Kształtki i łączniki mosiężne w instalacjach wodnych i grzewczych!

Mosiądz to wyjątkowo wszechstronny materiał. Stop miedzi i cynku (zaw. Cynku 10-45%). Surowiec łatwy do odzyskania w procesie recyklingu, w wielu krajach określany metalem zrównoważonym z uwagi na jego wysoki stopień odzyskania w postaci wiórów i złomu mosiężnego. W dobie dążenia do zrównoważonego rozwoju kwestia recyklingu jest kluczowa i stanowi bardzo istotny czynnik przy wyborze surowca do zastosowań przemysłowych.

Zalety kształtek i łączników mosiężnych

W niektórych krajach stopień odzysku tego surowca zbliżony jest wręcz do 100%. Mosiądz jest bardzo podatny na obróbkę mechaniczną, termiczną, charakteryzuje się bardzo dobrą przewodnością cieplną i elektryczną. Mosiądz posiada również cechy bakteriobójcze. Te wyjątkowe cechy wynikają z właściwości miedzi, która hamuje namnażanie się mikroorganizmów na powierzchni metalu i ogranicza rozprzestrzeniane się drobnoustrojów chorobotwórczych.

W obiektach opieki zdrowotnej, sanatoriach, budynkach użyteczności publicznej czy przetwórstwa spożywczego, instalacje wody użytkowej, a także instalacje centralnego ogrzewania projektowane są w systemach rur, złączek i kształtek mosiężnych Proterm. Środowiskiem wyjątkowo przyjaznym do rozwoju grzybów i bakterii patogenowych są miejsca zaciemnione o wysokiej wilgotności, z tego powodu w pomieszczeniach o szczególnym rygorze sanitarnym, również instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne wykonywane są w technologii miedzianej.

Mosiądz odporny na złośliwe szczepy bakterii

Przeprowadzone badania laboratoryjne na uniwersytecie w Southampton (Wielka Brytania), dowiodły wysokiej skuteczności czystej powierzchni miedzi w walce z bardzo złośliwym szczepem bakterii odpornych na leczenie antybiotykami MRSA (gronkowiec złocisty) Dla porównania z powierzchnią ze stali nierdzewnej (szeroko stosowanej w sektorze medycznym i gastronomicznym), gdzie bakterie są w stanie przetrwać ponad 30 dni, czysta miedź eliminuje bakterie w czasie krótszym niż 2 godziny. Stal nierdzewna posiada więc niewielką skuteczność w zwalczaniu groźnych patogenów chorobotwórczych.

Obiekty publiczne a w szczególności obiekty, w których grupują się skupiska ludzi takie jak szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, wypoczynkowe, domy spokojnej starości, więzienia, dworce, szkoły, są ciągłym źródłem zarażeń. Wspólne przestrzenie i urządzenia jak krany, zlewozmywaki, klamki, elementy mebli, to elementy kluczowe, które mogą znacząco przyczynić się do ograniczenia przenoszenia się bakterii i wirusów. Drugim bardzo istotnym sektorem poza medycznym jest sektor przetwórstwa żywności.

Główne zagrożenie stanowią bakterie pałeczki listeriozy i okrężnicy E.coli. Bakterie i drobnoustroje przenoszone drogą pokarmową, posiadające zdolność przetrwania i namnażania się również w niskich temperaturach co roku są przyczyną setek tysięcy zachorowań. Skala stosowanych środków zapobiegawczych, do jakich należy dezynfekcja i odkażanie, wydaje się niewystarczająca, czego dowodem jest trwająca aktualnie światowa pandemia wywołana wirusem Covid 19. Partnerem w walce z drobnoustrojami może być szersze stosowanie urządzeń i elementów wyposażenia z miedzi i mosiądzu (i jego stopów). Szerokie pole wykorzystania tych metali jest w sektorze publicznym, gdzie znajdują się takie elementy jak poręcze, uchwyty, blaty i inne elementy w punktach centralnych i traktach komunikacyjnych. Sektor transportu publicznego, również otwiera cały wachlarz możliwości zastosowania mosiądzu, a szczególnie dla produktów jak poręcze, pochwyty wewnątrz pojazdów komunikacji miejskiej.

Zastosowanie kształtem i łączników z mosiądzu

Z uwagi na wyjątkowe cechy, mosiądz jak i sama miedź odgrywają znaczącą rolę w przemyśle sanitarnym, chemicznym czy elektrotechnice. Mosiądz posiada również wysoką odporność na korozję i ścieranie stąd jego powszechne występowanie w przemyśle motoryzacyjnym, okrętowym i budownictwie. Pierwszą charakterystyczną cechą, z jaką kojarzy się mosiądz, jest jego kolor, który wynika z obecności w składzie cynku.

Cynk nadaje charakterystyczną barwę pomarańczowo – żółtą. Modulując składem poszczególnych składników na etapie wytapiania, można uzyskać paletę kolorów od czerwonego, poprzez żółty, złoty, srebrny, a także czekoladowo – brązowy. Ilość poszczególnych składników stopu wpływa również na temperaturę topnienia metalu, niemniej jednak mosiądz zaczyna topnieć w temperaturze około 1000⁰C. Mosiądz jest również często mylony z innym podobnym stopem, jakim jest brąz. Brąz nie zawiera jednak w składzie pierwiastka Zn (cynk), który czyni z mosiądzu materię trwalszą.

Mając na uwadze wszystkie pozytywne cechy i wszechstronność zastosowania wyrobów z miedzi i mosiądzu, a w szczególności poparte badaniami naukowymi i udowodnione właściwości bakteriobójcze tych metali, obecnie największym wyzwaniem jest wdrożenie i uchwalenie przepisów lub regulacji zwiększających udział wyrobów zawierających czystą miedź w sektorach medycznym i spożywczym. Przed wydaniem stosownych regulacji, należy jednak wziąć pod uwagę względy konstrukcyjne, estetyczne i fizykochemiczne niektórych urządzeń i ich oddziaływanie w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Niemniej jednak należy podążać w tym kierunku, aby jego korzystne właściwości były w pełni wykorzystywane zwłaszcza w obiektach szpitalnych i szeroko rozumianej przestrzeni publicznej.

Informacja prawna