Ile kosztuje łopata do śniegu?

Łopata do śniegu jest najprostszym i najtańszym narzędziem pozwalającym pozbyć się świeżego i nieubitego śniegu z posesji. Mokry śnieg także jest możliwy do usunięcia łopatą, jednak wymaga to większego wysiłku fizycznego. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek pomocnych podczas wybierania łopaty dostosowanej do swoich potrzeb.

Łyżka, czyli najważniejszy element łopaty do śniegu

Jednym z głównych kryteriów podczas wyboru idealnej łopaty do śniegu jest materiał, z którego wykonana jest łyżka, czyli część stykająca się z podłożem. Najpopularniejsze łopaty do śniegu wyposażone są w łyżkę z tworzywa sztucznego. Poza klasycznym plastikiem, znaleźć możesz też modele „eko”, których łyżka wykonana jest z surowców wtórnych. Inne popularne materiały to drewno lub aluminium.

Plastikowe łyżki w łopatach do śniegu charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na mrozy. Są też dość wytrzymałe, chociaż podczas prób usuwania zbrylonego, ubitego śniegu, mogą ulec uszkodzeniu. Wielką zaletą jest także ich cena oraz fakt, że posłużą Ci przez kilka sezonów. W celu poprawienia jakości plastikowych łyżek do łopat śniegowych, producenci często oferują modele doposażone w dodatkowe elementy, takie jak guma umożliwiająca dokładne odśnieżanie równych powierzchni, czy stalowe lub aluminiowe okucie na zakończeniu, pozwalające na bezproblemowe usuwanie zbrylonych grud śniegu.

Drugim popularnym materiałem, z którego produkowane są łyżki, jest aluminium. Łopata wyposażona w aluminiową łyżkę świetnie radzi sobie z ubitym, twardym śniegiem i jest trwalsza od modelu wykonanego z plastiku. Często producenci dodają do nich jeszcze domieszki węgla lub metali szlachetnych. Aluminium jest także dobrze zabezpieczone antykorozyjnie, więc nie musisz obawiać się rdzy pokrywającej łyżkę. Łopaty do śniegu z aluminiową łyżką, tak jak wersje plastikowe, często wyposażone są w gumowe zakończenie.

Najrzadziej spotykaną wersją są łyżki drewniane. Modele te są często mniej trwałe od plastikowej czy aluminiowej konkurencji. Rzadko wyposaża się je również w jakiekolwiek dodatkowe elementy.

Trzonki i uchwyty – które rozwiązanie umożliwi wygodniejsze odśnieżanie?

Trzonek łopaty do śniegu wykonany jest zazwyczaj z aluminium lub drewna (które jest cięższym rozwiązaniem). W celu odciążenia kręgosłupa i ułatwienia pracy, wybierz lekko wygięty trzonek – najlepiej taki, który ma na środku regulację kąta. Warto również zainteresować się trzonkiem pokrytym materiałem antypoślizgowym.

Rękojeść wykonana jest najczęściej z odpowiednio wyprofilowanego tworzywa sztucznego. Spotkać możesz się z rękojeścią w kształcie litery D lub T. Profil w kształcie litery D gwarantuje pewniejszy chwyt, co skutkuje mniejszym ryzykiem wyślizgnięcia się łopaty z dłoni podczas odśnieżania. Łopaty z rękojeścią w kształcie litery T są częściej spotykane i charakteryzują się niższą ceną, jednak w niektórych sytuacjach mogą okazać się gorszym wyborem. Podczas zakupu zwróć uwagę na solidność przymocowania rękojeści do trzonka – jest to newralgiczny punkt, który często ulega pęknięciu w gorszych jakościowo modelach.

Jak dobrać idealny model?

Podsumowując, łopata do śniegu jest niezbędnym narzędziem w walce z białym puchem leżącym na terenie naszej posesji. Wybierając odpowiedni model, zwróć szczególną uwagę na materiał, budowę łopaty oraz docelowe zastosowanie. Jeżeli poszukujesz kompaktowego rozwiązania, poszukaj składanej łopaty do śniegu. W przypadku konieczności odśnieżania dużych powierzchni, zaopatrz się w zgarniacz z szeroką szuflą. Zależy Ci na jeszcze większej wygodzie? Kup łopatę do śniegu wyposażoną w kółka.

Informacja prawna