Salon w stylu skandynawskim

W ostatnim czasie, triumfy święci styl skandynawski. To popularny trend wykorzystywany przy projektowaniu i urządzaniu mieszkań i domów. Podstawowe zasady, jakie nim rządzą to prostota i funkcjonalność. Prym wiodą tu jasne kolory, które nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale także odbijają światło, nawet w pochmurny dzień. Styl ten sprawdzi się więc w niemal każdym wnętrzu. Jego przewagą niewątpliwie jest uniwersalność- jasne kolory i minimalizm przy wykończeniach, dobrze prezentują się w wielu domach i mieszkaniach.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Decydując się na styl skandynawski, pamiętać należy, że Skandynawowie borykają się z niewielką ilością światła słonecznego niezależnie od pory roku. Powoduje to, że urządzając swoje przestrzenie, sięgają oni głównie po jasne kolory. Dominować powinny zatem biele, szarości czy beże. Aby przestrzeń nie była nudna, warto dodać do tego zestawu nieco pasteli. Szczególnie dodatki takie jak dywaniki, koce czy poduszki, mogą być utrzymane w ciepłych, choć nadal jasnych barwach.

Za kolejny wyznacznik stylu skandynawskiego uważa się naturalność. Urządzając zatem wnętrze w tym duchu, sięgać należy po drewno oraz naturalne materiały. Często spotkać się można ze stwierdzeniem, że styl skandynawski to pochwała ekologicznego życia. Nie inaczej jest i przy wyborze surowców do produkcji mebli i dodatków. Materiały powinny być możliwie najmniej przetworzone, a dzięki temu bliskie naturze

Nie wolno przy tym zapominać, że Skandynawowie cenią sobie funkcjonalność przedmiotów. Fotele, kanapy i krzesła, powinny łączyć w sobie prostotę, wygodę, użyteczność i piękno. Duży nacisk kładzie się bowiem na sam design, który ma za zadanie spajać nowoczesność z tradycją i zachęcać do codziennego korzystania.

Podsumowując, stwierdzić należy, że do cech charakterystycznych stylu skandynawskiego należą:

  • jasne, stonowane kolory,
  • naturalne materiały,
  • praktyczne rozwiązania.

Co musi znaleźć się w salonie w stylu skandynawskim

Aranżacja pokoju dziennego w najpopularniejszym obecnie stylu nie należy do trudnych. Urządzając salon warto poznać wskazówki specjalistów od aranżacji wnętrz. Naszym czytelnikom polecamy artykuły poradnikowe dostępne na blogu wnętrzarskim Sonito.pl.

Należy pamiętać o kilku podstawowych produktach, które muszą znaleźć się w każdym wnętrzu tego typu. Nie ulega wątpliwości, że kluczowym elementem salonu w stylu skandynawskim musi być sofa. Warto postawić na modele rozkładane lub modułowe, które łatwo da się dopasować do aktualnych potrzeb użytkowników. Ze względu na swój gabaryt, kanapa stanowi zwykle główny element w wystroju salonu, stąd też styl, w jakim została wykonana definiować będzie całą przestrzeń. Dokonując wyboru tego mebla nie warto wobec tego przesadnie szaleć z formą. Lepiej trzymać się sprawdzonych, regularnych i klasycznych kształtów, zaś przestrzeń aranżować i uatrakcyjniać za pomocą dodatków.

Nieodłącznym elementem salonu w stylu skandynawskim są także tapicerowane fotele, w których można zapaść się na długie popołudnie z książką. Także i w tym przypadku warto postawić na funkcjonalność i przed zakupem sprawdzić wyprofilowanie oparć. Styl skandynawski to bowiem przestrzenie wygodne, zachęcające do spędzania w domu długich godzin po zapadnięciu zmroku.

Zarówno kanapa, jak i fotele, nie mogą obejść się bez miękkich poduszek i ciepłych koców, które podniosą nie tylko komfort odpoczynku, ale i uatrakcyjnią wizualnie przestrzeń. Przy ich wyborze pamiętać należy o tym, że styl skandynawski nie lubi przepychu i przesadnej zdobności- warto postawić na neutralne faktury i stonowane wzory. Aby uniknąć przytłoczenia nieco smutnymi jasnymi szarościami czy beżami, można przełamać kolorystykę wnętrza właśnie przy pomocy dodatków w nieco bardziej zdecydowanych (choć nadal pastelowych) odcieniach, np. brudnego różu, czy lekkiego turkusu.

Naturalnym akcentem, który jednak posiadać będzie także i praktyczne zastosowanie, może być drewniana komoda. Jej pojemne szuflady pomieszczą wszelkie niezbędne akcesoria domowe, nie dopuszczając do powstania bałaganu. Ciekawą koncepcją jest również wykorzystanie puf. Zależnie od modelu- mogą one pełnić funkcję dodatkowego siedziska, miejsca do przechowywania lub pomocniczego stoliczka.

Jak wynika z powyższego, styl skandynawski to sposób urządzania wnętrz możliwie najbardziej przyjaznych użytkownikowi. Osoby zamieszkujące w tak urządzonych domach, mogą cieszyć się z wygodnych, przyjemnych dla oka i użytecznych przestrzeni. Pokój dzienny zaaranżowany w tym stylu będzie zatem świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie naturalność, pragmatyzm i komfort.

Informacja prawna