Oświetlenie umieszczone na szynoprzewodach było z początku montowane głównie w sklepach, biurach czy różnego rodzaju wystawach i wernisażach. Jego stosowanie miało na celu łatwą zmianę punktu i kierunku światła w zależności od ustawienia elementów, na które chcieliśmy zwrócić większą uwagę.
Dziś jest już jednak nieco inaczej. Szynoprzewody wciąż pojawiają się w wyżej wspomnianych miejscach, ponieważ są po prostu praktyczne i to właśnie ta cecha głównie je rozsławiła. Są brane pod uwagę w kontekście aranżacji domów i świetnie się tam sprawdzają. Czy szynoprzewody są jednak ulotną modą? A może zostaną z nami na długie lata? – o tym poniżej.
Sposób działania i rodzaje szyn
Prawdę mówiąc, w działaniu takiego szynoprzewodu nie ma żadnej głębszej filozofii. Obwód biegnący przez całą długość szyny jest w stanie zasilić przyłączoną oprawę z żarówką w praktycznie każdym miejscu.
Problem pojawia się natomiast w momencie, w którym musimy rozróżnić typy szynoprzewodów. Na rynku dostępne są szyny jedno- i trójfazowe. Dla osoby, która nawet w małym stopniu zaczerpnęła podstaw wiedzy z elektrotechniki, rozumienie tego nazewnictwa może być już mylne. Nie ma to bowiem nic związanego z obwodami trój- i jednofazowymi. Nazwa wzięła się jedynie od ilości obwodów na szynie. Napięcie zasilania powinno być zmienne i wynosić 230V zarówno dla pierwszej, jak i drugiej opcji.
Szyna jednofazowa umożliwia nam podpięcie i sterowanie jednego obwodu. Mówiąc prościej, uruchamiając ją zasilamy wszystkie oprawy. Układy posiadające trzy fazy można natomiast podzielić na trzy punkty zasilania.
Jak montować oświetlenie szynowe?
Mając już wybrane odpowiednie szynoprzewody do oświetleń, należy zaopatrzyć się jeszcze w dodatkowe akcesoria. Chodzi tutaj głównie o łączniki, dzięki którym będziemy mogli składać w jedną całość poszczególne elementy szyn bądź po prostu tworzyć dla nich zakręty. Oprócz nich istotne są również zaślepki kończące, które przydają się głównie w szynach natynkowych i dopełniają całość aranżacji. `
Na sam koniec, względem swoich upodobań dobieramy kształt oraz ilości opraw. Szyny możemy montować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż bezpośrednio do ściany przy użyciu wkrętów. Inna metoda to stworzenie wiszącego szynoprzewodu, osadzonego na linkach. Szynoprzewód podpinamy do sieci elektrycznej prosto z puszki. Montaż opraw natomiast jest banalnie prosty, a polega jedynie na wsunięciu ich w szynę i ustawieniu w dowolnym miejscu na niej.
Zalety korzystania w szynoprzewodów
Oświetlenie szynowe jest coraz częściej wybierane przez projektantów wnętrz, a także przez wszystkie osoby robiące aranżację u siebie w domu. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, a to ze względu na dowolność umieszczenia oświetlenia na szynie i możliwość wybrania pod tym względem tylko i wyłącznie punktów potrzebujących światła.
Okazuje się, że szynoprzewody do oświetlenia są również bardzo ekonomiczne, a to spowodowane jest żarówkami LED znajdującymi się w oprawach. Ponadto, istnieją takie oprawy, które możemy podłączyć do swojej sieci wifi, a następnie sterować nimi bezpośrednio z aplikacji w naszym telefonie.