Pompy ciepła w domach gotowych

Ogrzewanie gotowego domu stawianego w drewnianej technologii szkieletowej wygląda tak samo, jak ogrzewanie tradycyjnego domu murowanego. W gotowych domach drewnianych sprawdzi się pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, kominek z płaszczem wodnym, kocioł olejowy lub na pellet. Jednak najbardziej popularnym źródłem ciepła, w dodatku niewymagającym zbyt wiele naszej uwagi, jest właśnie pompa ciepła. Sprawdźmy, jakie są jej zalety.

Pompa ciepła – charakterystyka

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych urządzeń grzewczych. Stosowane są w układach centralnego ogrzewania i chłodzenia, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i w systemach klimatyzacji. Ten rodzaj systemu grzewczego nadaje się również do podgrzewania wody w basenach. Jest to najbardziej popularne źródło ciepła, jakie wykorzystywane jest w gotowych domach drewnianychDo ogrzewania domu, jak i uzyskania ciepłej wody, pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną. Podłoga w gotowych domach nie jest wykonana z drewna, co skutkuje tym, że wylewka betonowa przy ogrzewaniu podłogowym dłużej utrzymuje temperaturę.

Co więcej, domy w drewnianej konstrukcji szkieletowej szybko się nagrzewają oraz wychładzają, dzięki temu łatwo możemy osiągnąć komfort termiczny w każdym wnętrzu. Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów ogrzewania, warto wcześniej zadbać o odpowiednie ocieplenie oraz wyizolowanie termiczne ścian domu. Z uwagi na fakt, że  gotowy dom cechuje się wysoką energooszczędnością, możemy montować w nim systemy grzewcze o stosunkowo niewielkiej mocy.

Jakie są zalety pompy ciepła?

Jest to ekologiczny oraz tani sposób na ogrzewanie gotowego domu. Pompa ciepła jest niezależna od ceny paliw grzewczych, a także warunków technicznych działki. Cała instalacja składa się z układu, który pobiera ciepło z otoczenia, pompy ciepła, jak i układu oddającego energię. Moc pompy dostosowywany jest do zapotrzebowania energetycznego gotowego domu. Takie rozwiązanie ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim niska cena systemu grzewczego oraz niskie koszty eksploatacji. Pompa ciepła pracuje bardzo cicho, jest bezpieczna dla domowników, jak i środowiska. Nie wymaga ona komina czy dodatkowego systemu wentylacji oraz jest w pełni zautomatyzowana.

„W gotowych domach drewnianych najczęściej stosujemy i rekomendujemy pompę ciepła, z uwagi na fakt, że jest to przyjazny dla środowiska sposób na ogrzanie domu. Pompa ciepła to równocześnie bardzo konkurencyjna kosztowo alternatywa dla tradycyjnych pieców. Co więcej, można ją zamontować w gotowych domach drewnianych, które nie mają oddzielnego pomieszczenia na kotłownię” – dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z firmy ITS z Koszalina, która zajmuje się budową gotowych domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej i cieszy się uznaniem inwestorów także za granicą.

Niezwykłą zaletą jest fakt, że pompa ciepła posiada wieloletnią żywotność. Na koniec, pamiętajmy, że wybór systemu grzewczego jest kwestią indywidualną, w dużej mierze uzależnioną od stylu życia domowników i ich preferencji. Warto jednak zdecydować się na takie źródło ogrzewania, które będzie zgodne z ekologią domu.

Informacja prawna