Właściciele lakierni proszkowych zazwyczaj decydują się na hurtowe zaopatrywanie swoich miejsc pracy w farby do malowania. Taki sposób robienia zakupów jest tańszy i pozwala zrobić zapasy, czyli zapobiec sytuacji, w której preparat skończy się przed sfinalizowaniem prac. Jednak pozostaje jeszcze kwestia prawidłowego przechowywania farb. Pomyłki w tym obszarze mogą skutkować zmniejszeniem trwałości, a nawet utratą koloru. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak im zapobiec.
Bezpieczny okres i warunki przechowywania farb
W tym zakresie oczywiście każdy producent może mieć swoje rekomendacje i zalecenia. Przeczytasz o nich zarówno na opakowaniu, jak również bezpośrednio na stronie sklepu, w którym robisz zakupy. Jednak standardowo, mając na uwadze charakterystykę termoutwardzalnych farb, przyjmuje się jako optymalne warunki do ich przechowywania:
- temperaturę maksymalną 25 stopni Celsjusza,
- wilgotność względną powietrza nie przekraczającą poziomu 50-60%,
- pomieszczenia magazynowe – oddzielone od stref roboczych, osłonięte i nie narażone na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, czyste, wentylowane, suche, wyposażone w wygodne regały do segregowania opakowań z farbami, zacienione (z dala od światła słonecznego i mocnego światła sztucznego).
Okazuje się, że w przypadku wysokich temperatur może dojść do zbrylania proszku w farbach, co jest efektem powstawania aglomeratów i kondensacji pary wodnej pod wpływem ciepła. Nietrudno zgadnąć, że poddane takim czynnikom farby tracą swoje właściwości, są trudne w aplikacji, pozbawione wyrazistego koloru i mają ograniczoną trwałość już po nałożeniu.
Kontrola farb przed zastosowaniem
Jednak nawet wtedy, gdy zadbasz o wykreowanie i utrzymanie bezpiecznego dla farb mikroklimatu, musisz mieć na uwadze to, że mogą one w tych warunkach spędzić maksymalnie rok. Im dłuższy okres przechowywania, tym większe ryzyko, że zmieni się struktura preparatów i nie będą one miały już tak dobrych parametrów, jak wtedy, gdy były fabrycznie nowe. Dlatego rozsądne będzie skontrolowanie stanu technicznego produktów przed przystąpieniem do malowania.
Przechowywanie farb proszkowych (znajdziesz je na https://farbyonline.eu/) w odpowiednich warunkach to jeszcze nie wszystko, bo równie ważne jest utrzymanie w dobrej kondycji lakierni. Linie produkcyjne powinny być czyste, a akcesoria pozbawione zaschniętych resztek farb, pyłu czy kurzu. Przetrzymywanie farb bezpośrednio w malarni nie jest najlepszym pomysłem, właśnie z uwagi na panujące tam warunki – zanieczyszczenia i zmienne temperatury.