Keramzyt – 6 sposobów na zastosowanie w ogrodnictwie

Istnieją materiały budowlane, których zastosowanie wykracza daleko poza jedną branżę. Do takich tworzyw zalicza się keramzyt. Niewielkie, gliniane kuleczki o dużej wytrzymałości przekonują do siebie kolejne branże. Stosowane do budowy domów jedno i wielorodzinnych, doskonale nadają się także do prac ogrodniczych. W jaki sposób można je użyć?

1. Keramzyt jako drenaż do kwiatów doniczkowych. Swobodny odpływ wody to gwarancja, że korzenie roślin doniczkowych nie będą narażone na przemakanie i w konsekwencji gnicie. Keramzyt powinno się sypać na dno doniczki przy każdym przesadzaniu roślin.

2. Idealne nawilżenie. Spęczniałe kuleczki gliny chłoną wilgoć, ale szybko ją oddają. Ten proces można wykorzystać do nawilżenia roślin doniczkowych. Wystarczy rozsypać keramzyt na tacce i zalać go niewielką ilością wody. Tacki, ustawione pomiędzy doniczkami nawilżą powietrze wokół roślin. Dotyczy to zwłaszcza odmian egzotycznych, które potrzebują specyficznych warunków.

3. Dodatek do podłoży. Najdrobniejsza odmiana keramzytu doskonale przyda się do spulchnienia ziemi. Małe granulki napowietrzą ją, przez co rośliny będą miały łatwiejszy dostęp do wody i składników pokarmowych.

4. Jako ściółka i materiał izolujący keramzyt sprawdzi się w przydomowym ogrodzie. Ma doskonałe właściwości izolacyjne, chroni więc rośliny przed mrozem. Zatrzymuje wilgoć w podłożu, izoluje także chwasty od uprawy. Ściółkę z dodatkiem keramzytu warto wykonać zarówno przy małych, jak i większych roślinach. Leciutkie granulki warto dobrze ubić, ponieważ może je wypłukać woda.

5. Keramzyt w budowie ścieżek ogrodowych. Niewielkie kuleczki, absorbujące wodę to doskonały sposób na podmokły teren. Warto gotową ścieżkę wysypać grubą warstwą spęczniałej gliny. W celu osiągnięcia najlepszego efektu najlepiej warstwę ziemi zakryć agrowłókniną, na którą wysypuje się keramzyt. Materiał należy mocno ubić. Można na niego układać także płyty chodnikowe. Dzięki drenażowi z keramzytu ścieżka nie powinna podmakać ani osadzać się.

6. Keramzyt na zielone dachy to pomysł, który sprawdza się od kilku lat. Granulat stanowi idealną warstwę drenarską. Dobrze też izoluje termicznie. Zmieszany z podłożem sprawi, że rośliny zyskają odpowiednio spulchnione podłoże.

Keramzyt wykorzystany w jednym miejscu można w każdej chwili przenieść w inne. Kuleczki z doniczek przydają się w ogrodzie lub też do wysypania na ścieżce.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty:

  • Jak prawidłowo sadzić truskawki?Jak prawidłowo sadzić truskawki? Truskawki to jedne z najbardziej popularnych, najsmaczniejszych oraz najzdrowszych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że owoce te bardzo chętnie są uprawiane na działkach, a od niedawna […]
  • Ogród zimowy a zbytnie nasłonecznienie. Wybieramy przesłony okienne.Ogród zimowy a zbytnie nasłonecznienie. Wybieramy przesłony okienne. Ogrody zimowe są piękną ozdobą zarówno budynku mieszkalnego, jak i ogrodu wokół niego. Pięknie urządzony może stać się prawdziwą wizytówką każdego domu. Tego typu konstrukcje zapewniają […]
  • Donica ogrodowa z drewna inwestycją na lataDonica ogrodowa z drewna inwestycją na lata Pragmatyzm to cecha, którą posiada wielu gospodarzy. Jest to czasem wada, czasem zaleta – wszystko zależy od punktu widzenia. Jeśli jednak myślimy wyłącznie o korzyściach finansowych i […]
  • Nowoczesne ogrodzenia domówNowoczesne ogrodzenia domów Ogrodzenie to nie tylko element na działce, który ma zabezpieczyć nasz dom przed wejściem niepożądanych osób, ale również element ozdobny, który będzie zwracał uwagę. Wybór materiałów jest […]
  • Aeracja czy wertykulacja trawnika?Aeracja czy wertykulacja trawnika? Każdy kto próbował wie, jak ciężkie potrafi być utrzymanie trawnika w dobrej formie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które mają za zadanie ułatwić nam to zadanie. Niestety wiele […]