Każdy właściciel domu marzy o tym, by jego nieruchomość była nie tylko wygodna, ale też piękna. Dobrze zaprojektowane i wykonane wykończenie budynku to klucz do osiągnięcia tego celu. Jednym z najważniejszych elementów w takim przypadku jest elewacja. Musi ona spełniać nie tylko estetyczne wymagania, ale także chronić powierzchnię domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Często do wykończenia elewacji wykorzystywana jest farba fasadowa akrylowa. W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z wyborem i aplikacją tego produktu.
Jakie cechy powinna mieć dobra farba fasadowa?
Prace nad wykończeniem elewacji w nowym budynku trzeba rozpocząć od poszukiwań odpowiednich materiałów. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie w tym przypadku dobrej jakości farba fasadowa akrylowa. Pozwala stworzyć estetyczną powłokę, która może służyć w doskonałym stanie przez długie lata. Jej wybór często zależy od rodzaju podłoża, na którym zostanie zastosowana. Dziś na szczęście nie ma problemu, by znaleźć produkt uniwersalny, przeznaczony do aplikacji na tynki cementowo-wapienne, wapienne, syntetyczne, mury z cegły, betonu czy gazobetonu.
Dobra farba fasadowa akrylowa powinna mieć kilka kluczowych cech. Przede wszystkim musi zapewnić wysoką trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu przetrwa w świetnym stanie przez długie lata. Powinna chronić przed wodą, glonami i grzybami, zachowując wysoką estetykę elewacji. Ważna jest też jej łatwość aplikacji i krótki czas schnięcia – dziś na rynku można znaleźć produkty, które już po kilkudziesięciu minutach będą odporne np. na deszcz. Dla wielu właścicieli nowych budynków istotne cechy dobrej farby fasadowej to także: paroprzepuszczalność, dobre właściwości kryjące oraz równomierny kolor na całej malowanej powierzchni.
Jak przygotować elewację przed malowaniem farbą fasadową?
Do malowania farbą fasadową akrylową trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim powinno ono być wysezonowane – to niezwykle ważne w przypadku nowych budynków. Powierzchnia musi być również nośna, sucha, bez rys, kurzu czy tłustych plam. Jeśli są widoczne na niej wykwity pochodzenia biologicznego lub chemicznego, trzeba je usunąć przy pomocy specjalnych środków.
Podłoże powinno zostać również zagruntowane, by ograniczyć jego chłonność i zwiększyć siłę krycia. Aplikację farby zwykle można przeprowadzić przy pomocy wszystkich narzędzi malarskich – pędzla, wałka lub natrysku. Wybór metody zależy od preferencji i umiejętności malującego oraz od charakterystyki powierzchni, na której będzie nakładana farba fasadowa akrylowa.