Rodzaje betonu dostępne na polskim rynku

Beton to materiał kompozytowy, składający się głównie z cementu portlandzkiego, wody i kruszywa ( żwir, piasek lub skała). Po zmieszaniu tych materiałów tworzą urabialną pastę, która z czasem stopniowo twardnieje.

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na Świecie. Jest to ważny materiał konstrukcyjny, szeroko stosowany w całym budownictwie, m.in. budynkach, mostach, drogach i tamach. Jego zastosowania obejmują zarówno konstrukcje, jak i chodniki, krawężniki, rury i odpływy oraz wiele, wiele więcej.

Beton to materiał kompozytowy, składający się głównie z cementu portlandzkiego, wody i kruszywa ( żwir, piasek lub skała). Po zmieszaniu tych materiałów tworzą urabialną pastę, która z czasem stopniowo twardnieje.

Istnieje kilka różnych rodzajów betonu, w tym:

Beton zwykły

Ten rodzaj betonu jest jednym z najbardziej powszechnie stosowane często do konstrukcji chodników i gdzie budynki nie wymagają bardzo wysokiej wytrzymałości siły. Składniki to cement, piasek i kruszywo, zmieszane z wodą, zazwyczaj w stosunku 1:2:4.

Ponieważ nie jest on zbrojony, ten rodzaj betonu nie nadaje się do wielu konstrukcji, ponieważ stosunkowo słabo znosi naprężenia wywołane wibracjami, obciążeniem wiatrem i tak dalej.

Lekki beton

Znany również jako beton komórkowy , jest to bardzo „płynny” materiał, dzięki czemu można go łatwo wylewać grawitacyjnie i jest samopoziomujący . Zwykle jest używany do konstruowania płyt podłogowych , paneli okiennych i dachów .

Typy agregatów , które są stosowane do lekkiego betonu obejmują pumeks, wypałki , łupki spienione i glinki . Ma bardzo niską przewodność cieplną , zwykle o wartości k około 0,3 W / mK, podczas gdy zwykły beton może mieć nawet 10-12 W/mK.

Beton o dużej gęstości

Ten rodzaj betonu ciężkiego ma większą gęstość niż inne typy i jest wytwarzany z pokruszonych skał jako grubego kruszywa . Ponieważ zapewnia dobrą ochronę przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem , jest często stosowany w atomowych elektrowniach roślin i innych takich budynków .

Wzmocniony beton

Żelbet (RC) to wszechstronny kompozyt i jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w nowoczesnym budownictwie .

Beton sprężony

Beton sprężony jest materiałem konstrukcyjnym , który pozwala na umieszczenie w elementach z góry określonych naprężeń technicznych w celu przeciwdziałania naprężeniom , które wystąpią, gdy zostaną poddane obciążeniu. Łączy w sobie wysoką wytrzymałość na ściskanie właściwości z betonu o wysokiej wytrzymałości wytrzymałości na stali.

Wyróżniamy poza tym jeszcze:

  • Beton wodoszczelny
  • Beton odporny na ścieranie
  • Beton architektoniczny
Informacja prawna