotnej, sanatoriach, budynkach użyteczności publicznej czy przetwórstwa spożywczego, instalacje wody użytkowej, a także instalacje centralnego ogrzewania projektowane są w systemach rur, złączek i kształtek mosiężnych Proterm. Środowiskiem wyjątkowo przyjaznym do rozwoju grzybów i bakterii patogenowych są miejsca zaciemnione o wysokiej wilgotności, z tego powodu w pomieszczeniach o szczególnym rygorze sanitarnym, również instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne wykonywane są w technologii miedzianej.

Mosiądz odporny na złośliwe szczepy bakterii

Przeprowadzone badania laboratoryjne na uniwersytecie w Southampton (Wielka Brytania), dowiodły wysokiej skuteczności czystej powierzchni miedzi w walce z bardzo złośliwym szczepem bakterii odpornych na leczenie antybiotykami MRSA (gronkowiec złocisty) Dla porównania z powierzchnią ze stali nierdzewnej (szeroko stosowanej w sektorze medycznym i gastronomicznym), gdzie bakterie są w stanie przetrwać ponad 30 dni, czysta miedź eliminuje bakterie w czasie krótszym niż 2 godziny. Stal nierdzewna posiada więc niewielką skuteczność w zwalczaniu groźnych patogenów chorobotwórczych.

Obiekty publiczne a w szczególności obiekty, w których grupują się skupiska ludzi takie jak szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, wypoczynkowe, domy spokojnej starości, więzienia, dworce, szkoły, są ciągłym źródłem zarażeń. Wspólne przestrzenie i urządzenia jak krany, zlewozmywaki, klamki, elementy mebli, to elementy kluczowe, które mogą znacząco przyczynić się do ograniczenia przenoszenia się bakterii i wirusów. Drugim bardzo istotnym sektorem poza medycznym jest sektor przetwórstwa żywności.

Główne zagrożenie stanowią bakterie pałeczki listeriozy i okrężnicy E.coli. Bakterie i drobnoustroje przenoszone drogą pokarmową, posiadające zdolność przetrwania i namnażania się również w niskich temperaturach co roku są przyczyną setek tysięcy zachorowań. Skala stosowanych środków zapobiegawczych, do jakich należy dezynfekcja i odkażanie, wydaje się niewystarczająca, czego dowodem jest trwająca aktualnie światowa pandemia wywołana wirusem Covid 19. Partnerem w walce z drobnoustrojami może być szersze stosowanie urządzeń i elementów wyposażenia z miedzi i mosiądzu (i jego stopów). Szerokie pole wykorzystania tych metali jest w sektorze publicznym, gdzie znajdują się takie elementy jak poręcze, uchwyty, blaty i inne elementy w punktach centralnych i traktach komunikacyjnych. Sektor transportu publicznego, również otwiera cały wachlarz możliwości zastosowania mosiądzu, a szczególnie dla produktów jak poręcze, pochwyty wewnątrz pojazdów komunikacji miejskiej.

Zastosowanie kształtem i łączników z mosiądzu

Z uwagi na wyjątkowe cechy, mosiądz jak i sama miedź odgrywają znaczącą rolę w przemyśle sanitarnym, chemicznym czy elektrotechnice. Mosiądz posiada również wysoką odporność na korozję i ścieranie stąd jego powszechne występowanie w przemyśle motoryzacyjnym, okrętowym i budownictwie. Pierwszą charakterystyczną cechą, z jaką kojarzy się mosiądz, jest jego kolor, który wynika z obecności w składzie cynku.

Cynk nadaje charakterystyczną barwę pomarańczowo – żółtą. Modulując składem poszczególnych składników na etapie wytapiania, można uzyskać paletę kolorów od czerwonego, poprzez żółty, złoty, srebrny, a także czekoladowo – brązowy. Ilość poszczególnych składników stopu wpływa również na temperaturę topnienia metalu, niemniej jednak mosiądz zaczyna topnieć w temperaturze około 1000⁰C. Mosiądz jest również często mylony z innym podobnym stopem, jakim jest brąz. Brąz nie zawiera jednak w składzie pierwiastka Zn (cynk), który czyni z mosiądzu materię trwalszą.

Mając na uwadze wszystkie pozytywne cechy i wszechstronność zastosowania wyrobów z miedzi i mosiądzu, a w szczególności poparte badaniami naukowymi i udowodnione właściwości bakteriobójcze tych metali, obecnie największym wyzwaniem jest wdrożenie i uchwalenie przepisów lub regulacji zwiększających udział wyrobów zawierających czystą miedź w sektorach medycznym i spożywczym. Przed wydaniem stosownych regulacji, należy jednak wziąć pod uwagę względy konstrukcyjne, estetyczne i fizykochemiczne niektórych urządzeń i ich oddziaływanie w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Niemniej jednak należy podążać w tym kierunku, aby jego korzystne właściwości były w pełni wykorzystywane zwłaszcza w obiektach szpitalnych i szeroko rozumianej przestrzeni publicznej.

Podobne posty:

  • Girlanda ogrodowa – jak wieszać?Girlanda ogrodowa – jak wieszać? Jak wieszać girlandy ogrodowe? Girlandy ogrodowe błyskawicznie zmienią Twoją przydomową przestrzeń w klimatyczne miejsce spotkań rodzinnych lub z przyjaciółmi. Wystarczy kupić odpowiednią […]
  • Nadać połysk – renowacja drewnianych mebliNadać połysk – renowacja drewnianych mebli Masz stare meble? Nie wyrzucaj! Lubimy otaczać się rzeczami, aranżować wnętrze własnego mieszkania po swojemu, aby czuć się jak w domu. Zazwyczaj kupujemy meble drewniane: biurka, […]
  • Farby strukturalne – nowe trendy w aranżacji wnętrz!Farby strukturalne – nowe trendy w aranżacji wnętrz! Sposobów wykończenia pomieszczeń jest naprawdę wiele. Jednak tych, do których możemy zabrać się sami, nie posiadając umiejętności manualnych, jest już dużo mniej. Należy do nich jednak […]
  • Ile kosztuje położenie płytek? Na co zwracać uwagę?Ile kosztuje położenie płytek? Na co zwracać uwagę? Układanie płytek wymaga pewnych umiejętności. Nie każdy może wykonać to sam. Dlatego warto oczywiście dobrze zastanowić się nad wybraniem fachowców w naszym mieście, aby nie dać się […]
  • Czym pokryć dach?Czym pokryć dach? Każdy inwestor pragnie, aby jego dom w przyszłości prezentował się okazale. Istotną częścią zewnętrznej części każdego budynku jest dach. Na rynku nie brakuje różnorodnych materiałów […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]