Rodzaje betonu dostępne na polskim rynku

Beton to materiał kompozytowy, składający się głównie z cementu portlandzkiego, wody i kruszywa ( żwir, piasek lub skała). Po zmieszaniu tych materiałów tworzą urabialną pastę, która z czasem stopniowo twardnieje.

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na Świecie. Jest to ważny materiał konstrukcyjny, szeroko stosowany w całym budownictwie, m.in. budynkach, mostach, drogach i tamach. Jego zastosowania obejmują zarówno konstrukcje, jak i chodniki, krawężniki, rury i odpływy oraz wiele, wiele więcej.

Beton to materiał kompozytowy, składający się głównie z cementu portlandzkiego, wody i kruszywa ( żwir, piasek lub skała). Po zmieszaniu tych materiałów tworzą urabialną pastę, która z czasem stopniowo twardnieje.

Istnieje kilka różnych rodzajów betonu, w tym:

Beton zwykły

Ten rodzaj betonu jest jednym z najbardziej powszechnie stosowane często do konstrukcji chodników i gdzie budynki nie wymagają bardzo wysokiej wytrzymałości siły. Składniki to cement, piasek i kruszywo, zmieszane z wodą, zazwyczaj w stosunku 1:2:4.

Ponieważ nie jest on zbrojony, ten rodzaj betonu nie nadaje się do wielu konstrukcji, ponieważ stosunkowo słabo znosi naprężenia wywołane wibracjami, obciążeniem wiatrem i tak dalej.

Lekki beton

Znany również jako beton komórkowy , jest to bardzo „płynny” materiał, dzięki czemu można go łatwo wylewać grawitacyjnie i jest samopoziomujący . Zwykle jest używany do konstruowania płyt podłogowych , paneli okiennych i dachów .

Typy agregatów , które są stosowane do lekkiego betonu obejmują pumeks, wypałki , łupki spienione i glinki . Ma bardzo niską przewodność cieplną , zwykle o wartości k około 0,3 W / mK, podczas gdy zwykły beton może mieć nawet 10-12 W/mK.

Beton o dużej gęstości

Ten rodzaj betonu ciężkiego ma większą gęstość niż inne typy i jest wytwarzany z pokruszonych skał jako grubego kruszywa . Ponieważ zapewnia dobrą ochronę przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem , jest często stosowany w atomowych elektrowniach roślin i innych takich budynków .

Wzmocniony beton

Żelbet (RC) to wszechstronny kompozyt i jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w nowoczesnym budownictwie .

Beton sprężony

Beton sprężony jest materiałem konstrukcyjnym , który pozwala na umieszczenie w elementach z góry określonych naprężeń technicznych w celu przeciwdziałania naprężeniom , które wystąpią, gdy zostaną poddane obciążeniu. Łączy w sobie wysoką wytrzymałość na ściskanie właściwości z betonu o wysokiej wytrzymałości wytrzymałości na stali.

Wyróżniamy poza tym jeszcze:

  • Beton wodoszczelny
  • Beton odporny na ścieranie
  • Beton architektoniczny

Podobne posty:

  • Czym wyróżniają się taśmy LED na tle innych rozwiązań oświetleniowych?Czym wyróżniają się taśmy LED na tle innych rozwiązań oświetleniowych? W ciągu ostatnich kilku lat technologia LED rozwinęła się w zadziwiającym tempie. Dzisiejsze oświetlenie LED jest wydajniejsze i bardziej naturalne niż kiedykolwiek wcześniej, a ceny za […]
  • Ile kosztują kabiny sanitarne dla szkoły?Ile kosztują kabiny sanitarne dla szkoły? Kabiny sanitarne stosowane są wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgoć i woda. Głównym zadaniem kabin jest stworzenie w miarę prywatnej przestrzeni osobistej w warunkach społecznych. […]
  • Rodzaje maszyn do robót ziemnychRodzaje maszyn do robót ziemnych Jedną z ważniejszych czynności na placu budowy jest odpowiednie zagospodarowanie terenu. Dzięki użyciu specjalistycznych maszyn proces ten przebiega szybciej i łatwiej. Sprawdźmy, jakie są […]
  • Papier w firmach usługowychPapier w firmach usługowych Prowadzenie firmy to wielkie wyzwanie, aby odnieść sukces należy optymalizować koszty, czyli kupować tanie i dobre materiały. Papier używany do utrzymania czystości wydaje się niewielkim […]
  • Kominki elektryczne czy biokominki? Co lepiej wybrać?Kominki elektryczne czy biokominki? Co lepiej wybrać? Możliwość zrelaksowania się przy kominku z pięknie palącym się drewnem to marzenie wielu osób. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić, chociażby ze względu na warunki, w jakich […]