Pellet jest bardzo popularnym paliwem grzewczym, które zaliczamy do kategorii biomasy. W dobie konieczności ograniczania emisji szkodliwych spalin do atmosfery coraz więcej właścicieli budynków rozważa zakup ekologicznego kotła lub pieca na pellet. Jest to bardzo dobry pomysł, jednak przed zdecydowaniem się na konkretne urządzenie radzimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.
Miejsce montażu
Na dobry początek warto się dokładnie zastanowić, w jakim miejscu planujemy zamontować piec na pellet. Jeśli ma to być piec centralnego ogrzewania, zasilający cały budynek mieszkalny i pracujący w osobnej kotłowni, to zyskujemy spore pole do popisu w zakresie wyboru konkretnego urządzenia. Najlepiej, aby był to kocioł na pellet o odpowiedniej mocy, wyposażony w pojemny zasobnik na paliwo – pozwoli to znacząco ograniczyć częstotliwość zaglądania do kotła.
Jeśli natomiast docelowym miejscem montażu ma być np. salon (szukamy alternatywy dla wkładu kominkowego, dodatkowego źródła ciepła etc.), to warto się skupić na kompaktowych, estetycznych piecach zapewniających nawet do kilkudziesięciu godzin stałopalności.
Zapotrzebowanie energetyczne budynku
Każdy budynek mieszkalny oddany do użytku w ostatnich latach musi posiadać charakterystykę energetyczną, z której wynika jego zapotrzebowanie na energię cieplną. Na tej podstawie jesteśmy w stanie dobrać piec na pellet o odpowiedniej mocy. Można go delikatnie przewymiarować – współczesne urządzenia wysokiej klasy mają szeroki zakres modulacji mocy.
Na pewno jednak nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której piec będzie mieć zbyt małą moc, jak na faktyczne zapotrzebowanie na ciepło budynku. Taka pozorna oszczędność spowoduje podwyższone zużycie paliwa, a w najgorszym przypadku nawet brak możliwości uzyskania i utrzymania komfortowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
Rada
Dobór pieca na pellet lub kotła centralnego ogrzewania zawsze warto powierzyć ekspertom specjalizującym się w sprzedaży takich urządzeń grzewczych.
Funkcje automatyzujące pracę pieca
Wybierając piec na pellet zdecydowanie warto wykorzystać fakt, że współczesne urządzenia czołowych producentów mogą być wyposażone w szereg automatycznych funkcji. Mamy tutaj na myśli chociażby automatyczne odpopielanie palnika czy automatyczne oczyszczanie wymiennika. Dzięki temu piec staje się niemal bezobsługowy, nie wymaga stałego nadzoru ze strony użytkownika, a to oczywiście przekłada się na wysoki komfort.
Jakość wykonania
Rozpiętość cenowa na rynku pieców zasilanych pelletem jest bardzo duża. Warto natomiast zdać sobie sprawę z tego, że cena praktycznie zawsze odzwierciedla jakość urządzenia grzewczego. Dlatego wybierając piec na pellet, który ma służyć przez wiele lat i nie być źródłem ciągłych problemów, dobrze będzie postawić na model znanego, wysoko ocenianego przez fachowców producenta. Firmami godnymi zaufania są m.in. włoskie Ambiente e Calore, La Nordica czy Piazzetta.
Pojemność zasobnika
Tutaj zasada jest prosta: im pojemniejszy zasobnik na pellet, tym lepiej. Pozwoli to zapewnić długą stałopalność oraz ograniczyć częstotliwość uzupełniania paliwa. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy w pomieszczeniu, w którym ma zostać zamontowany piec na pellet.
Dobry, a przede wszystkim prawidłowo dobrany piec na pellet będzie efektywnym, komfortowym źródłem ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Szeroki wybór takich urządzeń znajdziesz w ofercie marki Biooze, dostarczającej piece i kotły pelletowe klientom indywidualnym, wspólnotom mieszkaniowym, firmom oraz hurtowniom i instalatorom. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej https://biooze.pl/.