Aby zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie w zakresie bezpiecznych i ekologicznych systemów kominowych, na rynek wprowadzono kominy dwuścienne izolowane, które spełniają wszelkie wymogi nowoczesnego, ale też starszego budownictwa. Czym charakteryzuje się ta technologia i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Komin stalowy izolowany – charakterystyka
System dwuścienny izolowany, nazywany również samodzielnym kominem zewnętrznym, znajduje zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i budynkach przemysłowych, w których źródło ciepła stanowią kotły na gaz i olej, a także kominki zasilane paliwem stałym: drewnem, brykietem, pelletem i węglem. Komin izolowany to nowoczesna i zarazem efektywna alternatywa dla przewodów ceramicznych, które po kilkudziesięciu czy kilkunastu latach mogą pękać i powodować znaczne straty ciepła.
Modernizacja takiej wadliwej instalacji może okazać się mało opłacalna i wiązać z koniecznością przeprowadzania zmian budowlanych. W tym kontekście komin izolowany sprawdzi się idealnie. Znajdzie on zastosowanie przede wszystkim w budynkach, w których nie ma murowanych przewodów kominowych, a także w sytuacji, gdy wszystkie z nich są już zajęte. W przeciwieństwie do archaicznych, murowanych szachtów, komin stalowy izolowany może zostać umiejscowiony w dowolnym miejscu. Instalacja przebiega modułowo, co znacznie skraca cały proces montażowy.
Systemy kominowe dwuścienne – sposób montażu
Kominy izolowane montowane są na trzy różne sposoby. Instalacja może przebiegać częściowo wewnątrz budynku, wówczas konieczne jest wyprowadzenie rury odprowadzającej spaliny na zewnątrz . Drugi sposób to instalacja rury na wsporniku lub na fundamencie (wylewce betonowej). Komin przymocowany jest obejmami do zewnętrznej ściany budynku, może przechodzić przez dach lub go omijać.
Warto dodać, że systemy dwuścienne charakteryzuje lekka budowa, która nie stanowi obciążenia dla stropu ani fundamentów. Stalowa instalacja nadaje się do montażu zarówno na domach murowanych, jak i drewnianych. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od liczby kondygnacji, wielkości przestrzeni użytkowej, a także pełnionej przez budynek funkcji (mieszkalnej, przemysłowej, usługowej itd.).
Kominy dwuścienne zewnętrzne – zalety
Kominy dwuścienne izolowane wykonuje się z wysokogatunkowej stali kwaso- i żaroodpornej. To istotna cecha, która świadczy o ich wytrzymałości. Odporność na działanie różnych warunków atmosferycznych jest niezwykle istotna w przypadku instalacji montowanych na zewnątrz budynku. Obecność warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej (najczęściej stosuje się taką o grubości od 30 do 50 mm) sprawia, że komina zewnętrznego nie trzeba dodatkowo zabudowywać. Co równie ważne, stalowa konstrukcja lepiej chroni przed pożarem sadzy.
Izolowany komin stalowy w formie dwuściennej nadaje się do wykorzystania przy takich urządzeniach grzewczych, jak chociażby kocioł gazowy kondensacyjny czy kominek. Producenci oferują systemy o szerokim zakresie średnic i różnych właściwościach, co pozwala dobrać odpowiedni wariant w zależności od mocy kotła i rodzaju paliwa. W ofercie firmy MK Żary znajduje się wiele wariantów systemów dwuściennych, przeznaczone do pracy w nadciśnieniu, podciśnieniu, w wysokiej temperaturze itp.
Kominy izolowane
Kominy dwuścienne izolowane to odpowiednie rozwiązanie do odprowadzenia spalin zarówno z kominków, kotłów stałopalnych oraz kotłów gazowych, kondensacyjnych. W porównaniu do kominów ceramicznych, zastosowanie innowacyjnego systemu od MK Żary wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji, dłuższą żywotnością i lepszą ochroną przeciwpożarową. Stalowa rura z najwyższej jakości materiału kwasoodpornego nagrzewa się bardzo szybko co wpływa na szybsze wytworzenie ciągu kominowego.
Maksymalna temperatura, w jakiej mogą pracować kominy izolowane, to 600 stopni Celsjusza. Gruba warstwa niepalnej wełny mineralnej zapewnia bardzo dobrą izolację, dzięki czemu płaszcz zewnętrzny nie odbarwia się, zachowując walory estetyczne. Kominy dwuścienne izolowane gwarantują bezpieczeństwo i komfort termiczny na właściwym poziomie. W dzisiejszych czasach nie musimy już uzależniać lokalizacji urządzenia grzewczego od dostępu do kotłowni. Za sprawą modułowej konstrukcji komin można postawić w dowolnym miejscu.
Niezależnie od tego, jakim urządzeniem ogrzewamy dom, warto pamiętać o tym, aby komin został odebrany przez uprawniony do tego zakład kominiarski, Chcąc przeprowadzić termomodernizację, warto skorzystać z oferty zaufanych dostawców, którzy przeprowadzą nas przez wszystkie formalności, zapewniając prawidłowe, jak najbardziej efektywne działanie całej instalacji.