Mała architektura ogrodowa – domki, wiaty, altanki

Szary domek ogrodowy drewniany z oknem

Słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie. Czas ten jest szczególnie miły, jeśli ogród jest dobrze zaaranżowany. Altana pozwala odpocząć w upalne dni, a szopy, wiaty i domki ogrodowe uporządkować sprzęt czy drewno na opał. Poniżej podpowiadamy, jakie elementy małej architektury wybrać do ogrodu.

Altana, domek i wiata – miejsca spotkań rodzinnych, odpoczynku i przechowywania w ogrodzie

Ogród wymaga wiele pracy, aby pozostał w dobrej kondycji. Jest to jednak praca niezwykle przyjemna i satysfakcjonująca. W większości efekty włożonego wysiłku widać od razu. Miło jest wieczorem spojrzeć na równo przystrzyżony trawnik, rabatki kwiatowe wolne od chwastów czy na grządki warzywne.

Pielęgnacja ogrodu wymaga narzędzi i różnego rodzaju sprzętów. Dobrze jest mieć gdzie je schować, aby były bezpieczne i nie tworzyły bałaganu. Takim miejscem może być garaż samochodowy albo specjalnie do tego celu wybudowana szopa na narzędzia, inaczej domek ogrodowy. Druga opcja zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku i nie zabiera miejsca na narzędzia służące do naprawy i konserwacji auta.

O ile uprawa roślin w ogrodzie przynosi spełnienie i stanowi sposób na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, o tyle altana pełni funkcję wyłącznie rekreacyjną i ozdobną. Oprócz sezonowych prac konserwacyjnych nie wymaga uwagi. Trudno zliczyć korzyści płynące z jej obecności. Ażurowe ściany zapewniają dostęp świeżego powietrza, a dach ochronę przed słońcem. Można się w niej schronić w deszczowy dzień, nasłuchując kojącego szumu spadających kropel. Stanowi również świetne miejsce spotkań z bliskimi.

Wiata ogrodowa natomiast może spełniać każdą z wyżej wymienionych funkcji. W zależności od rozmiaru i usytuowania może być przestrzenią rekreacji lub miejscem przechowywania sprzętów, rowerów, samochodu lub drewna.

Czytaj także: Ogród i wypoczynek – porady nie tylko dla działkowiczów

Poznaj rodzaje altan ogrodowych

Altana ogrodowa drewniana

Altany o powierzchni do 35m² nie wymagają pozwolenia, a jedynie zgłoszenia zamiaru budowy w odpowiednim urzędzie. Usytuowanie obiektu warto zaplanować jeszcze w trakcie zakładania ogrodu. Wówczas jest to pierwszy etap prac, po nim dopiero należy sadzić rośliny. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby altanę wybudować w rozwiniętym już ogrodzie. Trzeba się liczyć tylko z możliwością uszkodzenia trawnika podczas przygotowywania podłoża pod budowę.

Przez altanę rozumiemy zadaszone budynki o ażurowych ścianach. Dzielimy je pod kątem materiału, z którego są wykonane. Najpopularniejszymi są altany ogrodowe drewniane i metalowe. Poza tym altany rozróżnia się ze względu na kształt. Obiekt może być wybudowany na planie prostokąta, kwadratu, koła lub wieloboku.

Z uwagi na prostą konstrukcję altanę drewnianą możesz wybudować samodzielnie. Będzie to jednak wymagało dostępu do narzędzi i umiejętności technicznych. Budowla ma z założenia równoważyć użytkowość z estetyką. Ta ostatnia zależy od precyzji cięcia i łączenia poszczególnych elementów.

Zarówno drewnianą, jak i metalową altanę możesz kupić gotową. Prefabrykowane elementy wystarczy złożyć ze sobą tak, jak zostało to opisane w instrukcji. Przed montażem trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Altanę można postawić na utwardzonej glebie lub betonowej wylewce.

Warto wiedzieć, że ściany altany mogą być częściowo otwarte lub przesłonięte za pomocą pergoli pokrytej zielenią. Świetnie sprawdzą się do tego pnące rośliny, np. winorośl. Pięknie zacieni wnętrze latem, a jesienią wyda pyszne owoce.

Domki do ogrodu

Szopa ogrodowa czerwona z narzędziami powieszonymi na ścianie zewnętrznej

Domki ogrodowe, podobnie jak altany, można wybudować na zgłoszenie, o ile nie przekraczają 35m² powierzchni. Od altany różnią je zabudowane ściany. Te małe obiekty służą przechowywaniu różnego rodzaju sprzętów, w tym rowerów. Ich zaletą jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi — wilgocią, mrozem i słońcem.

Ściany domku umożliwiają przechowywanie narzędzi w bardziej uporządkowany sposób — wieszania na hakach lub ustawiania na półkach. W ten sposób wszystkie są pod ręką, kiedy ich potrzebujesz. Warto zawczasu pomyśleć o doprowadzeniu instalacji elektrycznej do szopy narzędziowej, szczególnie jeśli planujesz wybór takiej bez okna.

Domki ogrodowe wykonywane są przede wszystkim z drewna, które bardzo ładnie komponuje się z roślinnością. Zamiast samodzielnie docinać wszystkie elementy potrzebne do budowy, możesz taki domek kupić. Do wyboru jest wiele wariantów w różnych rozmiarach i kolorach. Oprócz drewnianych możesz kupić domki ogrodowe metalowe. Pomalowane metodą natryskową wyglądają bardzo schludnie i nie wymagają tyle pracy przy konserwacji, co domki z drewna.

Jak zrobić podłoże pod domek ogrodowy? Warto postawić go na stabilnym i równym podłożu. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie wylewki betonowej, która zabezpieczy konstrukcję przed szkodliwym działaniem wody opadowej i ułatwi sprzątanie.

Wiata ogrodowa zamiast altany

Wiata to zadaszenie wsparte na słupach. Może być wolnostojąca lub z jednej strony oparta o ścianę budynku. Wiata pełni wiele funkcji w ogrodzie. Podobnie jak altana może być miejscem spotkań i biesiad. Niekiedy budowana jest z przeznaczeniem na miejsce postojowe samochodu lub rowerów. Może też służyć — podobnie do szopy narzędziowej — do utrzymaniu porządku, przechowywania sprzętów lub drewna opałowego. Pod wiatą można umiejscowić grill, co umożliwi miłe spędzanie czasu również w trakcie ulewy.

Wiata w przeciwieństwie do domku ogrodowego i altany jest otwarta od boków. Stanowi to jej wadę i zaletę. Wszystko zależy od punktu widzenia i potrzeb. Otwartość wiaty sprawia, że jest idealna do grillowania i wspólnych posiłków. Dach daje cień, a brak ścian nie zasłania widoku na ogród. Niestety przechowywanie pod nią auta, rowerów czy sprzętów zdaje egzamin tylko w sezonie wiosenno-letnim.

Informacja prawna