Rodzaje betonu dostępne na polskim rynku

Beton to materiał kompozytowy, składający się głównie z cementu portlandzkiego, wody i kruszywa ( żwir, piasek lub skała). Po zmieszaniu tych materiałów tworzą urabialną pastę, która z czasem stopniowo twardnieje.

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na Świecie. Jest to ważny materiał konstrukcyjny, szeroko stosowany w całym budownictwie, m.in. budynkach, mostach, drogach i tamach. Jego zastosowania obejmują zarówno konstrukcje, jak i chodniki, krawężniki, rury i odpływy oraz wiele, wiele więcej.

Beton to materiał kompozytowy, składający się głównie z cementu portlandzkiego, wody i kruszywa ( żwir, piasek lub skała). Po zmieszaniu tych materiałów tworzą urabialną pastę, która z czasem stopniowo twardnieje.

Istnieje kilka różnych rodzajów betonu, w tym:

Beton zwykły

Ten rodzaj betonu jest jednym z najbardziej powszechnie stosowane często do konstrukcji chodników i gdzie budynki nie wymagają bardzo wysokiej wytrzymałości siły. Składniki to cement, piasek i kruszywo, zmieszane z wodą, zazwyczaj w stosunku 1:2:4.

Ponieważ nie jest on zbrojony, ten rodzaj betonu nie nadaje się do wielu konstrukcji, ponieważ stosunkowo słabo znosi naprężenia wywołane wibracjami, obciążeniem wiatrem i tak dalej.

Lekki beton

Znany również jako beton komórkowy , jest to bardzo „płynny” materiał, dzięki czemu można go łatwo wylewać grawitacyjnie i jest samopoziomujący . Zwykle jest używany do konstruowania płyt podłogowych , paneli okiennych i dachów .

Typy agregatów , które są stosowane do lekkiego betonu obejmują pumeks, wypałki , łupki spienione i glinki . Ma bardzo niską przewodność cieplną , zwykle o wartości k około 0,3 W / mK, podczas gdy zwykły beton może mieć nawet 10-12 W/mK.

Beton o dużej gęstości

Ten rodzaj betonu ciężkiego ma większą gęstość niż inne typy i jest wytwarzany z pokruszonych skał jako grubego kruszywa . Ponieważ zapewnia dobrą ochronę przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem , jest często stosowany w atomowych elektrowniach roślin i innych takich budynków .

Wzmocniony beton

Żelbet (RC) to wszechstronny kompozyt i jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w nowoczesnym budownictwie .

Beton sprężony

Beton sprężony jest materiałem konstrukcyjnym , który pozwala na umieszczenie w elementach z góry określonych naprężeń technicznych w celu przeciwdziałania naprężeniom , które wystąpią, gdy zostaną poddane obciążeniu. Łączy w sobie wysoką wytrzymałość na ściskanie właściwości z betonu o wysokiej wytrzymałości wytrzymałości na stali.

Wyróżniamy poza tym jeszcze:

  • Beton wodoszczelny
  • Beton odporny na ścieranie
  • Beton architektoniczny

Podobne posty:

  • Garaże blaszane jak ocieplićGaraże blaszane jak ocieplić Garaż blaszany to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zabezpieczyć swój samochód, sprzęt ogrodowy, rowery oraz wiele innych przedmiotów. Jak ocieplić garaż blaszany? Garaż […]
  • Wynajem ozonatorów cenionych marek na korzystnych warunkachWynajem ozonatorów cenionych marek na korzystnych warunkach Jeśli twoim problemem jest bezskuteczna walka z bakteriami, grzybami i drobnoustrojami, warto sięgnąć po dobrej jakości sprawdzony ozonator. Jest to urządzenie, którego działanie sprawi, […]
  • Jaką izolację wybrać do ocieplenia domu jednorodzinnego?Jaką izolację wybrać do ocieplenia domu jednorodzinnego? Dobra izolacja to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale też komfort przebywania w domu o każdej porze roku, optymalne nawilżenie powietrza i ochrona przed alergenami takimi jak […]
  • Jak tanio kupić materiały budowlaneJak tanio kupić materiały budowlane Zastanawiacie się gdzie zakupić materiały budowlane przed remontem domu lub mieszkania? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytaniePrzed rozpoczęciem każdej budowy […]
  • Remonty Kraków – profesjonalne usługi wykończenioweRemonty Kraków – profesjonalne usługi wykończeniowe Remont mieszkania pozwala przywrócić mu jego wartość początkową. Użytkowanie wnętrz wiąże się z ich zużyciem, dlatego co jakiś czas decydujemy się na odnowienie naszych pomieszczeń. […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]